občianske právo

MS SR: Ľudia budú viac chránení pred exekúciami, na účte im ostane viac

Ochrana ľudí pred exekúciami sa má od januára 2016 zvýšiť, na účte by mali mať viac peňazí. Avizoval to minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru-SD) s tým, že zmeny prinesie novelizácia nariadenia vlády o rozsahu zrážok zo mzdy, ktorá už prešla pripomienkovaním.

Ochranná známka a jej registrácia

Pri otázke čo sa vlastne rozumie pod pojmom ochranná známka si uvedomíme, že pojem ochranná známka nie je v právnom poriadku Slovenskej republiky vôbec definovaným. V zmysle § 2 zákona č. 506/2009 Z. z. o ochranných známkach v platnom znení je výlučne vymedzené, aké označenie môže byť ochrannou známkou. Je to akékoľvek označenie, ktoré (i) tvoria…

Ochrana pred nezákonným zásahom v novej úprave

Nedávna rekodifikácia civilného procesného práva uskutočnená vo forme prijatia troch nových procesných kódexov predstavuje všeobecne známu a široko medializovanú udalosť, ktorú nie je určite potrebné ďalej predstavovať. V rámci procesu rekodifikácie došlo okrem zásadných koncepčných zmien aj k väčším či menším zmenám vo veľkom množstve procesných…

Predávate starý dom? Päť odporúčaní ako sa vysporiadať so zodpovednosťou za vady.

Predstavte si, že pán Jozef ma starší dom na myjavských kopaniciach. Je už v dôchodku. Deti, ani vnuci o chatárčenie nemajú záujem. Chatu sa preto rozhodol predať. Spravil si cenovú kalkuláciu, zverejnil inzerát a ozvali sa prví záujemcovia. Vybral si kupujúceho a predložil mu návrh kúpnej zmluvy, v ktorej na odporúčanie realitnej kancelárie je…

Spotrebiteľské spory sa už budú dať riešiť pomocou mediácie

Spotrebiteľské spory bude možné od budúceho januára riešiť alternatívne, pomocou mediácie. Postarať sa o to má novela zákona o mediácii, ktorú schválila vláda.

Generálne plnomocenstvo udelené právnickou osobou

Generálne plnomocenstvo je bežnou súčasťou obchodného styku právnických osôb. Splnomocniteľ ním splnomocňuje zástupcu na zastupovanie splnomocniteľa pri všetkých právnych úkonoch. Je však udelenie generálneho plnomocenstva právnickou osobou v súlade so zákonom? Podľa názoru Ústavného súdu Slovenskej republiky (ďalej „Ústavný súd“) vyjadreného v…

Nový spôsob dedenia s medzinárodným prvkom v EÚ

Dňom 17. augusta 2015 sa začne v Slovenskej republike a v ostatných členských štátoch (s výnimkou Dánska, Veľkej Británie a Írska) uplatňovať Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 650/2012 z 4.7.2012 o právomoci, rozhodnom práve, uznávaní a výkone rozhodnutí a prijatí a výkone verejných listín v dedičských veciach a o zavedení európskeho…

Potrebujete softvér? Päť odporúčaní, ako sa vyhnúť sporu s autorom.

Predstavme si pomerne štandardnú situáciu. Objednávateľ (softvérová spoločnosť) plánuje vývoj komplexného softwaru a potrebuje si objednať služby programátora. Programátor (autor) sa však rozhodne dodávať softvér prostredníctvom spoločnosti s ručením obmedzeným, v ktorej je zvyčajne jediným spoločníkom a konateľom. Táto spoločnosť (poskytovateľ)…

Postavenie zamestnávateľa pred súdom podľa nového Civilného sporového poriadku

Nový Civilný sporový poriadok (ďalej len „CSP“), ktorý NR SR schválila v máji tohto roku a vyšiel v Zbierke zákonov pod číslom 160/2015, zavádza v rámci tzv. sporov s ochranou „slabšej strany“ aj úpravu vedenia antidiskriminačných sporov a individuálnych pracovnoprávnych sporov. Pre tieto typy sporov procesný postup nebol doteraz osobitne upravený…

Zmeny autorského práva v SR pod vplyvom informačnej spoločnosti

Posledné desaťročia so sebou priniesli rozmach digitálnej éry, ktorý podnietil rozvoj spoločnosti založenej na informačných technológiách. Tento vývojový trend významným spôsobom zasahuje najmä do práv autorov slovesných či iných umeleckých diel, a teda aj právna úprava v oblasti autorského práva by malo reagovať a prispôsobovať sa týmto…

Novela zákona o verejnom obstarávaní

Prezident SR Andrej Kiska vrátil Národnej rade (NR) SR na opätovné prerokovanie novelu zákona o verejnom obstarávaní. Jej cieľom bolo vytvorenie registra konečných užívateľov výhod firiem, ktoré získavajú zákazky vo verejnom obstarávaní. Hlava štátu však upozornila na niekoľko nedostatkov, ktoré právna norma obsahuje.

