občianske právo

Ktorí pacienti majú nárok na postkovidovú liečbu v kúpeľoch?

U mnohých pacientov, ktorí prekonali infekciu koronavírusom SARS-COV2, sú zaznamenávané pretrvávajúce zdravotné ťažkostí, ktoré sa u týchto pacientov predtým nevyskytovali. Tento stav je označovaný ako tzv. postkovidový syndróm a zahŕňa množstvo príznakov so známkami respiračného, nervového, kardiovaskulárneho, či svalového…

Nové pravidlá pre vydržanie pozemku sú účinné

Od 1.2.2021 je účinné ďalšie významné opatrenie ministerstva spravodlivosti, ktoré súvisí s ochranou vlastníckeho práva. Na vydržanie pozemku už nebude stačiť len osvedčenie s notárskou pečiatkou. Potvrdzovanie tzv. vydržania sa presúva z notárov na súdy. Táto zmena prišla aj ako reakcia na mnohé prípady, keď prostredníctvom inštitútu tzv.

Možnosť ukončenia pracovného pomeru po dovŕšení 65 rokov veku zamestnanca

Nedávno schválená novela Zákonníka práce a ďalších právnych predpisov (zákon č. 76/2021 Z. z.) s účinnosťou od 1. januára 2022 rozšíri možnosti zamestnávateľa ukončiť pracovný pomer so zamestnancom, ktorý dovŕšil 65 rokov veku a vek určený na nárok na starobný dôchodok (obe tieto podmienky musia byť splnené…

Novela zákona o dani z príjmov zavádza CFC pravidlá aj pre fyzické osoby. Aké budú jej dôsledky?

V decembri 2020 schválila NRSR vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov (ďalej ako „ZDP“). Okrem implementácie článku 9a Smernice rady (EU) 2017/952 z 29. mája 2017 týkajúceho sa úpravy hybridných nesúladov s tretími krajinami, sa predmetnou novelou do ZDP zavádzajú pravidlá pre zdaňovanie príjmov…

Gastrolístky alebo peniaze – nová možnosť výberu zamestnanca

Národná rada SR 4. februára 2021 schválila ďalšiu novelu Zákonníka práce a ďalších právnych predpisov (zákon č. 76/2021 Z. z.), ktorá s účinnosťou od 1. marca 2021 okrem iného prináša možnosť zamestnancom vybrať si medzi stravovacími poukážkami a finančným príspevkom na stravovanie.

Dočasná ochrana a jej dopad na zmluvné vzťahy podnikateľa pod dočasnou ochranou

V súvislosti s negatívnymi dopadmi šírenia ochorenia COVID -19 na podnikateľské prostredie bol s účinnosťou od 1.1.2021 prijatý zákon č. 421/2020 Z. z. o dočasnej ochrane podnikateľov vo finančných ťažkostiach a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Aktuálna judikatúra vo veci nárokov z vád diela

Najvyšší súd Slovenskej republiky vydal dňa 27. mája 2020 uznesenie sp. zn. 3Obdo/3/2020, ktoré bolo zaradené do zbierky stanovísk NS a rozhodnutí súdov SR ako R 59/2020. Toto uznesenie sa týka nárokov objednávateľa v prípade, ak zhotoviteľ dodá dielo s vadami, následne pristúpi k odstráneniu vád nahradením časti diela a odmietne odstrániť ďalšie…

Postavenie informačného modelovania stavieb (BIM) a informačného modelu v právnej úprave Slovenskej republiky

Oblasť stavebníctva (podobne ako iné oblasti) prechádza procesom digitalizácie a využívanie metódy informačného modelovania stavieb (BIM) predstavuje jeden z aspektov tohto vývoja, pričom výsledkom využitia tejto metódy je informačný model stavby. V článku poukazujem na absenciu jednoznačnej právnej úpravy informačných modelov a informačného…

Rôzne spôsoby akvizície: Ktorá je pre investora výhodnejšia?

Slovenský právny poriadok nedefinuje pojem „akvizícia“ napriek tomu, že je tento pojem často využívaný tak v ekonomickej, ako aj právnej terminológií. Akvizíciou sa rozumie pohltenie, ovládnutie menšej alebo ekonomicky slabšej cieľovej spoločnosti väčšou spoločnosťou, prípadne silnejšou spoločnosťou s väčším kapitálom. Účelom uskutočnenia…

Budovanie a posilnenie alternatívneho riešenia súdnych sporov prostredníctvom mediácie a efektívneho využívania nástrojov restoratívnej justície v Slovenskej republike

Ministerstvo spravodlivosti začalo s realizáciou projektu „Budovanie a posilnenie alternatívneho riešenia súdnych sporov prostredníctvom mediácie a efektívneho využívania nástrojov restoratívnej justície v Slovenskej republike“ (ADR).

