Novela zákona o sociálnom poistení týkajúca sa nároku na materské
Cieľom novely zákona o sociálnom poistení je rozšírenie okruhu poistenkýň, ktoré majú nárok na materské s dôrazom na tehotné ženy a matky tesne po ukončení štúdia.
Cieľom novely zákona o sociálnom poistení je rozšírenie okruhu poistenkýň, ktoré majú nárok na materské s dôrazom na tehotné ženy a matky tesne po ukončení štúdia.
Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) rozhodol, že došlo k porušeniu práva sťažovateľky na rešpektovanie rodinného života, zaručeného článkom 8 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd
Mnohé firmy na Slovensku ponúkajú možnosť absolvovať u nich stáž ako spôsob nadobudnutia nových znalosti, ale aj praktických skúseností do budúcnosti. Stážisti obvykle bývajú za absolvovanie stáže odmeňovaní, ale niekedy firma vyžaduje, aby vykonávali stáž bez nároku za odmenu. V tejto súvislosti preto vzniká otázka, či je takýto postup vôbec na…
Vláda SR schválila návrh zákona Ministerstva spravodlivosti SR, ktorý má zmeniť a doplniť existujúcu legislatívu v oblasti ochranného liečenia a ochranného dohľadu. Cieľom je zabezpečiť ochranu spoločnosti pred osobami, ktoré sú nebezpečné pre spoločnosť a potrebujú liečbu. Vláda navrhne NR SR tento zákon prerokovať v skrátenom legislatívnom…
Neplnenie záväzkov vyplývajúcich zo zmluvného vzťahu je v oblasti športového práva čoraz častejším problémom. Polemizovať možno nad viacerým dôvodmi. Jedným z nich môže byť aj fakt, že športové právo je pomerne mladým právnym odvetvím, čo spôsobuje rôzne medzery a nedostatky platnej legislatívy. Medzi ne možno zaradiť aj vymožiteľnosť peňažných…
Dňa 31. mája 2023 senát občianskoprávneho kolégia Najvyššieho súdu Slovenskej republiky rozhodol vo veci vedenej pod sp. zn. 4Cdo/91/2022, v ktorej z hľadiska právneho posúdenia žalobca namietal odklon odvolacieho súdu od ustálenej rozhodovacej praxe dovolacieho súdu (§ 421 ods. 1 písm. a) CSP) v otázke „výkladu a interpretácie právneho úkonu…
Právo Únie chráni okrem všeobecných záujmov aj osobitné záujmy jednotlivého kupujúceho motorového vozidla voči jeho výrobcovi, ak je toto vozidlo vybavené zakázaným rušiacim zariadením
Je možné ten istý poľnohospodársky pozemok prenajať dvom nájomcom súčasne? V článku autor interpretuje a analyzuje relevantné právne normy, názory odborníkov a judikatúru súdov v predmetnej problematike. Odpoveď nám na záver možno poskytne jedno z nedávnych rozhodnutí Ústavného súdu Českej republiky.
Obchodná spoločnosť môže ukončiť svoje pôsobenie dobrovoľne na základe rozhodnutia o zrušení, ktoré uskutočňujú jej spoločníci alebo prostredníctvom orgánu, ktorý kreujú, napríklad valného zhromaždenia. Opakom je nútené (nedobrovoľné) zrušenie spoločnosti, ku ktorému dochádza „ex offo“ – z úradnej moci. Všeobecné dôvody, pre ktoré je súd oprávnený…
Hromadné žaloby na Slovensku vstupujú do účinnosti, a to aj napriek vetovaniu pôvodného Zákona prezidentkou. Dôvodom aplikovaného „práva veta“ mal byť údajný nesúlad časti Zákona s úniovou úpravou, ktorú má Zákon za cieľ transponovať. Je tento nesúlad, na ktorý poukazuje prezidentka, stále dôvodnou hrozbou? A aké sú (potenciálne)…
V dnešnom digitálnom veku, kde online nákupy a interakcie sú neodmysliteľnou súčasťou našich životov, ochrana osobných údajov sa stala naliehavým problémom. S každým kliknutím či zdieľaním informácií sa stávame svedkami neustáleho prúdu údajov, ktoré sa zbierajú, spracovávajú a používajú na rôzne účely. S týmto digitálnym rastom nášho sveta sa…
V podmienkach slovenskej justície sa neraz spomína pomalá spravodlivosť, nízka efektivita súdnych konaní a ťažká vymožiteľnosť práva. Existujú však životné situácie, v ktorých je mimoriadne nebezpečné čakať na konečný verdikt súdu a je absolútne nevyhnutné, aby právne vzťahy boli bezodkladne upravené súdnou autoritou. Civilné procesné predpisy…
V praxi súdy častokrát posudzujú vec, v ktorej jediné nazhromaždené dôkazy tvoria tvrdenia strán alebo svedkov, ktoré sú vo vzájomnom rozpore. Tento fenomén je aj laickej verejnosti známy ako „tvrdenie proti tvrdeniu“ a vyskytuje sa tak v trestných, ako aj v civilných konaniach. Ide o zaujímavú tému, ktorá sa častokrát dostáva aj do…
Parlament chce posilniť ochranu novinárov a aktivistov v EÚ pred nepodloženými a zneužívajúcimi žalobami, ktoré ich majú umlčať.
