občianske právo

Smernica o rovnováhe medzi pracovným a súkromným životom rodičov a osôb s opatrovateľskými povinnosťami: Míľnik na ceste k sociálnejšej Európe alebo nevyhnutný politický kompromis?

Podľa jednej z posledných štatistík zaoberajúcich sa situáciou na trhu práce naprieč Európskou úniou je v jej členských štátoch zamestnaných menej ako dve tretiny žien a viac ako tri štvrtiny mužov v produktívnom veku, čo predstavuje rozdiel v zamestnanosti medzi pohlaviami približujúci sa úrovni 12%.[1] Dôkazom horšej pozície žien na trhu práce…

Príspevok na športovú činnosť dieťaťa

Od 01.01.2020 nadobúda účinnosť novela zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce, ktorou sa zavádza príspevok na športovú činnosť dieťaťa.

Problematika zákonných (legálnych) vecných bremien

Cieľom tohto článku je vo veľmi koncíznej a zjednodušenej myšlienkovej a obsahovej konštrukcii prezentovať analýzu základných východiskových postulátov právnej úpravy zákonných (legálnych) vecných bremien (ďalej len „ZVB“), osobitne vo vzťahu k ZVB regulovaným zákonom č. 351/2011 Z. z. o elektronických komunikáciách (ďalej len…

Počítačový program ako zamestnanecké dielo

K napísaniu uvedeného článku viedla autorku stále aktuálna problematika zamestnaneckého diela. Predmetom autorského práva je dielo z oblasti literatúry, umenia alebo vedy, ktoré je jedinečným výsledkom tvorivej duševnej činnosti autora vnímateľným zmyslami, bez ohľadu na jeho podobu, obsah, kvalitu, účel, formu jeho vyjadrenia alebo mieru jeho…

Databáza BRIP

Svetová organizácia pre duševné vlastníctvo (WIPO) spúšťa novú databázu, ktorá by mala členským štátom WIPO pomôcť v boji proti internetovým stránkam, ktoré porušujú práva duševného vlastníctva (ďalej len „porušitelia“). Internetové stránky sa stali veľmi využívanou reklamnou plochou, pričom podľa štatistík vo svete skoro až polovica výdavkov…

De lege lata – Inštitút opravy chýb v katastrálnom operáte

Oprava chýb v katastrálnom operáte je osobitný právny inštitút upravený v ust. § 59 a nasl. zákona č. 162/1995 Z. z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam v znení neskorších predpisov (ďalej len „Katastrálny zákon“), ktorému sa v právnej teórii venuje malá pozornosť, a to napriek tomu, že je v právnej…

Novela zákona o Štátnom fonde rozvoja bývania

Národná rada Slovenskej republiky schválila ďalšiu novelu zákona č. 150/2013 Z. z. o štátnom fonde rozvoja bývania, v znení neskorších predpisov (ďalej len ako „Zákon o ŠFRB“), ktorá bola publikovaná v Zbierke zákonov pod č. 230/2019. Predmetná novelizácia sa zamieriava na úpravu podmienok pre podporu nájomných bytov obstarávaných právnickými…

Nároky z bezdôvodného obohatenia pri predčasnom skončení nájomného vzťahu

V nájomných zmluvách uzatvorených na dobu určitú sa pomerne často vyskytujú dojednania, podľa ktorých je nájomca povinný zaplatiť prenajímateľovi vopred časť nájomného za celú predpokladanú dobu nájmu. Ide o formu záruky, ktorou nájomca potvrdzuje svoj záujem zotrvať s prenajímateľom po určitú dobu v nájomnom vzťahu. Čo ale v prípade, ak tento…

Ministerstvo spravodlivosti zakročí proti pochybným rozhodcovským konaniam

Ministerstvo spravodlivosti pripravilo novelu zákona o rozhodcovskom konaní.

Vláda schválila návrh nového zákona o občianskych preukazoch

Kabinet v stredu 21. augusta 2019 schválil návrh nového znenia zákona upravujúceho problematiku občianskych preukazov. Nový zákon vypracovalo ministerstvo vnútra s prvoradým zámerom zabezpečiť, aby každý náš občan s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky mal do konca roku 2021 elektronický občiansky preukaz s…

Uznanie cudzieho rozhodnutia v manželských veciach

Rozhodnutia vydané na území iného štátu spravidla nemajú účinky v Slovenskej republike pokiaľ neboli slovenskými orgánmi uznané. V závislosti od krajiny, kde bolo vydané rozhodnutie je potrebné postupovať buď v súlade s zákonom č. 97/1963 Zb. o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom alebo podľa Nariadenia č. 2201/2003 z 27. novembra 2003 o…

Nemanželské spolužitie ako novodobý fenomén v spoločnosti a jeho úprava v judikatúre Európskeho súdu pre ľudské práva

Táto práca sa snaží o vymedzenie základných pojmov v spojitosti s problematikou nemanželského spolužitia ako inštitútu, ktorý napriek spoločenskej požiadavke aktuálne rieši zákon v SR len okrajovo. Pozornosť je venovaná rozhodovacej praxi ESĽP zaoberajúcej sa vymedzením nemanželského spolužitia voči „starobylej“ inštitúcii manželstva v súvislosti…

Kompenzácia cestujúcich pri zrušených a omeškaných letoch

Do povedomia už i laickej verejnosti sa čoraz viac dostáva právo požadovať kompenzáciu v prípade zrušených a omeškaných letov podľa Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 z 11. februára 2004, ktorým sa ustanovujú spoločné pravidlá systému náhrad a pomoci cestujúcim pri odmietnutí nástupu do lietadla, v prípade zrušenia alebo…

Novela Zákona o registri partnerov verejného sektora

Veľká novela zákona č. 315/2016 Z. z. o registri partnerov verejného sektora a o zmene a doplnení niektorých zákonov („Zákon o RPVS“), ktorá nadobudne účinnosť od 1. 9. 2019, predstavuje výsledok viac ako dvojročnej aplikácie Zákona o RPVS. Zohľadňuje najmä potreby aplikačnej praxe, či už zo strany verejného sektora, partnerov verejného sektora…

Publikovanie podobizní dieťaťa na sociálnych sieťach bez súhlasu druhého rodiča

V dnešnej dobe už nie je výnimkou, že rodičia dieťaťa nežijú v spoločnej domácnosti. Veľakrát sa názory rodičov na výchovu ako i iné záležitosti týkajúce sa dieťaťa môžu a aj odlišujú. Okrem každodenných rozhodnutí ohľadom bežných veci týkajúcich sa dieťaťa, ktoré môže uskutočniť jeden rodič sám, vyvstávajú i situácie pri ktorých sa vyžaduje…

Náhradné materstvo ako alternatíve riešenie neplodnosti

Inštitút náhradného materstva[1] nie je výmyslom dnešnej modernej doby, ale jeho počiatky sú známe už od dávnych čias kedy hlavným cieľom bola najmä túžba po zachovaní dedičov vrchných vrstiev spoločnosti. Tak vznikla tradičná forma náhradného materstva, ktorá sa postupne modifikovala. Dôvodov prečo sa tejto kontroverznej problematike dostáva…

Judikatura v oblasti európskeho práva sociálneho poistenia

Sociálna poisťovňa, ktorá konala a rozhodovala o existencii povinného sociálneho poistenia podľa slovenskej legislatívy vo vzťahu k osobe, ktorej bola určená podľa čl. 16 ods. 3 alebo podľa čl. 16 ods. 4 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 987/2009 zo 16. septembra 2009 (vykonávacie nariadenie), ktorým sa stanovuje postup vykonávania…

Lety s priamymi prípojmi smerujúce z niektorého členského štátu do tretej krajiny cez inú tretiu krajinu objednané v rámci jedinej rezervácie: letecký dopravca, ktorý uskutočnil prvý let, je povinný zaplatiť náhradu cestujúcim, ktorým vzniklo veľké meškanie na prílete druhého letu zabezpečovaného leteckým dopravcom, ktorý nie je leteckým dopravcom Spoločenstva

Jedenásť cestujúcich si u českého leteckého dopravcu, spoločnosti České aerolinie, rezervovalo v rámci jedinej rezervácie let z Prahy (Česká republika) do Bangkoku (Thajsko) cez Abú Zabí (Spojené arabské emiráty). Prvý let tohto letu s priamym prípojom, ktorý zabezpečovali České aerolinie z Prahy do Abú Zabí, sa uskutočnil v súlade s letovým…

Úmrtie prevodcu po uzatvoreni zmluvy k nehnuteľnostiam

Skôr, ako pristúpime k pojednaniu o úmrtí prevodcu po uzatvorení scudzovacej zmluvy k nehnuteľnostiam s nadobúdateľom, javí sa nám ako vhodné najskôr ozrejmiť obsah niektorých právnych pojmov a súvisiacich právnych vzťahov a právnych inštitútov.

Cestujúci, ktorí majú právo obrátiť sa na svoju cestovnú kanceláriu, aby získali náhradu nákladov na letenky, nemôžu žiadať náhradu aj od leteckého dopravcu

Takáto kumulácia by svojou povahou mohla viesť k neodôvodnenej nadmernej ochrane cestujúcich v neprospech leteckého dopravcu