Koniec poplatkov za vedenie úverového účtu
S účinkami od 10. 6. 2013 sa bankám, stavebným sporiteľniam a veriteľom spotrebiteľských úverov zakazuje od spotrebiteľov žiadať poplatky za vedenie úverového účtu.
S účinkami od 10. 6. 2013 sa bankám, stavebným sporiteľniam a veriteľom spotrebiteľských úverov zakazuje od spotrebiteľov žiadať poplatky za vedenie úverového účtu.
Súdny dvor Európskej Únie (SDEU) 21.3.2013 rozhodol, že „štandardná zmluvná podmienka v spotrebiteľských zmluvách podlieha preskúmaniu svojej nekalej povahy aj v tom prípade, že len preberá vnútroštátnu právnu úpravu určenú pre inú kategóriu zmlúv.“
Skutočnosť, že ochrane spotrebiteľa sa v súčasnosti venuje zvýšená pozornosť, je zrejmá aj s prihliadnutím na zvýšenú aplikačnú činnosť súdov Slovenskej republiky v tejto oblasti. Predmetom tohto článku je stručný pohľad na aplikáciu práva na ochranu spotrebiteľa zo strany súdov v prípadoch jeho kolízie zo základnými právnymi princípmi slovenského…
Prostredníctvom iniciatív súťažných orgánov členských krajín, predovšetkým však zo strany Európskej komisie, sa kladie dôraz na zvýšenie povedomia o možnostiach presadzovať súťažné princípy prostredníctvom súkromných (civilných) sporov, čo tiež súvisí so zabezpečením vhodného legislatívneho prostredia na národnej úrovni. Zdôrazňuje sa celý rad…
Najvyšší súd Slovenskej republiky vydal uznesenie, ktoré môže mať zásadný význam z pohľadu formálnych náležitostí uzatvárania rozhodcovských zmlúv vo forme rozhodcovskej doložky k zmluve.
Skrýva sa diabol v detaile?
Zákon o verejnom obstarávaní[1] podstúpil najzásadnejšiu zmenu od svojho prijatia v roku 2006. Novela, ktorá nadobudne účinnosť 1. júla tohto roku, je výsledkom viac ako neštandardného legislatívneho procesu. Po medzirezortnom pripomienkovom konaní bol totiž text novely zásadne zmenený. K prepracovanému zneniu ale už…
Už len pár dní zostává do uverejnenia novely zákona o verejnom obstarávaní v Zbierke zákonov. Okrem menších zmien týkajúcich sa konania o námietkach, ktoré nadobudnú účinnosť dňom jej vyhlásenia, nadobudne Novela účinnosť dňa 6. júla 2013. Ustanovenia týkajúce sa povinnej certifikácie zariadení na elektronické aukcie nadobudnú účinnosť až 1.
Nedávno prijatá novela Obchodného zákonníka zavádza s účinnosťou od 1. februára 2013 do slovenského právneho poriadku pomerne významné zmeny v oblasti obchodného práva.
V pondelok 18. februára 2013 sa stala účinnou novela zákona o verejnom obstarávaní (ďalej len ZVO)[1], ktorá sa zrejme zapíše do histórie ako jedna z najrýchlejších legislatívnych zmien vôbec. Jej nástup je o to šokujúcejší, že parlament paralelne rokuje o ďalšej novele ZVO takisto z dielne ministerstva vnútra, ktorá je obsahovo do značnej miery…
Na rozdiel od Sokrata, ktorý už v 5. storočí pred naším letopočtom mal jasno a „vedel, že nič nevie“, dnes existujú aj šťastlivci, ktorí vedia, že niečo vedia. A tí najlepší z nich tieto svoje „vedomosti“, moderne nazývané „know-how“, dokážu v rámci svojho podnikania využiť a speňažiť.
V praxi je stále bežné, keď zamestnávatelia splnomocňujú svojich zamestnancov aj v tých prípadoch, v ktorých to nie je potrebné. V ďalšom texte poukážeme na základné rozdiely medzi poverením a plnomocenstvom a vysvetlíme, v akých situáciách postačuje poverenie zamestnanca, a kedy je už namieste zamestnanca splnomocniť. Zameriame sa pritom na…
Od 1. októbra 2012 pribudla spoločníkom spoločností s ručením obmedzeným nová povinnosť. Slovenské fyzické a právnické osoby sú povinné doložiť k zápisu prevodov svojich väčšinových obchodných podielov do obchodného registra súhlas správcu dane. Ten dostanú len tie osoby, ktoré nemajú nedoplatky na daniach. Cieľom tohto opatrenia štátu je zamedziť…
Rozhodujete sa akú spoločnosť si založíte? Ste naklonení založiť si spoločnosť s ručením obmedzeným a nad akciovou spoločnosťou neuvažujete? Možno robíte správne alebo možno sa dopúšťate chyby. Pre zjednodušenie vašej situácie vám prinášame jednoduché porovnanie oboch spoločností.
