občianske právo

Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil rozsudok týkajúci sa práva na rešpektovanie súkromného života odsúdeného

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vyhlásil rozsudok v prípade Maslák proti Slovenskej republike (č. 2), v ktorom konštatoval porušenie práva na rešpektovanie súkromného a rodinného života odsúdeného.

Pomohol otcovi pri samovražde, no dedičstva sa dočká

V tomto článku sa zameriavame na analýzu dedičskej (ne)spôsobilosti, pričom tento inštitút porovnávame z pohľadu slovenského a českého práva, najmä s poukazom na relatívne nedávne rozhodnutie Najvyššieho súdu Českej republiky zo dňa 16.06.2021 pod spisovou značkou 24 Cdo 106/2021.

Zamestnávanie osôb s dočasným útočiskom

S ohľadom na aktuálny ozbrojený konflikt na Ukrajine by sme sa v nasledujúcom texte chceli zamerať na zamestnávanie utečencov z Ukrajiny, ktorým bolo poskytnuté dočasné útočisko na území Slovenskej republiky.

Nové nariadenie o hodnotení zdravotníckych technológií – posun vpred v podpore inovatívnych zdravotníckych technológií v EÚ?

Na konci roka 2021 Európsky parlament prijal nariadenie o hodnotení zdravotníckych technológií, ktoré prerokovával niekoľko rokov. Európska únia si od prijatia nariadenia sľubuje zavedenie...

Zodpovednosť autora výroku zverejneného v periodickej tlači za zásah do osobnostných práv tretej osoby

V právnej praxi sa vyskytujú prípady, že v novinovom článku uverejnenom v periodickej tlači odznie difamačný výrok o určitej osobe. [1] Táto osoba sa preto následne na súde domáha ochrany svojich osobnostných práv, a to často priamo voči autorovi difamačného výroku.

Nový právny rámec pre podnikateľov vo finančných ťažkostiach

Súčasná doba, výrazne spätá s pandémiou COVID-19, vyžaduje efektívne riešenia problémov podnikateľov. Takým je aj nový zákon o riešení hroziaceho úpadku. Ide o dôležitú úpravu, ktorej cieľom je poskytnúť dlžníkom dostatočný priestor na účinnú, efektívnu, rýchlu a transparentnú preventívnu reštrukturalizáciu v počiatočnom štádiu, kedy úpadok ešte…

Bol režim OTP protiústavný?

V uplynulých dňoch dochádza k výraznejšiemu uvoľňovaniu opatrení proti šíreniu vírusu COVID-19, a to najmä v oblasti podmieňovania vstupu do prevádzok a na hromadné podujatia preukazovaním sa platným potvrdením o absolvovaní očkovania, potvrdením o negatívnom výsledku testu alebo potvrdením o prekonaní tohto ochorenia (ďalej len „režim…

Zodpovednosť za vady a záruka podľa veľkej novely spotrebiteľského práva

Aktuálne prebieha vyhodnotenie medzirezortného pripomienkového konania vo vzťahu k veľkej novele spotrebiteľského práva, ktorej príprava bola ukončená Ministerstvom hospodárstva 26. januára 2022. Ide o ambicióznu reformu spotrebiteľského práva, ktorej základný rámec tvorí návrh nového zákona o ochrane spotrebiteľa.

Ochrana záujmov maloletých detí

S riešením rodinnoprávnej agendy na súdoch to myslíme úprimne, vážne a považujeme to za veľmi dôležité. Do medzirezortného pripomienkového konania sme najnovšie predložili návrh novely Civilného mimosporového poriadku s viacerými zmenami, ktoré prispejú k zlepšeniu ochrany záujmov maloletých detí v situáciách, keď sa ich rodičia rozvádzajú. Návrh…

Duplicitný zápis vlastníckeho práva v katastri nehnuteľností

História evidovania nehnuteľnosti a vlastníckych práv k nim je v podmienkach Slovenskej republiky pomerne problematická. Časté legislatívne zmeny, neprededenie nehnuteľností a nedôslednosť zápisov do vtedajšej pozemkovej knihy a evidencie nehnuteľností majú za následok rôzne komplikácie. Jednou z takýchto komplikácii je duplicita zápisu…

K aplikovateľnosti občianskoprávnej úpravy premlčania na niektoré špecifické obchodné záväzkové vzťahy

K otázke aplikovateľnosti právnej úpravy premlčania v Občianskom zákonníku[1] na niektoré obchodné záväzkové vzťahy už toho bolo publikovaného veľa. V prípade niektorých druhov záväzkov z obchodných vzťahov – konkrétne záväzkov z bezdôvodného obohatenia a zo zodpovednosti za škodu – je odpoveď na túto otázku už pomerne ustálená, a to nielen v…

