pracovné právo

Každý zamestnávateľ je po novom povinný zriadiť pracovnú zdravotnú službu

S účinnosťou od 1.1.2015 budú všetci zamestnávatelia povinní zriadiť pracovnú zdravotnú službu. Do prijatia predmetnej novely bola táto povinnosť určená len zamestnávateľom, ktorí zamestnávali zamestnancov tretej a štvrtej kategórie. Zamestnanci tretej a štvrtej kategórie vykonávajú rizikové práce ako napríklad práca s karcinogénnymi faktormi…

Učitelia by už nemali byť prepúšťaní na obdobie letných prázdnin

Učitelia by už počas letných prázdnin nemali dočasne končiť na úradoch práce. Zamedzí tomu pozmeňujúci návrh k novele Zákonníka práce, ktorý na rokovaní schválili poslanci NR SR.

Pracovná cesta, cestovné náhrady a ich vyúčtovanie

Nakoľko v praxi jednotlivých spoločností sa neustále objavujú nejasnosti pri zúčtovávaní pracovných ciest, v nasledujúcich riadkoch Vám predkladáme prehľad najdôležitejších informácií potrebných k správnemu spracovaniu vyúčtovania služobnej cesty.

Zákon o niektorých opatreniach súvisiacich s oznamovaním protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov

(schválený v NR SR dňa 16.10.2014, postúpený do redakcie, predpokladaná účinnosť od 1.1.2015)

Tento návrh zákona upravuje podmienky poskytovania ochrany osobám pred neoprávneným postihom v pracovnoprávnom vzťahu v súvislosti s oznamovaním kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti, napr. neetické či nehospodárne konanie…

Pískanie na píšťalku na slovenskú nôtu

Roky bez úpravy whistleblowingu sa pomaličky blížia ku koncu. Parlament schválil zákon o niektorých opatreniach súvisiacich s oznamovaním protispoločenskej činnosti (ďalej len „Zákon“), ktorý má od 1.1.2015 stanoviť podmienky whistleblowingu na Slovensku. Cieľ je jasný – vytvoriť motivačné a ochranné prostredie pre oznamovateľov protispoločenskej…

Pripravovaný návrh novely Zákonníka práce obmedzí možnosti dočasného pridelenia zamestnancov

Po ukončení medzirezortného pripomienkovania bol dňa 14.08.2014 odoslaný na rokovanie vlády návrh novely Zákonníka práce. Návrh okrem iného plánuje viaceré zmeny pri dočasnom prideľovaní zamestnancov, čo ovplyvní najmä oblasť agentúrneho zamestnávania a činnosť personálnych agentúr.

Minimálna mzda a verejné obstarávanie

Minimálna mzda požadovaná v rámci verejného obstarávania sa nemôže rozšíriť na pracovníkov subdodávateľa usadeného v inom členskom štáte, keď títo pracovníci uskutočňujú plnenia, ktoré sú predmetom zákazky, výlučne v tomto štáte. So slobodným poskytovaním služieb je nezlučiteľné vyžadovať vyplácanie minimálnej mzdy bez ohľadu na životné náklady v…

Ďalšie rozširovanie Kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa (KZVS) – tentoraz pre oblasti stavebníctva a elektrotechnického priemyslu

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (ďalej len „ministerstvo“) už rozhodlo o ďalších rozšíreniach KZVS tentoraz pre oblasti stavebníctva a elektrotechnického priemyslu (predchádzajúce oblasti boli pozemná doprava; hutníctvo, geológia a ťažobný priemysel; strojársky priemysel) a to Výnosmi ministerstva zverejnenými v Zbierke zákonov dňa…

Rozširovanie Kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa je už aktuálne

Na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR od 1. januára 2014 (kedy nadobudla účinnosť novela zákona o kolektívnom vyjednávaní s opätovným zavedením možnosti rozširovania Kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa na všetkých zamestnávateľov z daného odvetvia alebo časti odvetvia) už zaevidovali 5 návrhov na rozšírenie kolektívnych zmlúv vyššieho…

Zmeny v dohodách v rámci novely Zákonníka práce

Od 01.07.2014 je možné uzatvoriť dohody podľa Zákonníka práce len na dobu určitú.

