pracovné právo

Vzdelávanie zamestnancov - prehlbovanie a zvyšovanie kvalifikácie

Vzdelávanie zamestnancov, ktoré je upravené v siedmej časti Zákonníka prace pod názvom „Sociálna politika zamestnávateľa“, je potrebné považovať za imanentnú súčasť pracovného života tak zamestnávateľa, ako aj zamestnanca. Vzdelávanie zamestnancov je výrazom určitého druhu starostlivosti zamestnávateľa o zamestnancov, ktorý v konečnom dôsledku je…

Pozor na zmeny kolektívnej zmluvy

Do pozornosti dávame rozhodnutie Najvyššieho súdu uverejnené v zbierke stanovísk NS SR v čísle 1/2016, ktoré sa týka celozávodného čerpania dovolenky a zmien takejto dovolenky stanovenej v kolektívnej zmluve.

Vysielanie zamestnancov vo svetle novej právnej úpravy

NR SR v roku 2015 schválila nový zákon č. 351/2015 Z. z. o cezhraničnej spolupráci pri vysielaní zamestnancov na výkon prác pri poskytovaní služieb a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Zmeny súvisiace s cezhraničným vysielaním zamestnancov z pohľadu pracovného práva a vyslanie z pohľadu sociálneho zabezpečenia

Cezhraničné vysielanie zamestnancov je veľmi obľúbený, ale zároveň aj komplikovaný právny inštitút, ktorý prináša pre zamestnávateľa mnoho povinností v oblasti pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia. Dovoľujeme si zhrnúť základné povinnosti vyplývajúce z cezhra­ničného vysielania zamestnancov so zameraním na zmeny, ktoré budú účinné od…

Niektoré povinnosti vyplývajúce zo zákona č. 351/2015 Z.z. o cezhraničnej spolupráci pri vysielaní zamestnancov na výkon prác pri poskytovaní služieb a o zmene a doplnení niektorých zákonov z 11.11.2015

Z dôvodu prijatia nového zákona č. 351/2015 Z. z. o cezhraničnej spolupráci pri vysielaní zamestnancov na výkon prác pri poskytovaní služieb a o zmene a doplnení niektorých zákonov zo dňa 11.11.2015 (ďalej aj len ako “zákon“) (účinnosť od 18.6.2016) si dovoľujeme poukázať na najvýraznejšie body zákona nevyhnutné pre podnikateľov, ktorí vysielajú…

Požiadajte zamestnávateľa o ročné zúčtovanie

Zamestnanec, ktorý mal v roku 2015 zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti môže najneskôr do 15. februára 2016 písomne požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti. Zamestnancom teda ostáva posledný týždeň, potom si daňové priznanie budú musieť vypísať a vyplniť…

Ako vstúpiť do vlastnej s.r.o.? Byť konateľ – zamestnanec, konateľ s nepravidelným príjmom alebo si vyplácať odmenu?

Ste spoločníkom a konateľom zároveň a rozmýšľate ako si nastaviť odmeňovanie? Prípadne vo Vašej spoločnosti pôsobí konateľ a neviete či je výhodnejšie s ním uzavrieť pracovný pomer alebo mu vyplácať odmenu na základe zmluvy? Aké sú výhody a na čo sa zamerať pri určení statusu konateľa Vám priblížime v nasledovnom…

Vyššie mzdy a viac peňazí pre rodiny s deťmi

Vyššia minimálna mzda, materská dávka či príspevok na starostlivosť o dieťa. Aj tieto zmeny prináša rok 2016. Pomôžu najmä nízkopríjmovým zamestnancom a rodinám s malými deťmi. Tieto opatrenia z druhého vládneho balíčka sú účinné od prvého januára.

Home Office - aké pravidlá platia pre prácu z domu

Práca z domu, domácka práca alebo „home office“. Všetky tieto pojmy predstavujú špecifický typ vykonávania práce, ktorý sa v dnešnej dobe stáva čoraz viac rozšírenejším trendom. Aké pravidlá platia pre takýto výkon práce? Na čo by si mal dať zamestnávateľ pozor?

