občianske právo

Novela zákona o verejnom obstarávaní

Prezident SR Andrej Kiska vrátil Národnej rade (NR) SR na opätovné prerokovanie novelu zákona o verejnom obstarávaní. Jej cieľom bolo vytvorenie registra konečných užívateľov výhod firiem, ktoré získavajú zákazky vo verejnom obstarávaní. Hlava štátu však upozornila na niekoľko nedostatkov, ktoré právna norma obsahuje.

Novela zákona o verejnom obstarávaní

Dňa 29.04.2015 sa stala účinnou novela zákona o verejnom obstarávaní č 87/2015 Z. z., ktorá v ustanovení § 26 ods.1 písm. c) dopĺňa podmienky účasti týkajúcich sa osobného postavenia, tým že verejného obstarávania sa môže zúčastniť len subjekt, ktorý „nie je v reštrukturalizácii“.

Fotokópia listiny ako dôkaz

Jedným zo základných práv a povinností účastníkov súdneho konania je predložiť dôkazy na preukázanie ich tvrdení. Práve v súvislosti s listinnými dôkaznými prostriedkami dochádza k situáciám, kedy účastník konania z rozličných dôvodov originálom dokumentu nedisponuje. Je súd povinný uspokojiť sa len s fotokópiou listiny, resp. je oprávnený od…

Výkladové stanovisko vydané Úradom pre verejné obstarávanie

Dňa 15. mája 2015 vydal Úrad pre verejné obstarávanie výkladové stanovisko č. 4/2015 k preukazovaniu majetkovej účasti podľa §26a zákona č. 25/2006 Z. z. o verejnom obstarávaní v znení neskorších predpisov.

Schválenie náhrady za Občiansky súdny poriadok

Národná rada SR dňa 21.05.2015 schválila vládne návrhy zákonov Civilného sporového poriadku, Civilného mimosporového poriadku a Správneho súdneho poriadku, ktoré majú nahradiť mnohokrát novelizovaný, starý a vnútorne nekonzistentný zákon č. 99/1963 Zb. Občiansky súdny poriadok v znení neskorších predpisov. Všetky tri nové občianske procesné…

Návrh nového Autorského zákona schválený vládou SR postupuje na ďalšie ústavné prerokovanie do parlamentu

Pred časom sme už avizovali prípravné práce na novom Autorskom zákone z dielne Ministerstva kultúry SR, ktorý v plnom rozsahu nahradí v súčasnosti platný Autorský zákon č. 618/2003 Z. z. v znení neskorších noviel.

Výnimky z postupov verejného obstarávania: in-house entity podľa novej smernice 2014/24/EÚ o verejnom obstarávaní

Verejní obstarávatelia nie sú povinní dodávateľsky zabezpečovať alebo externalizovať poskytovanie služieb, ktoré si želajú zabezpečiť sami alebo organizovať prostredníctvom iných ako verejných zákaziek[1]. V zmysle tohto princípu, zdôrazneného v 5. bode preambuly novej smernice o verejnom obstarávaní[2], by sa na verejné zákazky zadávané…

Zapretia otcovstva

Ústavný súd (ÚS) SR zamietol návrh Okresného súdu Košice I na začatie konania o súlade ustanovenia zákona o rodine s Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Podľa príslušného ustanovenia muž, ktorého otcovstvo bolo určené súhlasným vyhlásením rodičov, môže otcovstvo pred súdom zaprieť len do troch rokov odo dňa jeho…

Zákon o spotrebiteľskom rozhodcovskom konaní

Dňa 1.1.2015 nadobudol účinnosť zákon č. 335/2014 Z. z. o spotrebiteľskom rozhodcovskom konaní. Týmto zákonom bola do slovenského právneho poriadku implementovaná smernica Európskeho parlamentu a Rady č. 2013/11/EÚ o alternatívnom riešení spotrebiteľských sporov.

Novela občianskeho súdneho poriadku

Dňa 27. novembra 2014 bola Národnou radou Slovenskej republiky schválená novela Občianskeho súdneho poriadku (OSP), ktorá do slovenského právneho poriadku zavádza niekoľko podstatných zmien týkajúcich sa priebehu súdneho konania. Najpodstatnejšie zmeny Vám priblížime v nasledujúcom texte.

Zádržné právo ako významný zabezpečovací inštitút

Podľa Občianskeho zákonníka, „kto je povinný vydať hnuteľnú vec, môže ju zadržať, aby zabezpečil svoju splatnú peňažnú pohľadávku voči tomu, komu je inak povinný vec vydať“. Ide o inštitút tzv. práv k cudzím veciam zavedený do právneho poriadku SR novelou Občianskeho zákonníka z r. 1991, ktorý nebol dosiaľ novelizovaný. Ide o na prvý pohľad…

Novy "dizajn" rozhdocovskeho konania v slovenskom prave

Od 1.1.2015 nadobudli účinnosť dva právne predpisy upravujúce nové pravidlá rozhodcovského konania pre spotrebiteľské ako aj pre štandardné „nespotrebiteľské“ spory. Nižšie vyberáme niektoré z podstatných zmien, ktoré môžu byť zaujímavé z pohľadu účastníkov rozhodcovského konania.

Nové pravidlá pre spotrebiteľské rozhodcovské konanie

Jedným zo zákonov, ktoré nadobudli účinnosť v prvý deň roku 2015, a pri ktorom by podnikatelia mali zbystriť pozornosť, je zákon o spotrebiteľskom rozhodcovskom konaní. Týmto novým zákonom, ktorý v Zbierke zákonov SR vyšiel pod číslom 335/2014, sa opätovne posilňuje postavenie spotrebiteľov, čo súvisí predovšetkým s členstvom Slovenska v Európskej…

Rekodifikácia civilného konania pred súdmi

Vláda schválila rekodifikáciu civilného procesného práva. Odobrila trojicu civilnoprávnych kódexov, ktoré majú nahradiť Občiansky súdny poriadok z roku 1963. Civilné konanie pred súdmi budú namiesto takmer 80-krát novelizovaného Občianskeho súdneho poriadku v budúcnosti upravovať civilný sporový poriadok, civilný mimosporový poriadok a správny…

Účinnosť súčasných rozhodcovských doložiek a rozhodcovských zmlúv po 1.1.2015

NR SR schválila vlády návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 244/2002 Z. z. o rozhodcovskom konaní a o zmene a doplnení zákona č. 371/2004 Z. z. o sídlach a obvodoch súdov Slovenskej republiky a o zmene zákona č. 99/1963 Zb. Občiansky súdny poriadok v znení neskorších predpisov (parlamentná tlač 1126) (ďalej len…

Zmeny v zákone o vlastníctve bytov a nebytových priestorov účinné od 1.10.2014

Dňa 1. júla 2014 bol v zbierke zákonov zverejnený zákon č. 205/2014 Z. z. („novela“), ktorým sa mení a dopĺňa zákon NR SR č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov. Hlavné zmeny, ktoré priniesla uvedená novela, sa týkajú správy bytov a nebytových priestorov a účastí vlastníkov na správe a na tvorbe…

Platná legislatíva umožňuje viesť exekúciu aj voči maloletým osobám

(TASR) Slovenská komora exekútorov (SKE) upozorňuje občanov, že platná legislatíva umožňuje viesť exekúciu aj voči maloletým osobám.

Digitalizácie kníh bez súhlasu nositeľov práv

Členský štát EU môže povoliť knižniciam, aby bez súhlasu nositeľov práv digitalizovali knihy, ktoré majú vo svojich zbierkach, s cieľom poskytovať ich v študovniach elektronických dokumentov. Štáty môžu v obmedzenom rozsahu a za určitých podmienok, ku ktorým patrí aj zaplatenie primeranej kompenzácie nositeľom práv, povoliť používateľom, aby si…

Novela Autorského zákona

Dňa 12.09.2014 bola Národnou radou Slovenskej republiky schválená novela zákona č. 618/2003 Z. z. o autorskom práve a o právach súvisiacich s autorským právom (autorský zákon) v znení neskorších predpisov (ďalej len „Autorský zákon“).

Paródia a diskriminačné posolstvo

Ak paródia sprostredkováva diskriminačné posolstvo, nositeľ práv k parodovanému dielu sa môže domáhať, aby dielo s týmto posolstvom nebolo spájané. Základnými znakmi paródie je jednak odkaz na existujúce dielo, od ktorého sa paródia musí zreteľne líšiť, a jednak vyjadrenie humoru alebo výsmechu.