Nepriame dôkazy ako nástroj úspešného preukázania odporovateľnosti právnych úkonov

Účelom odporovateľnosti právnych úkonov ako inštitútu občianskeho práva je ochrana veriteľov, ktorých dlžník poškodil tzv. ukracujúcim právnym úkonom, t.j. úkonom, ktorým dlžník zmaril alebo ohrozil vymáhanie veriteľových pohľadávok prostredníctvom zmenšenia svojho majetku. Najčastejšie sa tak deje prevodom majetku dlžníka, či už jeho darovaním…

Osobný bankrot už pomohol tisíckam ľudí

Je to 5 rokov, čo nadobudli účinnosť nové pravidlá pre tzv. osobný bankrot, ktoré ministerstvo spravodlivosti pripravilo ešte pod vedením Lucie Žitňanskej a Márie Kolíkovej. Vďaka zmenám účinným od 1. marca 2017 sa osobný bankrot stal oveľa dostupnejším. Pre ľudí je jednoduchšie vymaniť sa z tzv. „dlhovej pasce“ a s pomocou Centra právnej pomoci…

Nový zákon o riešení hroziaceho úpadku – aké zmeny prináša?

V parlamente prešiel prvým čítaním návrh zákona o riešení hroziaceho úpadku, ktorý má ambíciu právne ošetriť nástroje na včasné riešenie a prevenciu úpadku dlžníka. Návrh zákona zavádza nové procesy preventívneho konania a dočasnej ochrany dlžníka, ktorá bude spočívať v čiastočnej konkurznej a relatívnej exekučnej…

Efektívnejšie súdnictvo pre deti a obete zločinov

Postarať sa o najzraniteľnejších je základnou službou, ktorú štát musí vedieť garantovať. Do tejto skupiny nepochybne patria deti, ale rovnako aj obete zločinu. Práve na túto cieľovú skupinu je zameraný projekt ministerstva spravodlivosti, vďaka ktorému už od marca začnú vznikať na súdoch špeciálne miestnosti pre výsluch detí a zraniteľných obetí.

Na ceste k potvrdzovaniu zmeny trendu pri posudzovaní G-komponentu v rozhodovacej praxi súdov

Rozsiahlu legislatívnu úpravu energetického právneho odvetvia, v súčasnosti determinuje pomerne značné penzum právnych otázok a s tým súvisiacich problematík, z ktorých niektoré majú aj širšie spoločensko-podnikateľské dosahy. Jednou z týchto problematík je s určitosťou aj stále nekončiaca diskusia na tému tzv. G-komponentu, čiže platby za prístup…

Spracúvanie biometrických údajov z pohľadu GDPR

Využívanie technológie na identifikáciu osôb v rámci systémov bezpečnosti v súčasnosti napreduje rýchlym tempom. Čoraz častejšie sa pritom v tejto súvislosti využíva technické spracúvanie osobných údajov, a to najmä biometrických údajov osôb ako ich jedinečnej identifikácie. Môže ísť napríklad o kontrolovanie vstupov do vymedzených priestorov…

Čo je a čo nie je práca nadčas (v kontexte rozsudku NS SR spis. zn. 5Cdo/24/2019)

V odborných kruhoch v oblasti pracovného práva v poslednom čase rezonoval rozsudok Najvyššieho Súdu Slovenskej republiky („NS SR“) 5Cdo/24/2019 týkajúci sa práce nadčas, ktorý bol neskôr zverejnený aj v zbierke stanovísk Najvyššieho súdu a rozhodnutí súdov Slovenskej republiky 7/2021 pod značkou R 82/2021[1]. Nižšie sme sa preto pozreli nato čo…

Dedenie majetku v pohraničí

Ceny nehnuteľností a celkové životné náklady v dvoch slovenských metropolách, v Bratislave a v Košiciach sa pre tisícky Slovákov zdajú byť pridrahé, preto sa rozhodli presťahovať za štátnu hranicu, do rakúskeho a maďarského pohraničia. Od vstupu Slovenska do schengenského priestoru na konci roka 2007 si čoraz viac Slovákov kupuje nehnuteľnosti a…

Výzva na predkladanie žiadostí o poskytnutie príspevku z Plánu obnovy a odolnosti – čomu sa vyhnúť?

Podnikatelia budú môcť žiadať o príspevok z plánu obnovy prostredníctvom účasti na výzve ku konkrétnej investícii. Chcú mať však právnu istotu, že zákonné postupy – podmienky vyhlasovania a vyhodnotenia výzvy – budú zo strany vykonávateľov dodržané. V tomto článku Vám objasníme, ako to dosiahnuť.