Skončenie pracovného pomeru z dôvodu zrušenia zamestnávateľa alebo jeho časti

K zrušeniu zamestnávateľa alebo jeho časti dochádza z rôznych dôvodov. Je to či už z dôvodov klesajúcich tržieb, optimalizácie, prispôsobovaniu sa situácii na trhu, straty dôležitého klienta, zmien organizácie v rámci nadnárodných skupín a v posledných rokoch tiež z dôvodu pretrvávajúcich dopadov hospodárskej krízy, ktorej jedným z najväčších…

Výkon práce v zahraničí a niektoré s tým spojené povinnosti

Vykonávanie práce v zahraničí (t. j. mimo územie Slovenskej republiky), či už zamestnancom v pracovnom pomere alebo v obdobnom právnom vzťahu, alebo samostatne zárobkovo činnou osobou, je v dnešnej dobe pomerne častá skutočnosť, dokonca možno konštatovať, že má stúpajúcu tendenciu.

Whistleblowing na Slovensku

Dňa 16. októbra 2014 bol prijatý zákon č. 307/2014 Z. z. o niektorých opatreniach súvisiacich s oznamovaním protispoločenskej činnosti. Iné, neformálne pomenovanie tohto zákonu znie aj "zákon o whistleblowingu" Čo to vlastne whistleblowing je a čím sa zaoberá?

Ako sa správať k zamestnancovi – rodičovi

Jednou zo základných zásad Zákonníka práce je aj zabezpečenie pracovných podmienok, ktoré umožňujú zamestnancom vychovávať deti a starať sa o ne po návrate z materskej alebo rodičovskej dovolenky. Aké práva z tejto zásady zamestnancom vyplývajú a na čo má zamestnávateľ pamätať?

Postavenie zamestnávateľa pred súdom podľa nového Civilného sporového poriadku

Nový Civilný sporový poriadok (ďalej len „CSP“), ktorý NR SR schválila v máji tohto roku a vyšiel v Zbierke zákonov pod číslom 160/2015, zavádza v rámci tzv. sporov s ochranou „slabšej strany“ aj úpravu vedenia antidiskriminačných sporov a individuálnych pracovnoprávnych sporov. Pre tieto typy sporov procesný postup nebol doteraz osobitne upravený…

Oznamovanie protispoločenskej činnosti zamestnancom

Od 1. januára 2015 je účinný zákon č. 307/2014 Z. z. o niektorých opatreniach súvisiacich s oznamovaním protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon“). Zákon bol prijatý na podnet OECD a má posilniť ochranu oznamovateľov korupčného správania a protispoločenskej činnosti, ktorí majú informácie o takejto…

Úroky z omeškania a náhrada mzdy z neplatného skončenia pracovného pomeru (patria či nepatria zamestnancovi aj úroky?)

Môžu nastať situácie, že zamestnanec vníma skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa ako nespravodlivé či dokonca nezákonné a rozhodne sa brániť svoje práva na súde. Podľa § 77 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákonník práce“) neplatnosť skončenia pracovného pomeru výpoveďou, okamžitým…

Nový zákon o odbornom vzdelávaní a príprave – Príležitosť pre zamestnávateľov vychovať si kvalifikovaných budúcich zamestnancov

Dňa 12. 3. 2015 schválila Národná rada Slovenskej republiky nový zákon č. 61/2015 Z. z. o odbornom vzdelávaní a príprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „Zákon“), ktorého ambíciou je zmodernizovať systém stredného odborného vzdelávania na Slovensku a motivovať zamestnávateľov, aby sa do tohto systému aktívne…

Čo musím mať pripravené pre prípad kontroly z Inšpektorátu práce?

Každoročne vykonajú tisícky kontrol. Staveniská, závody, obchody aj reštaurácie. Môžu prísť bez ohlásenia, za sprievodu polície a úradníkov verejného zdravotníctva. Poznáte svoje práva a povinnosti, keď k vám na pracovisko zavítajú inšpektori práce?

Ako prijímať zamestnancov právne správne

Proces prijímania zamestnancov sa spája hlavne s ponukou voľného pracovného miesta a kolotočov pohovorov, ktorý je v tom šťastnom prípade zakončený podpísaním pracovnej zmluvy. Automaticky sa kladie dôraz na jeho personálnu stránku, pričom jeho právny rozsah je utláčaný. Viete aké sú povinnosti zamestnávateľa pri nábore nových pracovníkov a aké…

Whistleblowing na pracovisku

Na pracoviskách v súkromnom alebo verejnom sektore dochádza pravidelne k nekalým praktikám z rôznych dôvodov – z neznalosti, nezodpovednosti či korupcie. Účinným nástrojom v boji proti takýmto praktikám sa ukazuje tzv. whistleblowing – možnosť oznámenia nekalých praktík na pracovisku prostredníctvom osobitne zriadeného komunikačného…