občianske právo

Jednoduchší život, viac právnej istoty

Navzájom blízke osoby, vrátane nezosobášených párov budú môcť jednoduchšie riešiť spoločné životné situácie. Predpokladá to návrh vypracovaný Ministerstvom spravodlivosti SR, ktorý je reakciou na dopyt po zlepšení ich právneho postavenia. Navrhované právne nástroje prinesú viac istoty do riešenia situácii v oblasti vzájomného zastupovania…

Vyhlásenie konkurzu na zmluvnú stranu zmluvy o predaji podniku

Aktuálna hospodárska situácia predstavuje záťaž pre podnikateľské prostredie, pričom podnikatelia v snahe o optimalizáciu nákladov pristupujú ku krokom, ktorých cieľom je zefektívnenie podnikania. Jedným z riešení, ktoré je možné v súčasnej situácii sledovať, je predaj podniku alebo jeho časti.

Všeobecný súd potvrdzuje oznámenie Komisie, ktorým odmietla prijať opatrenia požadované európskou iniciatívou občanov „Minority SafePack – one million signatures for diversity in Europe“

Opatrenia, ktoré už Únia prijala na účely zdôraznenia významu regionálnych alebo menšinových jazykov a podpory kultúrnej a jazykovej rozmanitosti, postačujú na dosiahnutie cieľov tejto iniciatívy

Cookies: aktuálna prax vo svetle novej právnej úpravy

Dňa 01.02.2022 nadobudol účinnosť nový zákon o elektronických komunikáciách[1] (ďalej „ZoEK“). Okrem transpozície právnej úpravy v oblasti elektronických komunikácií[2] došlo týmto zákonom aj k transpozícii právnej úpravy v oblasti tzv. cookies[3].

Vnútroštátny súd je povinný z vlastného podnetu preskúmať zákonnosť opatrenia spočívajúceho v zaistení, ktoré bolo prijaté voči cudziemu štátnemu príslušníkovi s neoprávneným pobytom alebo žiadateľovi o azyl

Z práva Únie[1] vyplýva, že prijatie opatrenia spočívajúceho v zaistení alebo zachovanie tohto opatrenia voči cudziemu štátnemu príslušníkovi, ktorý podal žiadosť o medzinárodnú ochranu alebo ktorý sa neoprávnene zdržiava na území členského štátu, podlieha splneniu viacerých podmienok zákonnosti

Skončenie nájmu nebytového priestoru, dojednaného na dobu určitú (prenajímateľom)

Uzatvorenie nájomnej zmluvy k nebytovým priestorom je jedným z najbežnejších typov zmluvy, ktorú môžu najmä podnikatelia uzavrieť. Nájom nebytových priestorov ako taký, upravuje zákon č. 116/1990 Zb. o nájme a podnájme nebytových priestorov, v znení neskorších právnych predpisov (ďalej tiež ako „Zákon“), ktorý má v tomto prípade prednosť pred…

Restoratívna justícia na Slovensku

Krajský súd v Žiline zabezpečuje oblasť restoratívnej justície prostredníctvom jednotlivých probačných a mediačných úradníkov, ktorí pôsobia na okresných súdoch v sídle kraja. Hoci vo svete je restoratívna justícia stará dobrá vec, na Slovensku ešte len začíname s takýmto iným prístupom v trestných veciach. 

Mediácia odporúčaná súdmi je cestou k vyriešeniu sporov mimosúdne

Mediácia je jednou z foriem, ako riešiť konflikty a spory, ktoré vznikajú v živote v rôznych oblastiach. Využívanie služieb profesionálnych mediátorov sa rozvíjalo postupne, pričom časť sporov, ktoré mediátori riešia, je prepojená aj so súdnym konaním. Mediácia a súdne konanie majú viacero prienikov – mediácia môže byť posledná šanca, ako…

Transformácia spoločnosti založenej podľa vnútroštátneho práva na európsku spoločnosť (SE) nesmie viesť k zníženiu podielu odborových zväzov v zložení dozornej rady

Ak vnútroštátne právo stanovuje pre spoločnosť, ktorá sa má transformovať, oddelené hlasovanie o zástupcov zamestnancov navrhnutých odborovými zväzmi, musí sa takéto volebné pravidlo zachovať

Zamestnávatelia pozor! Nové sumy stravného účinné od 1. januára 2023

Novým opatrením Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR č. 432/2022 Z. z. sa s účinnosťou od 1.1.2023 menia sumy stravného a to nasledovne:

