občianske právo

Nájom nebytových priestorov v čase Koronavírusu

Z dôvodu ohrozenia šírením nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 pristúpila Slovenská republika k prijatiu viacerých opatrení v záujme zabránenia tomuto šíreniu a v záujme ochrany ľudského zdravia. Jedným z takýchto opatrení je aj uzatvorenie množstva prevádzok poskytujúcich rôzne druhy tovarov a služieb, a to v súčasnosti až do odvolania. Toto…

Pandémia COVID-19 z pohľadu zhotoviteľa podľa zmluvných podmienok FIDIC

Súčasná pandémia vírusového ochorenia COVID-19 spôsobeného koronavírusom SARS-CoV-2 bezpochyby ovplyvňuje v posledných dňoch každého z nás a pochopiteľne tiež negatívne zasahuje do obchodných vzťahov. Aké sú však jej dopady na zmluvné vzťahy uzatvárané za použitia zmluvných podmienok FIDIC, a existujú nejaké možnosti, ako sa proti nim účinne…

Porovnanie požiadaviek na určitosť predmetu tzv. hlavnej zmluvy pri obchodnoprávnej a občianskoprávnej zmluve o budúcej zmluve

Odlišnostiam medzi právnou úpravou obsiahnutou v Občianskom zákonníku a Obchodnom zákonníku sa odborná literatúra a súdna prax venuje pomerne často. V praxi pritom nie sú zriedkavé názory, že tieto odlišnosti v niektorých prípadoch nemajú racionálne opodstatnenie. Napriek tomu sú súčasťou zákonného normatívneho textu, a preto je potrebné sa nimi…

Porušenie pracovnej disciplíny z dôvodu odmietnutia vykonania školení zo strany zamestnanca

V Pracovnom poriadku zamestnávateľa možno porušenie pracovnej disciplíny zamestnanca definovať ako zavinené porušenie povinností, ktoré zamestnancovi vyplývajú z pracovnoprávnych predpisov, ale i z pokynov zamestnávateľa, z kolektívnej zmluvy, z pracovnej zmluvy a z pracovného poriadku daného zamestnávateľa.

Je výpoveď daná zamestnancovi v preddôchodkovom veku v rozpore s dobrými mravmi?

Ústavný súd Českej republiky potvrdil kontroverzné rozhodnutie všeobecných súdov, ktoré môže mať ďalekosiahle následky na pracovnoprávne vzťahy zamestnancov v preddôchodkovom veku, a to nielen v Českej republike, ale aj na Slovensku.

Novela Zákonníka práce a iné legislatívne zmeny v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19

Vec: Novela Zákonníka práce a iné legislatívne zmeny prijaté v súvislosti so šírením ochorenia COVID - 19

Možnosti zamestnávateľov riešiť situáciu vzniknutú v súvislosti s koronavírusom

V súvislosti s aktuálnym rizikom šírenia nákazy koronavírusu do úvahy prichádzajú viaceré situácie, ktoré môžu v pracovnoprávnych vzťahoch nastať, a ktoré z dôvodu ich variability vyžadujú aj rozdielne prístupy a zákonné možnosti ich riešenia. Predovšetkým je potrebné rozlišovať prípady, kedy bola zamestnancovi nariadená karanténa (resp. sa na…

Návod na správny postup pri aplikácii Článku 13 (1) písm. b) Dohovoru o občianskoprávnych aspektoch medzinárodných únosov detí

V článku z minulého roka publikovanom na ww.epravo.sk pod názvom Uplatňovanie výnimky nenariadenia návratu dieťaťa a skúmanie rodinnej situácie podľa slovenskej a európskej rozhodovacej praxe súdov som sa bližšie venovala tejto výnimke ako i problémom, ktorým vo svojej praxi musíme čeliť, kedy sa súdy podľa môjho názoru možno zbytočne zaoberajú…

Nederlands Uitgeversverbond a Groep Algemene Uitgevers/Tom Kabinet Internet BV a i. Predaj použitých elektronických kníh na internetovej stránke predstavuje verejný prenos, ktorý podlieha súhlasu autora

V rozsudku Nederlands Uitgeversverbond a Groep Algemene Uitgevers (C-263/18), vyhlásenom 19. decembra 2019, veľká komora Súdneho dvora rozhodla, že dodanie elektronickej knihy verejnosti na trvalé užívanie prostredníctvom stiahnutia spadá pod pojem „verejný prenos“ v zmysle smernice 2001/29 o autorskom práve[1].

Právna pomoc AKSŠ v čase šírenia ochorenia COVID-19

V súčasnosti sa všetci nachádzame vo veľmi mimoriadnej a obtiažnej situácii, ktorá vyplynula so šírením koronavírusu a s tým súvisiaceho ochorenia COVID-19. Zo strany štátu sú prijímané opatrenia, ktoré majú podstatný vplyv na bežný život občanov, na činnosť podnikateľských subjektov a na celkovú ekonomickú situáciu na…

COVID-19 a ochrana osobných údajov

Opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19 prinášajú podnikom a organizáciám nové povinnosti, pri ktorých spracúvajú nové informácie osobnej povahy o svojich zamestnancoch alebo aj iných osobách. Okrem toho mnohí zamestnanci pracujú z domu, kde je vyššie riziko úniku spracúvaných dát.

