občianske právo

Povinnosti a riziká pre členov štatutárnych orgánov v období koronavírusu

Slovensko môže rovnako, s výhradou zaručenia nezávislosti regulačného orgánu, stanoviť účasť zástupcov svojich ministerstiev v určitých konaniach pred týmto orgánom s cieľom zabezpečiť ochranu verejného záujmu.

Rušivé správanie cestujúceho v leteckej doprave môže predstavovať „mimoriadnu okolnosť“, ktorá môže oslobodiť prepravcu od povinnosti poskytnúť náhradu za zrušenie alebo veľké meškanie dotknutého letu, alebo nasledujúceho letu prevádzkovaného tým istým lietadlom

Letecký dopravca však v rámci primeraných opatrení, ktoré musí prijať na účely oslobodenia od povinnosti poskytnúť náhradu, musí zabezpečiť presmerovanie cestujúcich pri najbližšej príležitosti prostredníctvom iných priamych alebo nepriamych letov, ktoré prípadne prevádzkujú iní leteckí dopravcovia

Študenti probačnej a mediačnej práce budú praxovať priamo na súdoch

​Od nového akademického roka sa nádejní probační a mediační úradníci aktívne zapoja do práce na jednotlivých súdoch. Súdy v Košickom a Prešovskom kraji pomôžu študentom spojiť teóriu s praxou v záujme lepšie ich pripraviť na budúce povolanie.

Dohoda dedičov a prechod dlhov

Dedenie a nadobúdanie dedičstva upravujú ustanovenia §-u 460 a nasl. z.č. 40/1964 Zb. Občianskeho zákonníka (ďalej len „OZ“). Dedičstvo sa nadobúda smrťou poručiteľa pričom sa dedí zo zákona, zo závetu alebo z oboch týchto dôvodov. Ak je viac dedičov môžu uzavrieť o dedičstve dohodu, ktorá pokiaľ neodporuje zákonu alebo dobrým mravom je schválená…

Možno zažalovať štát v súvislosti s protiepidemiologickými opatreniami?

Pomerne frekventovanou sa v poslednej dobe, a to nielen v právnych kruhoch, stáva otázka prípadnej zodpovednosti štátu za opatrenia prijaté v boji s koronavírusom. Štát totižto od 12. 3. 2020 výrazne zasiahol nielen do bežného fungovania spoločnosti, ale aj do základných práv a slobôd jednotlivcov.

Mediácia – inštitút pre mimosúdne riešenie sporov

Mediačné konanie predstavuje moderný a vo svete veľmi obľúbený nástroj mimosúdneho riešenia sporov. Je to kreatívny, neformálny, dobrovoľný, flexibilný proces, ktorý podporuje tvorivé a netradičné riešenia vzniknutých konfliktných situácií s prihliadnutím na najlepší záujem oboch strán mediácie. Z praktického pohľadu tento spôsob riešenia…

Reforma justície nepočká – odpočet prvých 100 dní

​​Napriek tomu, že ministerka spravodlivosti Mária Kolíková musela okamžite po nástupe riešiť krízovú situáciu v súvislosti s koronavírusom, s rovnakým tempom sa tím na ministerstve pod jej vedením pustil aj do plnenia úloh z Programového vyhlásenia vlády. Cieľom je naplniť záväzok z programového vyhlásenia v oblasti spravodlivosti, ktorým je…

Pomoc nájomcom formou štátnej dotácie na úhradu nájomného

Dňa 17.06.2020 bol v Zbierke zákonov Slovenskej republiky vyhlásený zákon č. 155/2020 Z. z. ktorým sa dopĺňa zákon č. 71/2013 Z. z. o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov a o doplnení zákona č. 62/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením…

Skutkové tvrdenia, ich popretie, nesporné skutkové zistenia a koncentrácia konania

Jednou zo základných procesných povinností strán sporu je povinnosť tvrdiť. Inak povedané, strany sporu sú povinné uvádzať skutkové tvrdenia.

Cestujúci v leteckej doprave, ktorému bola poskytnutá náhrada za zrušenie letu a ktorý prijal ponuku presmerovania na iný let, má právo na náhradu z dôvodu meškania tohto presmerovaného letu

Cestujúci podali proti spoločnosti Finnair žalobu, ktorou sa domáhali, aby bola poslednej uvedenej leteckej spoločnosti uložená povinnosť na základe nariadenia o cestujúcich v leteckej doprave[1] zaplatiť každému z nich sumu 600 eur, zvýšenú o úroky, z dôvodu zrušenia pôvodného letu z Helsínk do Singapuru.

Cui bono zákaz nedeľného predaja?

Aj po ukončení núdzového stavu, ku ktorému došlo 13.6.2020 o 24:00, zostali naďalej platné a účinné opatrenia Úradu verejného zdravia SR (ÚVZ), vrátane opatrenia OLP/4738/2020 z 9.6.2020, ktoré ukladá tzv. zákaz nedeľného predaja za účelom výkonu dezinfekcie zatvorených priestorov (Opatrenie). Toto Opatrenie kritizuje nielen laická verejnosť (t.j.

Novela zákona o zájazdoch

Šírenie pandémie infekčného ochorenia COVID-19 negatívnym spôsobom zasiahlo mnohé oblasti života, oblasť cestovného ruchu nevynímajúc. Na dlhšiu dobu bolo a v súčasnosti stále je obmedzené cestovanie, čo má zásadný negatívny dopad na mnohé cestovné kancelárie a tiež na cestujúcich, ktorí si zakúpili zájazdy, ktoré v dôsledku mimoriadnej situácie…

Všeobecný súd sa dopustil nesprávneho právneho posúdenia, keď rozhodol, že existencia zmluvy o poskytovaní výučby uzatvorenej medzi účastníkom konania a jeho advokátom porušuje požiadavku nezávislosti tohto zástupcu v konaní na súdoch Únie Súdny dvor preto napadnuté uznesenie zrušil

V rozsudku Uniwersytet Wrocławski a Poľsko/REA (spojené veci C-515/17 P a C-561/17 P) vyhlásenom 4. februára 2020 Súdny dvor, zasadajúci vo veľkej komore, zrušil uznesenie Všeobecného súdu Európskej únie[1], ktorým bola ako zjavne neprípustná zamietnutá žaloba podaná Vroclavskou univerzitou proti rozhodnutiam Výkonnej agentúry pre výskum (REA), a…

Odmena znalca za znaleckú činnosť

V praxi sa často stretávame s prípadmi, kedy je nevyhnutné na preukázanie tvrdení ustanoviť znalca. V súlade s ustanovením §-187 ods. 2. z.č. 160/2015 Z. z. Civilného sporového poriadku (Ďalej len „CSP“) je znalecké dokazovanie jedným z dôkazných prostriedkov. Následne § 206 a nasledujúce CSP upravujú bližšie podrobnosti znaleckého dokazovania ako…

Hlavné ciele programového vyhlásenia novej vlády pre oblasť energetiky

Programové vyhlásenie vlády na roky 2020 – 2024 prinieslo viac svetla do budúcnosti energetiky na Slovensku. Toto odvetvie, naďalej významne regulované, je veľmi závislé od politických rozhodnutí a ich dôsledky nakoniec v podobe cien za elektrinu, plyn a teplo najviac pocítia spotrebitelia a podnikatelia.

Zneužívanie právomoci verejného činiteľa počas pandémie COVID-19?

V súvislosti s konaním vlády Slovenskej republiky a jej členov počas pandémie COVID-19 sa neustále objavujú nové pochybenia a porušenia platných zákonov v Slovenskej republike. Okrem už spomínanej protiprávnej a protiústavnej štátnej karantény sa v posledných dňoch zistilo, že pravdepodobne neexistuje a ani neexistoval žiaden právny základ pre…

Trh právnych služieb má oslabenú imunitu voči recesii

Súčasné udalosti môžu navádzať na záver, že relatívne progresívny trh právnych služieb tvorený za posledné tri desaťročia sa práve vplyvom neodvrátiteľných následkov globálnej pandémie, pretransformuje z relatívne ružovej minulosti na nestabilnú budúcnosť, danú koreláciami s procesmi hospodárskej recesie.

Ako sa obrátiť na súd alebo k charakteru opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR

V súvislosti s mimoriadnou situáciou a núdzovým stavom, vyhlásenými vládou SR vo vzťahu k pretrvávajúcej pandémii COVID-19, si slovenská verejnosť už akosi zvykla, že tempo pandémie na Slovensku udáva Úrad verejného zdravotníctva SR, reprezentovaný hlavným hygienikom, a to vo forme právnych aktov, tzv. „opatrení“ či, ako sa zvykne medializovať…

Karanténa a obmedzenie osobnej slobody uzneseniami vlády SR počas pandémie COVID-19

Vláda Slovenskej republiky svojím opatrením účinným od dňa 06. apríla 2020 nariadila všetkým osobám, ktoré vstúpia na územie Slovenskej republiky izoláciu v zariadeniach určených štátom na dobu nevyhnutnú na vykonanie diagnostiky COVID-19 s tým, že následne po zistení negatívneho výsledku sa týmto osobám nariaďuje domáca izolácia v celkovej…

Inteligentná karanténa by sa mala spustiť v pondelok 18. mája, uviedol premiér

Inteligentná karanténa by sa mala spustiť v pondelok 18. mája. Uviedol to včera po rokovaní vlády premiér Igor Matovič (OĽaNO). Zdôraznil, že vláda chcela, aby bolo všetko bezpečné po právnej a softvérovej stránke. Na tlačovom brífingu zároveň uviedol, že má záujem na odpolitizovaní úradov. Jeho ambíciou je urobiť „hrubú čiaru“ medzi politikou a…