občianske právo

Bude návrh novej stavebnej legislatívy reagovať na súčasné pomery?

Stavebný zákon je účinný v podmienkach slovenskej legislatívy už vyše 40 rokov. Vzhľadom na túto skutočnosť bolo potrebné prijať nový zákon, ktorý bude adekvátne reagovať na aktuálne podmienky a potreby dnešnej doby. Oblasť výstavby je veľmi dynamickou súčasťou spoločnosti, a z toho dôvodu je potrebné, aby aj právna úprava reflektovala na jej…

Uvoľnenie podmienok pre lokálne zdroje energie

Z dôvodu súčasnej nepriaznivej situácie na európskom trhu z energetickými komoditami a zároveň z dôvodu transpozície balíka opatrení Európskej komisie pod označením tzv. „Čistá energia pre všetkých Európanov“[1] dochádza v súčasnosti v oblasti energetiky a najmä v oblasti obnoviteľných zdrojov energie k výrazným…

Odvolanie prísľubu udelenia štátneho občianstva musí byť v súlade so zásadou proporcionality, ak bráni opätovnému nadobudnutiu občianstva Únie

V zásade však prináleží členskému štátu, ktorý dotknutá osoba žiada o zrušenie svojho štátneho občianstva s cieľom nadobudnúť štátne občianstvo iného členského štátu, aby sa uistil, že jeho rozhodnutie prijaté v nadväznosti na túto žiadosť nadobudne účinnosť až po skutočnom nadobudnutí nového štátneho…

Oznámenie o špeciálnej správcovskej skúške

Od 1. mája 2022 nadobudnú účinnosť zmeny týkajúce sa správcov konkurznej podstaty, ktoré ministerka spravodlivosti M. Kolíková presadila v rámci nového zákona o riešení hroziaceho úpadku. Po novom budú náročné konkurzné či reštrukturalizačné konania riešiť špeciálni správcovia, ktorí majú nie len odborné právne a ekonomické vedomosti, znalosti v…

Zodpovednosť štátu za škodu spôsobenú prijatou legislatívou

Každá akcia vyvoláva reakciu. Rovnako každé konanie subjektu právnych vzťahov vytvára určité právne následky. V prípade porušenia povinností, opomenutia povinností či v prípade iného neoprávneného alebo neprimeraného zásahu do práv iného subjektu musíme niesť zodpovednosť. Svoje povinnosti, ústavné i zákonné, má aj štát, resp. jeho orgány.

Pravidlá vývozu osobných automobilov na Ukrajinu

V prípade vývozu osobných automobilov na prevozných značkách na Ukrajinu je potrebné podať colné vyhlásenie (CV). V prípade občanov ukrajinskej národnosti je možné celý proces urýchliť kontaktovaním akejkoľvek špedičnej organizácie, ktorá môže podať CV na základe splnomocnenia.

Rozsiahle zmeny Autorského zákona

Počnúc dňom 25.03.2022 nadobudol účinnosť zákon č. 71/2022 Z. z. (ďalej len „Novela“), ktorým sa pomerne rozsiahlym spôsobom mení a dopĺňa Autorský zákon[1]. V nasledujúcom príspevku by sme Vám preto radi priblížili vybrané oblasti Autorského zákona najviac zasiahnuté Novelou.

Šírenie údajne znevažujúcich výrokov na internete: náhrady škody vyplývajúcej z tohto šírenia na území členského štátu sa možno domáhať na súdoch príslušného členského štátu

Právomoc týchto súdov je podmienená len tým, že obsah porušujúci právo je alebo bol prístupný na tomto území

Duplicita vlastníctva - jeden pozemok, viac vlastníkov

V praxi sa môže stať, že k určitému pozemku (kusu zemského povrchu) budú zapísaní rozdielni vlastníci, jeden v rámci parcely registra „C“, druhý v rámci parcely registra „E“ prípadne, že pozemok má v súčte viac spoluvlastníckych podielov, ako tvorí celok 1/1 (jeden vlastník ma 1/4, druhý 1/1). Takéto situácie sú označované ako duplicitný zápis…

Parlament ústavnou väčšinou schválil kľúčovú reformu súdnej mapy

​Súdny systém na Slovensku čakajú veľké zmeny. Poslanci Národnej rady SR dnes ústavnou väčšinou definitívne odobrili reformu súdnej mapy, ktorú predložila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Vzniknú nové mestské súdy v Bratislave a Košiciach. Vďaka zväčšeniu súdnych obvodov budeme mať špecializovaných sudcov, čo ľuďom prinesie rýchlejšie…

