ostatné právne odbory

Novela zákona o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a zákona o lesoch

Dňa 1. júla 2019 nadobudne účinnosť novela zákona č. 229/1991 Zb. o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákon o úprave vlastníckych vzťahov k pôde“) a tiež zákona č. 326/2005 Z. z. o lesoch (ďalej len ako „Zákon o lesoch““).

Udalosti uplynulého týždňa

Ministerstvo spravodlivosti SR v prípade zákona o Registri partnerov verejného sektora (RPVS- tzv. protischránkový zákon) nepodporí žiadne poslanecké návrhy, ktoré by znamenali jeho oklieštenie. Minister spravodlivosti Gábor Gál avizuje, že v prípade, ak by Národnou radou SR prešiel z inej iniciatívy v 2. čítaní nejaký návrh, ktorý by spôsoboval…

Počítačový program (softvér) a uplatnenie výhod patent boxu

Čo je to „Patent Box“?

Patent Box je osobitným daňovým režimom pre komerčné využívanie nehmotných aktív (okrem iného aj počítačového programu).

Tento osobitný daňový režim bol do zákona o dani z príjmov zavedený s účinnosťou od 01.01.2018 – použiť ho prvýkrát bolo možné za zdaňovacie obdobie, ktoré sa začínalo najskôr…

Prílohy k colným vyhláseniam v eDovoze je možné podávať elektronicky

Finančná správa upozorňuje dovozcov na dôležitú pozitívnu zmenu v rámci informačného systému eDovoz. Od júna majú možnosť zasielať sprievodné doklady k colným vyhláseniam aj elektronickým spôsobom. Ide oďalší krok vrozširovaní elektronickej komunikácie s finančnou správou a v zjednodušovaní plnenia si povinností klientov finančnej…

Od 1. júna 2019 sa zvyšuje suma základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR vydalo dňa 15. mája 2019 nové Opatrenie č. 143/2019, ktorým po 10 rokoch mierne zvýšilo sumy základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách.

Niekoľko poznámok k smernici o autorskom práve na jednotnom digitálnom trhu

Dňa 26.3.2019 bol Európskym parlamentom schválený návrh novej smernice C8-0383/2016 o autorskom práve na jednotnom digitálnom trhu. Len málo právnym aktom Európskej únie bolo venovanej toľko pozornosti zo strany laickej ako aj odbornej verejnosti, ako spomínanej smernici. Jej samotný návrh bol v priebehu procesu schvaľovania mnohokrát menený a…

Nemecká prokuratúra neposkytuje dostatočnú záruku nezávislosti vo vzťahu k výkonnej moci, aby mohla vydať európsky zatykač

Naproti tomu Generálna prokuratúra Litovskej republiky takúto záruku nezávislosti poskytuje

Stručne k zákonu o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami

Dňa 1. mája 2019 nadobudol účinnosť zákon č. 91/2019 Z. z. o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Predmetný zákon v celom rozsahu zrušil a nahradil donedávna účinný zákon č. 362/2012 Z. z. o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorých predmetom sú potraviny. Zákon má podľa…

Zmluva v prospech tretej osoby

V súkromnom práve všeobecne platí zásada, že zmluva ako dvojstranný či viacstranný právny úkon zakladá práva a povinnosti len medzi zmluvnými stranami, ako jej priamymi účastníkmi. V tomto smere je výnimkou zmluva v prospech tretej osoby podľa § 50 Občianskeho zákonníka, [1] nakoľko na základe takejto zmluvy môže nadobudnúť práva aj osoba, ktorá…

Udalosti uplynulého týždňa

Novelu zákona o štátnych symboloch poslanci opätovne schválili. Štátny znak bude mať pri používaní štátnych symbolov v zahraničí osobitné postavenie. Vyplýva to z novely zákona o štátnych symboloch z dielne SNS. Plénum v piatok prelomilo veto prezidenta SR Andreja Kisku, ktorý právnu normu vrátil Národnej rade (NR) SR na opätovné prerokovanie ako…

Nová copyrightová smernica EÚ

Európsky parlament po vyše dvojročnom procese schválil kontroverznú reformu autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom v rámci vnútorného trhu. Smernicu 15. apríla 2019 podporili aj zástupcovia členských štátov (vrátane Slovenska). Nové pravidlá sa týkajú napríklad zdieľania obsahov v digitálnom prostredí, práva autorov na primeranú…

Súdna rada diskutovala na tému prideľovania sudcov na vyšší stupeň

Na aprílovom zasadnutí Súdnej rady SR bol prerokúvaný Návrh na zriadenie pracovnej skupiny - príprava kritérií na výber a dočasné pridelenie sudcov na vyšší stupeň - podnet na legislatívnu zmenu tzv. sudcovských zákonov.

Udalosti uplynulého týždňa

Náhodné prideľovanie advokátov ex offo bude efektívnejšie. Tvrdí to Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR, ktoré po komunikácii so Slovenskou advokátskou komorou pripravilo nové pravidlá ustanovenia advokátov za úradne pridelených obhajcov. Platiť by mali začať koncom mája.

„Vymazanie“ mena otca z rodného listu dieťaťa

Charakter rodného listu

Rodný list (obdobne ako napríklad sobášny list a úmrtný list) je verejnou listinou[1], ktorý je vydávaný pri narodení dieťaťa. Rodný list dieťaťa vydáva matrika mestského úradu resp. obecného úradu podľa miesta narodenia dieťaťa. Matrika[2] je verejnou listinou[3] a zároveň tiež štátnou…

Nové Nariadenie o zdravotníckych pomôckach sa týka aj výrobkov, ktoré nie sú určené na medicínske použitie

V roku 2017 boli prijaté dve nové nariadenia, ktoré bližšie upravujú fungovanie zdravotníckych pomôcok. Ide o Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/746 o diagnostických zdravotníckych pomôckach in vitro (Nariadenie o diagnostických pomôckach in vitro) a Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/745 o zdravotníckych pomôckach…

Udalosti uplynulého týždňa

Staré exekúcie začaté pred 1. aprílom 2017 by sa mali ukončiť. Vyplýva to z návrhu zákona o ukončení niektorých exekučných konaní z dielne rezortu spravodlivosti, ktorý v stredu schválila vláda. Stará exekúcia sa podľa návrhu zastavuje, ak uplynulo päť rokov od jej začatia a nezistil sa majetok, ktorý by stačil aspoň na úhradu trov…

Udalosti uplynulého týždňa

Novela Trestného zákona má priniesť viacero zmien. Trest domáceho väzenia sa bude dať uložiť aj pri niektorých zločinoch, o väčšom počte prípadov budú rozhodovať samosudcovia a doživotne odsúdení získajú možnosť podmienečného prepustenia. Vyplýva to z návrhu novely Trestného zákona, ktorý v stredu schválila vláda s pripomienkami Legislatívnej rady…

Cezhraničné dedenie – teória a prax

Potreba úpravy dedenia na úrovni Európskej únie vznikla prirodzeným vývojom spoločnosti. „Občania Európskej únie“ sa voľne pohybujú, podnikajú, pracujú a nadobúdajú majetok, či už hnuteľný alebo nehnuteľný. V prípade úmrtia sa pozostalí pred prijatím Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 650/2012 o právomoci, rozhodnom práce, uznávaní a…

Udalosti uplynulého týždňa

Prezident SR Andrej Kiska podpísal novelu stavebného zákona z dielne trojice poslancov koaličného Smeru-SD Jaroslava Bašku, Dušana Bublavého a Petra Šucu. Objekty slúžiace na plnenie úloh troch najvyšších ústavných činiteľov Slovenskej republiky podľa nej budú považované za stavby pre bezpečnosť štátu.

Súdny dvor ruší rozhodnutie Komisie, podľa ktorého nemecký zákon o obnoviteľných zdrojoch energie z roku 2012 (EEG z roku 2012) zahŕňa štátnu pomoc

Komisia nepreukázala, že výhody stanovené v EEG z roku 2012 zahŕňajú štátne prostriedky, a teda predstavujú štátnu pomoc
V roku 2012 Nemecko zaviedlo zákonom o obnoviteľných zdrojoch energie (EEG z roku 2012), schému podpory v prospech podnikov vyrábajúcich elektrinu z obnoviteľných zdrojov energie a z banského plynu („elektrina vyrobená podľa…