Judikatúra Súdneho dvora EÚ – Ochrana spotrebiteľa

Dňa 19.12.2019 vydal Súdny dvor Európskej Únie („Súdny dvor“) rozsudok v prejudiciálnom konaní vo veci C-290/19, RN proti Home Credit Slovakia, a.s., ktorého predmetom bolo posúdenie otázky, či je prípustné, aby v zmluve o spotrebiteľskom úvere bola RPMN vyjadrená nie ako jedna konkrétna hodnota, ale ako rozpätie uvádzajúce najnižšiu a najvyššiu…

Antibyrokracia po slovensky – Rodičovský príspevok

V posledných dňoch došlo k výmene vlády Slovenskej republiky a teda aj k výmene ministrov na slovenských ministerstvách a na postoch podpredsedov vlád. Činnosť a legislatívne zmeny novej vlády SR sú značne poznačené v súčasnosti svetovou pandémiou vírusu COVID-19 a zabezpečovaním neodkladnej zdravotnej starostlivosti a preventívnych opatrení proti…

Športová arbitráž

Športový arbitrážny súd (CAS - Court of Arbitration) v Lausanne (Švajčiarsko) bol založený Medzinárodným olympijským výborom (MOV). Dňa 6.Apríla, 1984 v New Dilí bol MOV ratifikovaný štatút CAS a následne dňa 30.júna, 1984 CAS začal svoju činnosť v Lausanne.

Mimoriadne a dočasné zrovnoprávnenie zamestnávateľov v súvislosti COVID-19? Náhrada mzdy vo výške 60 % priemerného zárobku zamestnanca pre všetkých zamestnávateľov

Z dôvodu vyhlásenia mimoriadnej situácie na území Slovenskej republiky vládou Slovenskej republiky uznesením vlády Slovenskej republiky č. 111 z 11.03.2020 pre riziko šírenia ochorenia COVID-19 bolo nariadených viacero opatrení. Okrem presne špecifikovaných výnimiek sa s účinnosťou od 16. marca 2020 od 6:00 hod. uzatvorili všetky maloobchodné…

Lex sportiva - športové právo

Pojem „lex sportiva“ sa objavuje až od roku 1990. V súčasnosti sa s ním môžeme stretnúť v úradných dokumentoch Športového arbitrážneho súdu (CAS - Court of Arbitration), v judikatúre CAS, v článkoch akademických špecialistov z oblasti športového práva a akademikov, ktorí študujú medzinárodné právo ako i v učebniciach, na prednáškach, prejavoch a…

Súhrn najzásadnejších opatrení prijatých v súvislosti so šírením COVID-19

Vláda SR schválila vyhlásenie núdzového stavu, ktorý platí od 16.03.2020 od 6.00 hod. Tento stav, ktorý bol vyhlásený vo viacerých nemocniciach, má za následok nariadenie pracovnej povinnosti na zabezpečenie výkonu zdravotnej starostlivosti zdravotníckym zamestnancom nemocníc so súčasným zákazom uplatňovať právo na štrajk.

Koronavírus - práva a povinnosti v súvislosti so zrušením ubytovania, zájazdov a leteniek

V kontexte aktuálnej situácie, týkajúcej sa koronavírusu a niektorých opatrení, na zabránenie jeho šíreniu, sa v praxi momentálne veľmi často vyskytujú situácie, kedy dochádza k rušeniu vopred zarezervovaného ubytovania, letov a pod. Dôvodom môžu byť jednak obavy verejnosti, týkajúce sa cestovania do rizikových krajín ako aj štátmi prijaté…

Koronavírus na pracovisku – práva a povinnosti zamestnávateľa - pokračovanie

Karanténa zamestnanca, práca zamestnanca z domu

Na Slovensku sa v čase písania (11.3.2020) objavilo už desať prípadov nákazy koronavírusom COVID. Hlavný hygienik SR pred tým vydal a už po tretíkrát aktualizoval usmernenie ohľadom COVID.[1] Toto usmernenie poskytuje náhľad do právneho procesu nariadenia karantény potenciálne nakazenej osobe.

Koronavírus z pohľadu slovenských zamestnávateľov

Už aj na Slovensku boli zaznamené prvé prípady ochorenia na koronavírus. Je preto dôležité podniknúť preventívne kroky na zaistenie bezpečnosti vašich zamestnancov a eliminovanie dopadov na podnikanie.

Nižšie prinášame prehľad odpovedí na najčastejšie otázky z pohľadu zamestnávateľov a pár praktických rád: