občianske právo

Aké novely Zákonníka práce môžeme v januári 2023 očakávať?

Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce (ďalej ako „Zákonník práce″) predstavuje v slovenskej legislatíve jeden z najčastejšie novelizovaných právnych predpisov. V súčasnosti sú už prijaté dve novely, ktoré nadobudnú účinnosť 1. januára 2023.

Dlho očakávaná univerzálna nabíjačka sa v roku 2024 stane realitou

Do konca roka 2024 budú musieť byť všetky mobilné telefóny, tablety a digitálne fotoaparáty predávané v EÚ vybavené nabíjacím USB portom typu C. Na jar 2026 sa začne táto povinnosť vzťahovať aj na všetky notebooky. Nový právny predpis získal na utorňajšej plenárnej schôdzi podporu 602 poslancov, pričom 13 zákonodarcov hlasovalo proti a 8 sa…

Rada prijala právny predpis EÚ o primeraných minimálnych mzdách

Rada EÚ dnes s konečnou platnosťou prijala smernicu, ktorou sa podporí primeranosť zákonných minimálnych miezd, čím sa prispeje k dosiahnutiu dôstojných pracovných a životných podmienok zamestnancov v Európe.

Plánované novinky pri riešení vlastníctva pozemkov nezistených vlastníkov

Nezistených vlastníkov definuje zákon č. 180/1995 Z. z. o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom. Ide vlastníkov pozemkov o ktorých nie sú v evidencii katastra na liste vlastníctva definované žiadne údaje, alebo vlastníkov u ktorých chýbajú určité údaje na ich jasnú identifikáciu, pričom však môže byť evidované napríklad ich…

Právna záväznosť referenda a limity jeho predmetu

Referendum je v súčasnosti veľmi populárnou a medializovanou témou. Deje sa tak nielen kvôli duálnemu chápaniu záväznosti referenda, ale aj kvôli neraz sporným formuláciám referendovej otázky resp. kvôli nesprávnemu vymedzeniu premetu referenda. Svoj diel na častom skloňovaní tohto ústavného inštitútu má však aj skutočnosť, že referendum býva…

Nekalé podmienky v spotrebiteľských zmluvách: vnútroštátne procesné zásady nemôžu brániť právam, ktoré osobám podliehajúcim súdnej právomoci vyplývajú z práva Únie

Zásada efektivity vyžaduje účinné preskúmanie potenciálnej nekalej povahy podmienok

Má dnes zamestnanec nárok na home office?

Aj keď v posledných mesiacoch pandémia COVID-19 ustúpila do úzadia, na Slovensku stále platí mimoriadna situácia vyhlásená uznesením vlády SR č. 111 zo dňa 11.03.2020 a pracovnoprávny rámec s tým spojený aj naďalej ovplyvňuje postavenie zamestnancov a zamestnávateľov. Aj dva roky po zavedení § 250b do Zákonníka práce, ktorým sa zaviedla možnosť…

Novela infozákona: ďalší krok k zvyšovaniu transparentnosti verejnej správy

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková predložila do medzirezortného pripomienkovania novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Navrhovaná úprava je výrazným posunom pre tých, ktorí o informácie žiadajú a rovnako pre tých, ktorí ich poskytujú. Významne rozširuje okruh poskytovaných informácií aj okruh povinných…

Ľudskoprávne garancie určitosti priestupku a pojem schválnosť

Slovenské deliktuálne právo na zákonnej úrovni v zásade pozná rozdelenie protiprávnych činov medzi trestné činy a administratívne delikty – priestupky a iné správne delikty. Text ľudskoprávnych garancií uvedených v Ústave Slovenskej republiky a medzinárodných ľudskoprávnych zmluvách, najmä Dohovore o ochrane ľudských práv a základných slobôd…

Spôsoby ukončenia pracovnej zmluvy pred vznikom pracovného pomeru

Zákonník práce[1] vo svojej druhej časti pomerne rozsiahlo rieši problematiku skončenia pracovného pomeru, pričom však tieto ustanovenia predpokladajú, že pracovný pomer už vznikol. Pracovný pomer pritom vzniká dňom určeným v pracovnej zmluve ako deň nástupu do práce, a to dokonca bez ohľadu nato či zamestnanec v tento deň skutočne nastúpil do…

