občianske právo

Pozemky neznámych a nezistených vlastníkov

Ak plánujete predať pozemok, o ktorom ste si mysleli, že je vo vašom vlastníctve alebo ste sa rozhodli odkúpiť susedov pozemok, či uskutočniť investičnú alebo developerskú činnosť, môže sa vám samotný proces kúpy alebo predaja vo veľkej miere skomplikovať, pokiaľ natrafíte na pozemok neznámeho alebo nezisteného…

Nesprístupnenie informácií – prevažujúci verejný záujem alebo svojvôľa povinnej osoby?

Dňa 1. januára 2021 uplynie presne 20 rokov od nadobudnutia účinnosti zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o slobode informácií), ktorý do právnej úpravy Slovenskej republiky premietol princíp publicity verejnej správy (ďalej len „Zákon o slobode informácií“). V období pred…

Profesionálne rodičovstvo, práca alebo poslanie ?

Zákonodarca v zákone č. 36/2005 Z. z. o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákon o rodine“) určuje tri druhy náhradnej starostlivosti[1], a to:

V4 Legal o ženách a trhu práce v krajinách V4. Aká je účasť žien na trhu práce v štátoch Vyšehradskej skupiny (V4)?

Postavenie žien v spoločnosti je aktuálna téma a podľa obrazu, ktorý vytvárajú najmä médiá a sociálne siete, aktuálne žijeme v toxicky maskulínnom a patriarchálnom svete. Oba sociálne konštrukty sa snažia predpísať ženám a mužom ich roly v spoločnosti. Hľadanie príčin súčasného stavu a riešenia nerovnováhy nie sú jednoduché a ani…

Súdny poplatok v sporoch týkajúcich sa poškodenia zdravia pacienta

Jednou z hlavných otázok, ktoré si poškodený pacient v procese rozhodovania sa ohľadom začatia súdneho konania vo veci poškodenia svojho zdravia kladie, je, či je za podanie žaloby potrebné platiť súdny poplatok alebo nie.

Zamestnanci získajú možnosť vybrať si medzi gastrolístkom a finančným príspevkom

Jednou z podstatných zmien, ktoré má s účinnosťou od 1. marca 2021 priniesť pripravovaná novela zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce (ďalej aj ako „Zákonník práce“) je aj zavedenie možnosti výberu medzi stravovacou poukážkou (tzv. gastrolístkom) a finančným príspevkom na stravovanie, ako oprávnenia zamestnancov.

Zmeny v revíznych postupoch podľa návrhu novely zákona o verejnom obstarávaní – už zasa

Každý by rád menil zákon o verejnom obstarávan. Minulý a predminulý rok sme v rovnakom čase uverejnili článok o zmenách v právnej úprave revíznych postupov podľa zákona o verejnom obstarávaní, ktoré priniesla novela zákona účinná od začiatku roka 2019 a ktoré mala priniesť ďalšia novela, ktorá sa však nakoniec pre neprehlasované veto prezidentky…

Vrátenie daru

Predmetom darovania môže byť všetko čo môže byť predmetom vlastníctva, pričom predmet darovania musí byť vymedzený dostatočne určito, aby ho nebolo možné zameniť. Darovacou zmluvou darca bezplatne prenecháva alebo sľubuje prenechať obdarovanému predmet darovania a ten dar alebo sľub prijíma. Základnými pojmovými znakmi darovacej zmluvy sú teda…

Škoda spôsobená štátnym zamestnancom

Impulzom pre spracovanie tejto témy bola reakcia ústredného orgánu štátnej správy v rámci kontroly, ktorá sa dotkla aj otázky, či vznikla alebo nevznikla tomuto štátnemu orgánu škoda tým, že štátny orgán dostal dve vysoké pokuty, týkajúce sa tej istej zmluvy vrátane dodatku, uzatvorenej v súvislosti s verejným…

Základy autorského práva a licencie

Z pohľadu právnej ochrany tvorivej duševnej činnosti je autorské právo dôležitou súčasťou slovenského právneho poriadku, ktorý poskytuje autorom, zamestnávateľom, objednávateľom a iným zainteresovaným subjektom právny základ oprávneného používania diel a prostriedky umožňujúce obranu pred neželaným zásahom do ich…

Môže požadovať policajt alebo zamestnávateľ doklad o negatívnom teste na COVID-19 ?