Novela zákona o verejnom obstarávaní

Dňa 29.04.2015 sa stala účinnou novela zákona o verejnom obstarávaní č 87/2015 Z. z., ktorá v ustanovení § 26 ods.1 písm. c) dopĺňa podmienky účasti týkajúcich sa osobného postavenia, tým že verejného obstarávania sa môže zúčastniť len subjekt, ktorý „nie je v reštrukturalizácii“.

Fotokópia listiny ako dôkaz

Jedným zo základných práv a povinností účastníkov súdneho konania je predložiť dôkazy na preukázanie ich tvrdení. Práve v súvislosti s listinnými dôkaznými prostriedkami dochádza k situáciám, kedy účastník konania z rozličných dôvodov originálom dokumentu nedisponuje. Je súd povinný uspokojiť sa len s fotokópiou listiny, resp. je oprávnený od…

Výkladové stanovisko vydané Úradom pre verejné obstarávanie

Dňa 15. mája 2015 vydal Úrad pre verejné obstarávanie výkladové stanovisko č. 4/2015 k preukazovaniu majetkovej účasti podľa §26a zákona č. 25/2006 Z. z. o verejnom obstarávaní v znení neskorších predpisov.

Schválenie náhrady za Občiansky súdny poriadok

Národná rada SR dňa 21.05.2015 schválila vládne návrhy zákonov Civilného sporového poriadku, Civilného mimosporového poriadku a Správneho súdneho poriadku, ktoré majú nahradiť mnohokrát novelizovaný, starý a vnútorne nekonzistentný zákon č. 99/1963 Zb. Občiansky súdny poriadok v znení neskorších predpisov. Všetky tri nové občianske procesné…

Návrh nového Autorského zákona schválený vládou SR postupuje na ďalšie ústavné prerokovanie do parlamentu

Pred časom sme už avizovali prípravné práce na novom Autorskom zákone z dielne Ministerstva kultúry SR, ktorý v plnom rozsahu nahradí v súčasnosti platný Autorský zákon č. 618/2003 Z. z. v znení neskorších noviel.

Výnimky z postupov verejného obstarávania: in-house entity podľa novej smernice 2014/24/EÚ o verejnom obstarávaní

Verejní obstarávatelia nie sú povinní dodávateľsky zabezpečovať alebo externalizovať poskytovanie služieb, ktoré si želajú zabezpečiť sami alebo organizovať prostredníctvom iných ako verejných zákaziek[1]. V zmysle tohto princípu, zdôrazneného v 5. bode preambuly novej smernice o verejnom obstarávaní[2], by sa na verejné zákazky zadávané…

Zapretia otcovstva

Ústavný súd (ÚS) SR zamietol návrh Okresného súdu Košice I na začatie konania o súlade ustanovenia zákona o rodine s Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Podľa príslušného ustanovenia muž, ktorého otcovstvo bolo určené súhlasným vyhlásením rodičov, môže otcovstvo pred súdom zaprieť len do troch rokov odo dňa jeho…

Zákon o spotrebiteľskom rozhodcovskom konaní

Dňa 1.1.2015 nadobudol účinnosť zákon č. 335/2014 Z. z. o spotrebiteľskom rozhodcovskom konaní. Týmto zákonom bola do slovenského právneho poriadku implementovaná smernica Európskeho parlamentu a Rady č. 2013/11/EÚ o alternatívnom riešení spotrebiteľských sporov.

Novela občianskeho súdneho poriadku

Dňa 27. novembra 2014 bola Národnou radou Slovenskej republiky schválená novela Občianskeho súdneho poriadku (OSP), ktorá do slovenského právneho poriadku zavádza niekoľko podstatných zmien týkajúcich sa priebehu súdneho konania. Najpodstatnejšie zmeny Vám priblížime v nasledujúcom texte.