Bytové domy – efektívne a rýchle a riešenie nezákonného zriadenia individuálneho vykurovania bytu jedným z vlastníkov

Vykurovacia politika bytových domov v Slovenskej republike, neprešla od jej vzniku v roku 1993 zásadnými reformnými zmenami, čo sa v praktickom každodennom živote môže a aj sa prejavuje v podobe vznikania množstva technických aj právnych problémov, ktorých opis a možné riešenia prináša advokátska kancelária KVASŇOVSKÝ & PARTNERS | ADVOKÁTI s.r.o.

Právna ochrana je len taká dobrá ako technológia eKarantény

V roku 2020 bola za účelom efektívneho boja proti pandémií ochorenia COVID-19 použitá aplikácia s názvom eKaranténa. Jej prevádzkovateľom bol Úrad verejného zdravotníctva SR. Aplikáciu malo na starosti Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) prostredníctvom Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). Smart karanténa mala umožniť ľuďom vyhnúť sa…

Ochrana whistleblowerov

Zamestnávateľ čelí riziku pokuty do výšky 20.000 EUR, ak nemá správne vydaný vnútorný predpis pre systém preverovania oznámení jeho zamestnancov o protispoločenskej činnosti.

Pred prijatím rozhodnutia o návrate maloletej osoby bez sprievodu musí členský štát overiť, či je pre maloletú osobu v štáte návratu zabezpečené primerané prijatie

Okrem toho, ak v štádiu odsunu už nie je zabezpečené primerané prijatie, členský štát nebude môcť vykonať rozhodnutie o návrate.

Špecifiká verejného obstarávania v zdravotníctve

Kompetentné osoby v zmysle zákona o verejnom obstarávaní zabezpečujú nákup tovarov, služieb a stavebných prác v medziach zákonných pravidiel tak, aby bola dosiahnutá čo najvyššia kvalita za čo najnižšie finančné prostriedky. Ako je to však s verejným obstarávaním v oblasti zdravotníctva?

Náhrada za obmedzenie vlastníckeho práva v dôsledku protiepidemiologických opatrení

V tomto článku vám priblížime možnosti, ktoré z nášho pohľadu poskytujú priestor na úvahy o získaní náhrady škody spôsobenej štátom prijatými opatreniami na zabránenie šírenia nákazlivej ľudskej choroby COVID-19, a to predovšetkým s poukazom na čl. 20 Ústavy SR, v porovnaní s náhradou škody v zmysle zákona č. 514/2003 Z. z. o zodpovednosti za…

Zrušenie povinnosti pre zamestnávateľov oznamovať práce zaradené do II. kategórie z hľadiska posúdenia zdravotných rizík

V roku 2017 s účinnosťou od roku 2019 bola zavedená pre zamestnávateľov nová povinnosť každoročne do 15. januára oznamovať príslušnému úradu verejného zdravotníctva údaje týkajúce sa zamestnancov vykonávajúcich prácu zaradenú do II. kategórie z hľadiska rizikovosti práce a to podľa stavu k 31. decembru predchádzajúceho kalendárneho…

Kde sú hranice mimoriadne nízkej ponuky vo verejnom obstarávaní?

Inštitút mimoriadne nízkej ponuky a jej vyhodnocovania spôsobuje v aplikačnej praxi nemalé problémy. Zadávatelia verejných zákaziek často na tento inštitút neprihliadajú, pretože nevedia určiť, či sa určitá ponuka uchádzača javí ako mimoriadne nízka. Uchádzači zas nevedia, ako správne pripraviť, prípadne vysvetliť predloženú ponuku. Prvotné…

Inteligentné zmluvy (smart contracts)

Nasledujúci článok predstavuje stručný úvod do problematiky inteligentných zmlúv s poukázaním na vybrané výhody a nevýhody, či problémy spojené s používaním inteligentných zmlúv.

Hrozba likvidačnej pokuty pri prevádzkovaní e-shopu alebo čo (ne)robiť v prípade predaja cez internet

Internet sa v minulom roku stal takmer výhradným miestom predaja spotrebného tovaru. Inak tomu nebude ani v roku 2021, keďže aj tento sa nesie v duchu prísnych opatrení proti stále trvajúcej pandémii COVID-19. Na prvý pohľad jednoduchý spôsob podnikania však môže podnikateľov nemilo prekvapiť mnohými legislatívnymi nástrahami. Pravidlá, ktoré je…