Súčasná vláda SR sa nepoučila z protiprávnych a protiústavných opatrení, ktoré prijímala v súvislosti prvou vlnou pandémie COVID-19 na jar 2020 a v nastavenom trende pokračuje aj pri opatreniach v súvislosti s druhou vlnou pandémie COVID-19 na jeseň 2020. Takéto konanie vlády môžeme porovnať s autoritárskymi vládami potláčajúcimi základné ľudské…

Exekučné konanie na území Slovenskej republiky

Vymáhanie pohľadávky je spojené nielen so súdnym konaním, ale spravidla aj s núteným výkonom súdneho rozhodnutia formou exekúcie. Na Slovensku ju vykonáva exekučný súd prostredníctvom poverení, ktoré na túto činnosť vydáva jednotlivým súdnym exekútorom. Systém vymáhania pohľadávok je regulovaný zákonom č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a…

Ako postupovať pri porušení predkupného práva k nehnuteľnosti

Jedným z dôsledkov porušenia predkupného práva podielového spoluvlastníka je aj právo namietať relatívnu neplatnosť zmluvy. Zákon bližšie neupravuje spôsob, ktorým môže spoluvlastník uvedenú neplatnosť uplatňovať. V ďalšom texte sa pozrieme na to, ako sa môže dotknutý spoluvlastník brániť v prípade porušenia predkupného práva, a to najmä v…

Nadobudnutie majetku od nevlastníka: Nedbalí vlastníci, traste sa

Zásada, že nikto nemôže na iného previesť viac práv, ako má on sám[1], je taká stará ako rímske právo. Moderné právne poriadky túto zásadu uplatňujú, zároveň však pripúšťajú i jej prelomenie – obvykle pomocou inštitútu vydržania ako aj nadobudnutia veci od nevlastníka.

Zlepšujeme pomoc pre obete trestných činov

​Obete trestných činov majú v trestnej politike štátu osobitné miesto. Musia „prekonať“ celé trestné konanie a následne sú často „nútené“ sa osobitne domáhať náhrady ujmy, ktorá im bola trestnou činnosťou spôsobená. Pri obetiach domáceho násilia je, žiaľ, stále nezriedkavým javom, že obeť nie je pochopená políciou ani prokuratúrou, a teda nemá…

Čo je nové v ekonomických opatreniach? Ako bude fungovať „Prvá pomoc+“?

Vo všeobecnosti možno konštatovať, že väčšina poskytovanej pomoci sa tak pre zamestnávateľov ako aj SZČO oproti jari zvyšuje o 50%. Zvýšené príspevky pritom bude možné žiadať za október spätne a po novom je povolená i kumulácia viacerých príspevkov, a to vrátane kompenzácie za nájom a novo-predstavených príspevkov pre kultúru a cestovný ruch, kde…

Odstúpenie od zmluvy o nájme nebytových priestorov

Nájom nebytových priestorov upravuje z.č. 116/1990 Zb. pričom ide o lex specialis vo vzťahu k lex generalis - Občianskemu zákonníku. Nakoľko v zákone č. 116/1990 Zb. o nájme a podnájme nebytových priestorov nenájdeme úpravu možnosti odstúpenia od zmluvy, je potrebné vychádzať z ustanovení obsiahnutých v Občianskom zákonníku. Odstúpiť od zmluvy je…

Význam nariadenia neodkladného opatrenia popri zabezpečovacom opatrení

V aktuálnom príspevku sa budeme zaoberať praktickým významom nariadenia neodkladného opatrenia a zabezpečovacieho opatrenia pre veriteľa peňažnej pohľadávky. Uvedieme nedostatky zabezpečovacieho opatrenia, a taktiež dôvody pre nariadenie oboch opatrení popri sebe.

Ministerstvo školstva sa zapája do boja so šikanou

Rezort školstva sa stal partnerom veľkého projektu s názvom „Odpíšeme ti“, ktorého cieľom je byť oporou pre obete šikany, ktoré sa častokrát nevedia alebo nemajú na koho obrátiť. Cieľom je začať otvorene hovoriť a diskutovať o téme šikanovania na miestach, kde je tento problém najrozšírenejší - medzi deťmi, učiteľmi a…

Úrad priemyselného vlastníctva zrýchlil procesy, ochranné známky vybaví skôr

Ochrannou známkou chráni Úrad priemyselného vlastníctva (ÚPV) SR najčastejšie názvy a logá prislúchajúce tovarom a službám fyzických a právnických osôb. V mnohých prípadoch majú nesmiernu dôležitosť a vysokú oceniteľnú hodnotu. ÚPV má k dnešnému dňu podaných 94 288 prihlášok ochranných známok a ročne ich prijme takmer 3…