Hospodárska mobilizácia z právneho hľadiska? Prácu môže štát nariadiť komukoľvek, obce môžu spočítať vaše sliepky či odvážiť úrodu

Ozbrojený konflikt na Ukrajine prináša závažné spoločenské zmeny aj na Slovensku. Jednou z nich je vyhlásená hospodárska mobilizácia, ktorá v týchto turbulentných časoch môže ovplyvniť chod nielen štátnych orgánov, miest a obcí, ale napríklad aj vysokých škôl, či súkromných spoločností a podnikateľov. Koho sa týka, čo znamená pre náš bežný život…

Aj humanitárna pomoc má svoje pravidlá

Poskytovanie humanitárnej pomoci pre Ukrajinu má svoje pravidlá. Tovary, ktoré podliehajú zákazom a obmedzeniam sa môžu vyvážať iba na základe povolení príslušných orgánov (napr. lieky, výrobky obranného priemyslu a pod.) Odporúčame tiež dodržiavať definíciu humanitárnej pomoci na základe medzinárodného práva (Ženevské dohovory). Od toho sa…

Maloleté dieťa, občan Únie, ktorého rodný list vydaný hostiteľským členským štátom označuje za jeho rodičov dve osoby rovnakého pohlavia: členský štát, ktorého je dieťa štátnym príslušníkom, je povinný mu vydať preukaz totožnosti alebo pas, pričom nebude vopred požadovať vystavenie rodného listu svojimi vnútroštátnymi orgánmi

Je tiež povinný uznať dokument pochádzajúci z hostiteľského členského štátu, ktorý uvedenému dieťaťu umožňuje výkon jeho práva slobodne sa pohybovať a zdržiavať sa na území Únie s každou z týchto dvoch osôb

Vybrané aspekty prijatého zákona Lex Ukrajina

V nadväznosti na vyhlásenie mimoriadnej situácie v súvislosti s hromadným prílevom cudzincov na územie Slovenskej republiky spôsobeným ozbrojeným konfliktom na území Ukrajiny bol prijatý v skrátenom legislatívnom konaní zákon č. 92/2022 Z. z. o niektorých ďalších opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine, nazývaný aj Lex Ukrajina. Uvedený…

Postavenie sporných veriteľov podľa zákona o riešení hroziaceho úpadku

Dňa 16.03.2022 Národná rada Slovenskej republiky schválila vládny návrh zákona o riešení hroziaceho úpadku.

Akú pomoc poskytuje Slovenská republika odídencom a čo zmenil lex Ukrajina?

V súvislosti so zabezpečením pomoci pre ukrajinských občanov utekajúcich pred vojenským konfliktom už raz Slovenská republika k legislatívnym zmenám pristúpila. Lex Ukrajina je v poradí druhou, omnoho rozsiahlejšou úpravou naprieč všetkými odvetviami, ktorá má ukrajinským občanom zabezpečiť rýchlejšie a jednoduchšie zaradenie sa do slovenskej…

Justičná právomoc rozhodovať o návrhu na rozvod: Súdny dvor spresňuje zmysel a rozsah pojmu obvyklý pobyt manžela

Tento pojem znamená, že aj keď manžel žije v dvoch členských štátoch, môže mať len jeden obvyklý pobyt

Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil rozsudok týkajúci sa práva na rešpektovanie súkromného života odsúdeného

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vyhlásil rozsudok v prípade Maslák proti Slovenskej republike (č. 2), v ktorom konštatoval porušenie práva na rešpektovanie súkromného a rodinného života odsúdeného.

Pomohol otcovi pri samovražde, no dedičstva sa dočká

V tomto článku sa zameriavame na analýzu dedičskej (ne)spôsobilosti, pričom tento inštitút porovnávame z pohľadu slovenského a českého práva, najmä s poukazom na relatívne nedávne rozhodnutie Najvyššieho súdu Českej republiky zo dňa 16.06.2021 pod spisovou značkou 24 Cdo 106/2021.

Zamestnávanie osôb s dočasným útočiskom

S ohľadom na aktuálny ozbrojený konflikt na Ukrajine by sme sa v nasledujúcom texte chceli zamerať na zamestnávanie utečencov z Ukrajiny, ktorým bolo poskytnuté dočasné útočisko na území Slovenskej republiky.