Väčšia ochrana spotrebiteľov

Ministerstvo spravodlivosti predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o žalobách na ochranu kolektívnych záujmov spotrebiteľov. Cieľom je zaistiť, aby spotrebitelia mali k dispozícii účinný a efektívny mechanizmus pre žaloby na ochranu kolektívnych záujmov spotrebiteľov a zvýšiť tak dôveru spotrebiteľov, posilniť ich…

K výkladu pojmu „vymáhanie postúpeného nároku“ podľa ustanovenia § 530 Občianskeho zákonníka z pohľadu možnosti postupcu podať odporovaciu žalobu

Predstavte si nasledovnú modelovú situáciu: Ste majiteľom pohľadávky, avšak rozhodli ste sa, že ju „predáte“ - postúpite. Záujemca je ochotný za postúpenie pohľadávky zaplatiť, avšak keďže si uvedomuje, že dlžník s najväčšou pravdepodobnosťou nebude mať ambíciu svoj dlh splniť, ale bude robiť obštrukcie, zaplatí Vám len pod podmienkou, že si súdne…

Výnimka pre tzv. rozmnoženinu na súkromné použitie sa uplatní podľa smernice o autorskom práve na ukladanie rozmnoženiny chráneného diela na súkromné účely v cloude

Nositelia práv musia dostať primeranú kompenzáciu, pričom jej zaplatenie však nemusia nevyhnutne znášať poskytovatelia cloudu

Ochrana osobných údajov v zdravotníckych zariadeniach. Realita alebo zbožné želanie pacientov?

Predstavte si to: Sedíte v čakárni svojho lekára, keď zrazu konečne zaznie výzva na vstup do ordinácie spolu s Vaším priezviskom. Alebo nedajbože ležíte na nemocničnom lôžku a z rozhovoru zdravotníckeho personálu zaznie meno pacienta, ktorého poznáte, lebo býva vo vedľajšom byte. Prípadne v rámci chodbového rozhovoru personálu nemocnice…

Vláda schválila nové opatrenia pre lepšiu vymožiteľnosť práva

Ministri na rokovaní vlády odobrili zavedenie nových donucovacích opatrení ako motiváciu pre tých, ktorí ignorujú rozhodnutie súdu a neplnia si uložené povinnosti nepeňažnej povahy alebo vyživovaciu povinnosť. V budúcnosti by sa tak už nemuseli opakovať príbehy, akým bol napríklad známy spievajúci dom v Štúrove, či viaceré prípady stavieb, ktoré…

Implementácia zákona o nájomnom bývaní do praxe

Národná rada Slovenskej republiky schválila dňa 5. mája 2022 nový návrh zákona č. 222/2022 Z. z. o štátnej podpore nájomného bývania a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej aj ako „Zákon“).

Posudzovanie liekov je opäť netransparentné, analytici NKÚ navrhujú zmenu vyhlášky

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR prestalo zverejňovať mená hodnotiteľov na odborných stanoviskách pri posudzovaní liekov. Proces, pri ktorom sa rozhoduje o schvaľovaní nových liekov pre pacientov na Slovensku, je tak znovu netransparentný. Zistili to analytici Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR, keď sa na základe podnetov od odbornej…

Slovenskí podnikatelia môžu expandovať globálne vďaka novej podpore

Slovenská republika pristúpila podpisom Dohody o grante a Dohody o konzorciu k Európskemu partnerstvu pre inovatívne malé a stredné podniky (MSP). Uvedené partnerstvo pre Slovensko predstavuje nie len pomoc inovatívnym malým a stredným podnikom rásť a expandovať na nové trhy, ale taktiež možnosť nadviazať spoluprácu na globálnej…

B. Gröhling: Školy dostanú na ukrajinských žiakov financie z eurofondov, s ich začleňovaním a vzdelávaním pomôžu koordinátori

Školy v septembri dostanú finančný príspevok na žiakov z Ukrajiny. Pôjde o financie z eurofondov za predchádzajúce obdobie marec až august v objeme viac než 10 miliónov eur. V novom školskom roku budú finančné prostriedky vyčleňované podľa počtu detí z Ukrajiny, ktoré vykáže škola ku koncu mesiaca. Príspevok na jedného žiaka je zhruba 200 eur. V…

Novela info-zákona - zmeny v oblasti opakovaného použitia informácií

Dňa 21.06.2022 bol schválený návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o slobodnom prístupe k informáciám[1] (ďalej len „Novela“). Novela zabezpečuje transpozíciu Smernice Európskeho parlamentu a Rady EÚ 2019/1024 o otvorených dátach a opakovanom použití informácií verejného sektora (ďalej len „Smernica…