občianske právo

Medzinárodná ochrana: postavenie utečenca možno priznať ženám, ktoré sa stotožňujú so základnou hodnotou rovnosti medzi ženami a mužmi

Ženy vrátane maloletých, ktorých spoločnou charakteristikou je stotožnenie sa so základnou hodnotou rovnosti medzi ženami a mužmi, ku ktorému došlo počas ich pobytu v členskom štáte, možno v závislosti od okolností panujúcich v krajine pôvodu považovať za príslušníčky „určitej sociálnej skupiny“, čo predstavuje „dôvod prenasledovania“, ktorý môže…

Strata radosti z dovolenky a jej právne dôsledky

Dovolenka je pre väčšinu ľudí radostným obdobím roka, počas ktorého si môžu oddýchnuť od svojich pracovných, ale aj iných každodenných povinností, načerpať nové sily a stráviť čas so svojou rodinou. V živote však nastanú situácie, kedy vysnívaná dovolenka nesplní všetky očakávania cestujúceho a v nemalom počte prípadov sa stane nočnou morou. Ak…

Letné brigády mladistvých z pohľadu Zákonníka práce

V letnom období mnohí zamestnávatelia využívajú prácu mladistvých zamestnancov. Mladiství zamestnanci zasa časť svojich letných prázdnin radi strávia brigádou, ktorá im vylepší vreckové.

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa

Národná rada Slovenskej republiky nedávno schválila nový zákon o ochrane spotrebiteľa č. 108/2024 Z. z. , ktorý obsahuje aj novelizáciu Občianskeho zákonníka, a ktorý má za cieľ zlepšiť a zjednotiť právne predpisy týkajúce sa ochrany spotrebiteľa („Zákon o ochrane spotrebiteľa“). Účinnosť nadobudol 1. júla 2024 a je odpoveďou na potrebu…

Zmena stavby ako kvalifikovaný dôvod skončenia nájmu nebytového priestoru

Ukončenie zmluvy o nájme nebytových priestorov z dôvodu vydania rozhodnutia o zmene stavby, v dôsledku ktorej nájomca nemôže prenajatý priestor užívať, prináša viacero praktických problémov. Nižšie v našom príspevku si dovoľujeme uviesť jeden z pohľadov na riešenie tejto problematiky.

Online objednávky: objednávkové tlačidlo alebo podobná funkcia musia pri ich stlačení jednoznačne uvádzať, že spotrebiteľ sa zaväzuje zaplatiť

To platí aj v prípade, ak povinnosť zaplatiť závisí ešte od splnenia neskoršej podmienky

Rakúska rozhodcovská komisia príslušná v oblasti boja proti dopingu nemôže Súdnemu dvoru predkladať prejudiciálne otázky

Súdny dvor zohľadnil na posúdenie povahy „súdneho orgánu“ v zmysle práva Únie súbor kritérií, medzi ktoré patrí požiadavka nezávislosti, ktorú tento orgán nespĺňa. V Rakúsku bola profesionálna atlétka uznaná vinnou z porušenia antidopingových pravidiel, a preto jej boli uložené sankcie. Všetky výsledky, ktoré dosiahla v súťažiach od 10. mája 2015…

Stretnutie s komisárom pre ľudské práva Rady Európy

Štátna tajomníčka Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky Katarína Roskoványi sa stretla s komisárom pre ľudské práva Rady Európy Michaelom O´Flahertym. Predmetom stretnutia boli ľudské práva Rómov. Počas stretnutia komisár O´Flaherty informoval o svojej návšteve Slovenska, ktorá prebiehala tento týždeň. Počas úvodných dní navštívil…

Je používanie aplikácie na blokovanie reklám (napr. AdBlock) protiprávne?

V poslednej dobe zaznamenali mnohí používatelia aplikácií na blokovanie reklám (blokovače reklám) problémy s blokovaním reklám, a to najmä na sociálnej sieti YouTube. YouTube totiž v posledných mesiacoch zosilnil svoj dlhotrvajúci boj s blokovačmi reklám. V tomto článku sa venujeme právnym aspektom sporu medzi spoločnosťami, ktorým reklamy…

Právo duševného vlastníctva: Aktuálne výzvy a možnosti ochrany

Právo duševného vlastníctva je imanentnou súčasťou nášho právneho poriadku. Zatiaľ čo dnes na Slovensku existuje pomerne rozsiahla právna úprava, ktorá toto právne odvetvie reguluje. Doterajší vývoj práva duševného vlastníctva na Slovensku je odzrkadlením úsilia osobností viacerých generácií slovenskej právnej vedy, ktoré neustúpili…

Online nakupovanie sa zmení: Aké novinky čakajú e-shopy a online trhy?