Povinnosť odôvodnenia nie je porušená, ak je rozhodnutie založené na podrobnej a detailnej žiadosti príslušného orgánu činného v trestnom konaní a ak dôvody povolenia možno ľahko a jednoznačne vyvodiť z krížového čítania žiadosti a povolenia
Každé dieťa má právo na to, aby poznalo svoj pôvod. Či už ide o otca, matku alebo seba samého. Vo všeobecnosti možno určenie rodičovstva považovať za základný právno-spoločenský aspekt súvisiaci s narodením dieťaťa, ktorý má následne podstatný vplyv na život dieťaťa a viaže sa na neho vznik vzájomných práv a povinností rodičov a detí. Určenie…
Slovenská právna úprava nepozná možnosť zániku účasti spoločníka na základe jednostranného právneho úkonu, resp. na základe jednostranného vystúpenia zo spoločnosti. Vyplýva to jednoznačne z ustanovenia § 148 ods. 1 zákona č. 513/1991 Zb., Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov („Obchodný zákonník“). Keďže ide o kogentné ustanovenie…
V dnešnom svete sociálnych sietí, plnom intenzívnej verejnej sociálnej interakcie, politického boja vykonávaného videami plnými kritiky politických oponentov a falošných negatívnych recenzií zameraných na poníženie konkurencie, sa stále častejšie vynára otázka, aké vyjadrenia sme na našu adresu nútení tolerovať a aké prostriedky ochrany a nápravy…
Rada sa dnes dohodla na pozícii k aktualizácii právnych predpisov EÚ v oblasti boja proti obchodovaniu s ľuďmi. Medzi druhmi vykorisťovania, na ktoré sa vzťahuje smernica, sa budú okrem iného výslovne uvádzať nútené manželstvo a nezákonná adopcia. Krajiny EÚ musia tiež zabezpečiť, aby ľudia, ktorí vedome využívajú služby od obetí obchodovania s…
Súkromné nadácie a trust fondy sú v zahraničí známym nástrojom určeným na správu rodinného majetku. Do parlamentu už bol doručený poslanecký návrh novely zákona č. 34/2002 Z. z. o nadáciách, ktorým by sa mal zaviesť nový inštitút súkromnej nadácie.
Zákaz protisúťažných dohôd v slovenskom zákone o ochrane hospodárskej súťaže[1] ako aj v práve EÚ[2] je nemenný už desaťročia. Súťažné úrady preferujú všeobecnú normu....
Štát uspel pred Európskym súdom pre ľudské práva (ESĽP) v konaní o štyroch sťažnostiach v prípade Abaffy proti Slovenskej republike. Rozhodnutie bolo prijaté trojčlenným výborom...
Zodpovednosť za škodu tvorí širokú a pomerne zásadnú kategóriu zodpovednostných vzťahov v práve, ktorá sa môže, po splnení predpokladov jej vzniku, uplatniť v každom záväzkovom...
Často podceňovaný tretí pilier udržateľného podnikania by mal byť dôležitou súčasťou aj malých a stredných podnikov. Ako na to bez zbytočných nákladov?
Zákon č. 311/2001 Z. z., Zákonník práce v platnom znení (ďalej len „Zákonník práce“) je hlavným právnym predpisom upravujúcim pracovnoprávne vzťahy. Vzhľadom na to, že...
Zdaňovanie krypta a s tým spojená daňová optimalizácia sú jednou z najatraktívnejších tém, s ktorými sa stretávame v našej každodennej praxi. Neustále rastúci záujem klientov o...
Pri verejných obstarávaniach, kde sa od uchádzačov vyžaduje návrh plnenia, či už ako hodnotiace kritérium alebo podstatná náležitosť ponuky, dochádza často k problému, že v...
Škubla: NS zamietol dovolanie J. Haščáka týkajúce sa odposluchov | Vláda schválila súbor legislatívnych úprav, sú súčasťou dohody s LOZ | Monitorovacia skupina pre právny štát sa...
Dňa 27.06.2024 bol v Národnej rade Slovenskej republiky schválený zákon č. 166/2024 Z. z. o niektorých opatreniach na zlepšenie bezpečnostnej situácie v Slovenskej republike (ďalej aj len...
Denne prebiehajú desiatky verejných obstarávaní v rôznej podobe, pričom v týchto často pomerne náročných procesoch spravidla na seba narážajú rôzne záujmy uchádzačov a verejných...