občianske právo

Možno vydržať vlastníctvo nehnuteľnosti, ktorú držiteľ nadobudol na základe ústnej kúpnej zmluvy?

Odpoveď na túto právnu otázku sa v rozhodovacej činnosti súdov vyvíjala, pričom v posledných rokoch bola táto otázka posudzovaná odlišne Najvyšším súdom SR a odlišne Ústavným súdom SR.

Európske harmonizované technické normy týkajúce sa bezpečnosti hračiek musia byť prístupné občanom Únie

Súdny dvor zrušil rozhodnutie Komisie zamietajúce prístup k týmto normám, ako aj rozsudok Všeobecného súdu, ktorým bolo toto zamietnutie potvrdené

Zákaz poloautomatických zbraní: členské štáty, ktoré chcú ponechať v platnosti staré povolenia pre tieto zbrane, to môžu stanoviť aj pre zbrane upravené na streľbu nábojkami

Podľa Súdneho dvora nič nebráni tomu, aby členské štáty stanovili, že držitelia poloautomatických strelných zbraní upravených na streľbu nábojkami mohli po ich zákaze využívať prechodný režim, ak sa takýto režim zavedie pre držiteľov takýchto zbraní, ktoré môžu strieľať skutočnými projektilmi. Cieľ zaistiť verejnú bezpečnosť občanov Únie nie je…

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa: podstatné zmeny a novinky

Dňa 22.05.2024 vstúpil do platnosti nový zákon o ochrane spotrebiteľa č. 108/2024 Z. z. o ochrane spotrebiteľa a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorým sa zásadne mení právna úprava spotrebiteľského práva a prostredníctvom ktorého sme pristúpili k transpozícii viacerých smerníc EÚ, a to

Štátne občianstvo: odmietnutie členského štátu vydať jednému zo svojich štátnych príslušníkov okrem cestovného pasu aj občiansky preukaz s hodnotou cestovného dokladu len z dôvodu, že má bydlisko v inom členskom štáte, je v rozpore s právom Únie

Toto odmietnutie obmedzuje právo na voľný pohyb v rámci Únie, čím vytvára rozdielne zaobchádzanie medzi štátnymi príslušníkmi s bydliskom v zahraničí, a tými, ktorí majú bydlisko v tomto členskom štáte

Pracovník zamestnaný na dobu určitú musí byť informovaný o dôvodoch ukončenia jeho pracovnej zmluvy výpoveďou, ak sa poskytnutie tejto informácie vyžaduje v prípade stáleho pracovníka

Vnútroštátna právna úprava, ktorá stanovuje oznámenie týchto dôvodov iba pracovníkom na dobu neurčitú, porušuje základné právo pracovníka na dobu určitú na účinný prostriedok nápravy

Obehové hospodárstvo: Rada s konečnou platnosťou schválila smernicu o práve na opravu

Rada prijala smernicu o podpore práva na opravu pokazeného alebo chybného tovaru, známej aj ako smernica o práve na opravu (alebo smernica R2R). Vďaka týmto právnym predpisom bude pre spotrebiteľov ľahšie, aby namiesto výmeny využili opravu a opravárenské služby sa stanú dostupnejšie, transparentnejšie a atraktívnejšie. Prijatie smernice je…

Rozsudok Súdneho dvora môže predstavovať novú skutočnosť odôvodňujúcu nové posúdenie žiadosti o azyl z vecného hľadiska

Rozsudok Súdneho dvora, ktorý významne zvyšuje pravdepodobnosť, že žiadateľ o azyl spĺňa podmienky požadované na priznanie postavenia utečenca alebo doplnkovej ochrany, odôvodňuje, aby sa následná žiadosť posúdila z vecného hľadiska a nebolo možné ju zamietnuť ako neprípustnú. Členské štáty môžu splnomocniť svoje súdy, aby v prípade zrušenia…

Nová zodpovednosť dodávateľa za vyplatenie mzdy zamestnancovi subdodávateľa pri dodaní stavebných prácach

V zmysle navrhovanej novely Zákonníka práce by mali byť dodávatelia po novom zodpovedný za vyplatenie mzdy zamestnancovi subdodávateľa pri dodaní stavebných prác. V akom rozsahu si môžu zamestnanci uplatňovať svoje nároky u dodávateľa? Môžu sa dodávatelia tejto zodpovednosti nejakým spôsobom zbaviť? Čo by mala obsahovať dodávateľská…

Rada prijala pakt EÚ o migrácii a azyle

Rada prijala prelomovú reformu európskeho azylového a migračného systému. Stanovuje sa ňou súbor pravidiel, ktoré pomôžu zvládať príchody usporiadaným spôsobom, vytvoriť účinné a jednotné postupy a zabezpečiť spravodlivé rozdelenie zaťaženia medzi členské štáty. Rada prijala celkovo 10 legislatívnych aktov, ktorými sa reformuje celý európsky rámec…