Nový zákon prináša od 1. júla zvýšenú ochranu spotrebiteľov v online svete. Nakupovanie cez internet je dnes bežnou súčasťou života mnohých Slovákov. Rastúca obľuba e-commerce ale so sebou prináša aj nutnosť posilniť ochranu spotrebiteľských práv v digitálnej sfére.

Možno vydržať vlastníctvo nehnuteľnosti, ktorú držiteľ nadobudol na základe ústnej kúpnej zmluvy?

Odpoveď na túto právnu otázku sa v rozhodovacej činnosti súdov vyvíjala, pričom v posledných rokoch bola táto otázka posudzovaná odlišne Najvyšším súdom SR a odlišne Ústavným súdom SR.

Európske harmonizované technické normy týkajúce sa bezpečnosti hračiek musia byť prístupné občanom Únie

Súdny dvor zrušil rozhodnutie Komisie zamietajúce prístup k týmto normám, ako aj rozsudok Všeobecného súdu, ktorým bolo toto zamietnutie potvrdené

Zákaz poloautomatických zbraní: členské štáty, ktoré chcú ponechať v platnosti staré povolenia pre tieto zbrane, to môžu stanoviť aj pre zbrane upravené na streľbu nábojkami

Podľa Súdneho dvora nič nebráni tomu, aby členské štáty stanovili, že držitelia poloautomatických strelných zbraní upravených na streľbu nábojkami mohli po ich zákaze využívať prechodný režim, ak sa takýto režim zavedie pre držiteľov takýchto zbraní, ktoré môžu strieľať skutočnými projektilmi. Cieľ zaistiť verejnú bezpečnosť občanov Únie nie je…

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa: podstatné zmeny a novinky

Dňa 22.05.2024 vstúpil do platnosti nový zákon o ochrane spotrebiteľa č. 108/2024 Z. z. o ochrane spotrebiteľa a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorým sa zásadne mení právna úprava spotrebiteľského práva a prostredníctvom ktorého sme pristúpili k transpozícii viacerých smerníc EÚ, a to

Štátne občianstvo: odmietnutie členského štátu vydať jednému zo svojich štátnych príslušníkov okrem cestovného pasu aj občiansky preukaz s hodnotou cestovného dokladu len z dôvodu, že má bydlisko v inom členskom štáte, je v rozpore s právom Únie

Toto odmietnutie obmedzuje právo na voľný pohyb v rámci Únie, čím vytvára rozdielne zaobchádzanie medzi štátnymi príslušníkmi s bydliskom v zahraničí, a tými, ktorí majú bydlisko v tomto členskom štáte

Pracovník zamestnaný na dobu určitú musí byť informovaný o dôvodoch ukončenia jeho pracovnej zmluvy výpoveďou, ak sa poskytnutie tejto informácie vyžaduje v prípade stáleho pracovníka

Vnútroštátna právna úprava, ktorá stanovuje oznámenie týchto dôvodov iba pracovníkom na dobu neurčitú, porušuje základné právo pracovníka na dobu určitú na účinný prostriedok nápravy

Obehové hospodárstvo: Rada s konečnou platnosťou schválila smernicu o práve na opravu

Rada prijala smernicu o podpore práva na opravu pokazeného alebo chybného tovaru, známej aj ako smernica o práve na opravu (alebo smernica R2R). Vďaka týmto právnym predpisom bude pre spotrebiteľov ľahšie, aby namiesto výmeny využili opravu a opravárenské služby sa stanú dostupnejšie, transparentnejšie a atraktívnejšie. Prijatie smernice je…

Rozsudok Súdneho dvora môže predstavovať novú skutočnosť odôvodňujúcu nové posúdenie žiadosti o azyl z vecného hľadiska

Rozsudok Súdneho dvora, ktorý významne zvyšuje pravdepodobnosť, že žiadateľ o azyl spĺňa podmienky požadované na priznanie postavenia utečenca alebo doplnkovej ochrany, odôvodňuje, aby sa následná žiadosť posúdila z vecného hľadiska a nebolo možné ju zamietnuť ako neprípustnú. Členské štáty môžu splnomocniť svoje súdy, aby v prípade zrušenia…

Nová zodpovednosť dodávateľa za vyplatenie mzdy zamestnancovi subdodávateľa pri dodaní stavebných prácach

V zmysle navrhovanej novely Zákonníka práce by mali byť dodávatelia po novom zodpovedný za vyplatenie mzdy zamestnancovi subdodávateľa pri dodaní stavebných prác. V akom rozsahu si môžu zamestnanci uplatňovať svoje nároky u dodávateľa? Môžu sa dodávatelia tejto zodpovednosti nejakým spôsobom zbaviť? Čo by mala obsahovať dodávateľská…