Dňa 13.2.2013 schválila Národná rada Slovenskej republiky v poradí už devätnástu novelu zákona č. 25/2006 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „Zákon o verejnom obstarávaní“), uverejnenú v Zbierke zákonov pod číslom 28/2013 (ďalej len „Novela“), ktorá nadobudla účinnosť dňa…
Overovanie podpisov predsedu valného zhromaždenia a jediného spoločníka v spoločnosti s ručením obmedzeným
V zmysle § 127a ods. 3 Obchodného zákonníka zápisnicu o valnom zhromaždení podpisuje predseda valného zhromaždenia a zapisovateľ. Novela dopĺňa, že pravosť podpisu predsedu valného zhromaždenia resp. pri jednoosobových spoločnostiach s…
Dohody obmedzujúce hospodársku súťaž známe aj ako kartelové dohody alebo kartely patria k základným a najnebezpečnejším formám protisúťažného konania, ktoré sú v prípade odhalenia prísne postihované. Kartelisti vedomí si ilegálnosti svojho konania a vysokých finančných či v niektorých prípadoch trestných sankcií, neschopní však odolať možnému…
Dňa 01. januára 2013 nadobudol účinnosť zákon č. 362/2012 Z. z. o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorých predmetom sú potraviny. Tento zákon vecne nadväzuje na poslednú úpravu, účinnú v období od 01. mája 2010 do 31. júla 2011. Nezavádza teda koncept tzv. ekonomickej závislosti, ktorý by užšie vymedzil okruh subjektov, na ktoré…
Dňa 29.2.2012 schválila Národná rada Slovenskej republiky v poradí už osemnástu novelu zákona č. 25/2006 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „Zákon o verejnom obstarávaní“) uverejnenú v Zbierke zákonov pod číslom 91/2012 (ďalej len „novela“), ktorá nadobudlaúčinnosť dňa…
Novelou Obchodného zákonníka nastali od 1. októbra aj zmeny pri prevode obchodného podielu v s.r.o. Ako teda správne previesť obchodný podiel? Aké sú podmienky prevodu obchodného podielu a aké dokumenty je potrebné vyhotoviť?
Poslední novela slovenského Obchodního zákoníku si již od svého přijetí vysloužila značnou dávku kritiky, a to především s ohledem na prodloužení procesu založení s.r.o., další zbytečnou byrokracii, a v neposlední řade i zásah do smluvní volnosti u převodů obchodních podílů. Od 1. 10. 2012 totiž fyzické i právnické osoby potřebují k založení…
Zákaz protisúťažných dohôd v slovenskom zákone o ochrane hospodárskej súťaže[1] ako aj v práve EÚ[2] je nemenný už desaťročia. Súťažné úrady preferujú všeobecnú normu....
Štát uspel pred Európskym súdom pre ľudské práva (ESĽP) v konaní o štyroch sťažnostiach v prípade Abaffy proti Slovenskej republike. Rozhodnutie bolo prijaté trojčlenným výborom...
Zodpovednosť za škodu tvorí širokú a pomerne zásadnú kategóriu zodpovednostných vzťahov v práve, ktorá sa môže, po splnení predpokladov jej vzniku, uplatniť v každom záväzkovom...
Často podceňovaný tretí pilier udržateľného podnikania by mal byť dôležitou súčasťou aj malých a stredných podnikov. Ako na to bez zbytočných nákladov?
Zákon č. 311/2001 Z. z., Zákonník práce v platnom znení (ďalej len „Zákonník práce“) je hlavným právnym predpisom upravujúcim pracovnoprávne vzťahy. Vzhľadom na to, že...
Zdaňovanie krypta a s tým spojená daňová optimalizácia sú jednou z najatraktívnejších tém, s ktorými sa stretávame v našej každodennej praxi. Neustále rastúci záujem klientov o...
Pri verejných obstarávaniach, kde sa od uchádzačov vyžaduje návrh plnenia, či už ako hodnotiace kritérium alebo podstatná náležitosť ponuky, dochádza často k problému, že v...
Škubla: NS zamietol dovolanie J. Haščáka týkajúce sa odposluchov | Vláda schválila súbor legislatívnych úprav, sú súčasťou dohody s LOZ | Monitorovacia skupina pre právny štát sa...
Dňa 27.06.2024 bol v Národnej rade Slovenskej republiky schválený zákon č. 166/2024 Z. z. o niektorých opatreniach na zlepšenie bezpečnostnej situácie v Slovenskej republike (ďalej aj len...
Denne prebiehajú desiatky verejných obstarávaní v rôznej podobe, pričom v týchto často pomerne náročných procesoch spravidla na seba narážajú rôzne záujmy uchádzačov a verejných...