Kontrola súdneho mamažmentu na Navyššom súde SR je štandardná, obdobné kontroly sa vykonávali aj v minulosti

Neumožnenie výkonu kontroly súdneho manažmentu na Najvyššom súde SR považuje minister spravodlivosti SR Boris Susko za nepochopiteľné. Povedal to na tlačovom brífingu po zasadnutí Ústavnoprávneho výboru NR SR. Kým v minulosti obdobné kontroly Najvyšší súd SR povolil, teraz sa kontrole bráni. Ministerskí úradníci pritom nežiadali žiadny konkrétny…

Parlament prijal smernicu o práci pre digitálne platformy

Poslanci schválili nové pravidlá, ktorých cieľom je zlepšiť pracovné podmienky pracovníkov platforiem.Cieľom nových pravidiel, na ktorých sa dohodli Parlament a Rada vo februári a ktoré boli prijaté 554 hlasmi za, 56 hlasmi proti a 24 sa zdržalo hlasovania, je zabezpečiť, aby pracovníci platforiem mali svoj zamestnanecký status správne…

Zvýšenie sumy základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách

Zamestnávatelia a mzdoví účtovníci pozor! Od 1. mája 2024 sa opäť zvyšuje suma základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách.

Právo na opravu: jednoduchšie opravy ako lákavejšia možnosť pre spotrebiteľov

Cieľom posilneného práva na opravu je znížiť množstvo odpadu a posilniť opravárenský sektor, aby sa oprava výrobkov stala jednoduchšou a lacnejšou alternatívou. Parlament v utorok prijal smernicu o práve na opravu pre spotrebiteľov, a to 584 hlasmi za, 3 proti a 14 sa zdržalo hlasovania. Podľa nových pravidiel musia výrobcovia opraviť tovar a…

Parlament schválil historicky prvé pravidlá EÚ o boji proti násiliu na ženách

Cieľom nových pravidiel je predchádzať rodovo motivovanému násiliu a chrániť jeho obete, najmä ženy a obete domáceho násilia.Parlament v stredu prijal vôbec prvé pravidlá EÚ týkajúce sa boja proti násiliu na ženách a domácemu násiliu, a to 522 hlasmi za, 27 proti a 72 sa zdržalo hlasovania. V novej smernici sa požaduje zavedenie prísnejších…

Význam naliehavého právneho záujmu pri určovacích žalobách a jeho význam v civilnom spore vo svetle Slovenskej judikatúry.

V zmysle § 137 písm. c) zákona č. 160/2015 Civilný sporový poriadok (ďalej len „CSP“) „Žalobou možno požadovať, aby sa rozhodlo najmä o určení, či tu právo je alebo nie je, ak je na tom naliehavý právny záujem; naliehavý právny záujem nie je potrebné preukazovať, ak vyplýva z osobitného predpisu.“ V kontexte civilných sporov teda poznáme tzv.

Bezpečnosť na cestách: Parlament chce nájsť páchateľov priestupkov v zahraničí

Poslanci posilnili spoluprácu členských štátov EÚ pri cezhraničnom vyšetrovaní dopravných priestupkov, aby pomohli predchádzať bezohľadnej jazde v zahraničí. Vzhľadom na to, že približne 40 % cezhraničných dopravných priestupkov zostáva v súčasnosti nepotrestaných, poslanci Európskeho parlamentu aktualizovali pravidlá, aby prinútili krajiny EÚ k…

Obchodovanie s ľuďmi: Poslanci prijali rozsiahlejší zákon na ochranu obetí

Európsky parlament dal konečnú zelenú aktualizovaným pravidlám predchádzania obchodovaniu s ľuďmi a boja proti nemu vrátane ochrany jeho obetí.Poslanci Európskeho parlamentu v utorok prijali 563 hlasmi za, 7 proti a 17 sa zdržalo hlasovania zákon, ktorý rozširuje rozsah súčasných opatrení na predchádzanie a boj proti obchodovaniu s ľuďmi a lepšiu…

Zahraničný súd si možno zvoliť aj vo vnútroštátnych sporoch

Súdny dvor EU sa vo svojom nedávanom rozsudku vo veci C‑566/22 zaoberal zaujímavou otázkou, ktorá sa týkala aj Slovenska. Skúmal, či v prípade obchodného sporu dvoch slovenských spoločností podľa slovenského práva je založená právomoc českých súdov. Spoločnosti sa totiž dohodli, že spory vzniknuté medzi nimi budú rozhodovať české súdy. V tejto…

Hromadné spotrebiteľské žaloby

Od 25. júla 2023 je možné v Slovenskej republike podávať žaloby na ochranu kolektívnych záujmov spotrebiteľov. Hrozí podnikateľom, že budú čeliť žalobám o značné sumy tvorené súčtom malých spotrebiteľských nárokov? Majú sa podnikatelia opäť obávať obdobia, kedy budú zahlcovaní podaniami zo strany občianskych združení zameraných na ochranu…