Vnútroštátny orgán zodpovedný za uplatňovanie nariadenia o právach cestujúcich v leteckej doprave môže na základe individuálnej sťažnosti cestujúceho uložiť dopravcovi povinnosť zaplatiť náhradu

Je to tak pod podmienkou, že členský štát mu na tento účel zveril právomoc. Po viac ako trojhodinovom meškaní letu z New Yorku do Budapešti sa cestujúci obrátili na maďarský orgán poverený uplatňovaním nariadenia o právach cestujúcich v leteckej doprave so žiadosťou, aby uložil spoločnosti LOT, dotknutému leteckému dopravcovi, povinnosť zaplatiť…

Právna úprava práce z domu - domácka práca, telepráca a príležitostná práca z domácnosti („home office“)

Práca z domu, ako jedna z flexibilných foriem výkonu práce, nabrala v posledných rokoch na význame najmä vplyvom pandémie ochorenia COVID-19. Zamestnanci pod vplyvom externých okolností nárazovo prešli a vyskúšali si, aké je to pracovať z ich domácností. Aj z tohto dôvodu je výkon práce z domu dnes oveľa relevantnejší ako kedykoľvek…

Čo je skratka ESG a ako môže ovplyvniť budúcnosť podnikania?

ESG je skratka, ktorá začína byť čoraz častejšie skloňovaná v právnom, ako aj v business prostredí. Napriek tomu, že o pojme ESG začíname podstatne viac počúvať, mnohým nie je jeho význam stále úplne jasný, prípadne sa zdá realizácia v praxi pomerne neuchopiteľná. V tomto článku sa pokúsime čitateľom priblížiť význam ESG, ako aj jeho praktický…

Nový zákon o výstavbe

Ako je zo samotného názvu zrejmé, cieľom tohto príspevku je predstaviť zmeny, ktoré prináša nová právna úprava zákona č. 201/2022 Z. z. o výstavbe, ktorý bol v apríli 2021 schválený Národnou radou SR a nadobudne účinnosť 1. apríla 2024 (ďalej len „Nový zákon o výstavbe“).[1]

Občania majú záujem o biometrické občianske preukazy s bezkontaktným čipom

Policajné oddelenia dokladov počas štvrtka a piatka prijali vyše 6800 žiadostí o vydanie občianskeho preukazu. Ministerstvo vnútra začalo vydávať biometrické občianske preukazy s duálnym čipom od 1. decembra, teda o mesiac skôr oproti pôvodnému zámeru. 

Ministerstvo vnútra je pripravené vydávať biometrické občianske preukazy už od decembra

O biometrický občiansky preukaz s biometrickou podobou tváre a otlačkami prstov budú môcť od decembra požiadať v EÚ aj občania Slovenska. Dôvodom je uplatňovanie európskeho nariadenia o posilnení zabezpečenia preukazov totožnosti občanov Únie, na základe ktorého musí mať najneskôr v auguste 2031 každý obyvateľ Únie biometrický doklad, ktorý…

Zmeny v zákone o slobode informácií účinné od 1.1.2023

Národná rada Slovenskej republiky schválila dňa 8.11.2022 zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o slobode informácií) v znení neskorších predpisov (ďalej len „novela infozákona“). Novela infozákona prináša viaceré zmeny, ktoré sa týkajú jednak tých…

Závery Rady o ženách, mieri a bezpečnosti

Rodová rovnosť a ľudské práva sú základom univerzálnych hodnôt a predstavujú samostatné priority, ktoré sa uplatňujú vo všetkých politikách Európskej únie. Rada pripomína svoje závery o ženách, mieri a bezpečnosti z 10. decembra 2018, opätovne potvrdzuje platnosť strategického prístupu EÚ k otázke žien, mieru a bezpečnosti a zaväzuje sa v plnej…

Prispôsobenie rodinných prídavkov a rôznych daňových výhod, ktoré Rakúsko poskytuje pracovníkom v závislosti od štátu bydliska ich detí, je v rozpore s právom Únie

Tento mechanizmus predstavuje neodôvodnenú nepriamu diskrimináciu na základe štátnej príslušnosti migrujúcich pracovníkov

Výživné vo veci starostlivosti o maloleté deti

Inštitút striedavej starostlivosti bol do slovenského právneho poriadku doplnený v roku 2010, a to novelou Zákona o rodine zákonom č. 217/2010 Z. z. ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 36/2005 Z. z. o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákon o rodine).