Ako sa najlepšie zbaviť problémového zamestnanca?

Ak produkcia práce zamestnanca nedosahuje požadované čísla alebo zamestnanec počas pracovnej doby kávičkuje, surfuje na internete, počas obeda ho nevidno aj dve hodiny a koncom pracovnej doby doslova visí na hodinách pripravený odísť, nastane čas, kedy sa zamestnávateľ rozhodne situáciu riešiť výpoveďou. Často sa do toho pustí horúcou hlavou, čo…

Predpoklady platnosti výpovede z dôvodu organizačných zmien

V praxi najčastejšie využívaným dôvodom pre jednostranné ukončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa je výpoveď podľa §63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, ľudovo nazývaný aj výpoveď pre organizačné zmeny.

Zmluva medzi Slovenskom a USA o sociálnom zabezpečení

Legálne odpracované roky v USA sa od 01.05.2014 započítajú k vzniku nároku na dôchodok.

Skončenie pracovného pomeru z dôvodu nadbytočnosti

Najmä v posledných rokoch bolo v dôsledku pretrvávajúcej hospodárskej krízy mnoho zamestnávateľov nútených pristupovať k rôznym organizačným zmenám, a niektoré z nich viedli až k znižovaniu počtu zamestnancov.

Nárok na platenú dovolenku za kalendárny rok nezaniká smrťou zamestnanca

Právo Únie bráni vnútroštátnym právnym predpisom alebo praxi, ktoré v prípade smrti zamestnanca vylučujú nárok na peňažnú náhradu za nevyčerpanú platenú dovolenku za kalendárny rok.

Bežná odmena za čerpanie dovolenky

Odmena vyplácaná poradcom pre predaj počas dovolenky za kalendárny rok nemôže byť obmedzená na základnú mzdu. V prípade, keď takýto pracovník dostáva provízie stanovené na základe uskutočnených predajov, musí byť táto provízia zahrnutá do výpočtu odmeny.

Rada prijala smernicu o presadzovaní smernice o vysielaní pracovníkov

Rada ministrov EÚ s konečnou platnosťou prijala nové opatrenia zamerané na lepšie presadzovanie pravidiel EÚ v oblasti vysielania pracovníkov. Nová smernica o presadzovaní smernice o vysielaní pracovníkov predstavuje záruku dodržiavania práv vysielaných pracovníkov v praxi a posilní právny rámec pre poskytovateľov služieb.

Skončenie pracovného pomeru z dôvodu porušenia pracovnej disciplíny

Pojem pracovná disciplína patrí, možno vo všeobecnosti konštatovať, medzi najčastejšie používané pojmy na našich pracoviskách a jeho obsah je bežne známy tak zamestnancom ako aj zamestnávateľom. Udržanie pracovnej disciplíny na pracoviskách je niekedy neľahkou úlohou. Ak zamestnanec porušuje svoje povinnosti a takýmto svojím konaním ohrozuje…

Smernice na zlepšenie presadzovania práv pracovníkov

Rada ministrov EÚ prijala novú smernicu, ktorá má na národnej úrovni zabezpečiť lepšie uplatňovanie práva občanov EÚ pracovať v inom členskom štáte. Cieľom nových pravidiel je preklenúť rozdiel medzi deklarovanými právami a skutočnosťou a uľahčiť ľuďom, ktorí pracujú alebo si hľadajú zamestnanie v inej krajine, uplatňovanie ich práv v praxi.

Nelegálna práca – prieskum odhaľuje rozsiahly problém

Približne jeden z desiatich Európanov (11 %) pripúšťa, že v predchádzajúcom roku nakúpil tovar alebo služby, ktoré súviseli s nelegálnou prácou. Štyri percentá opýtaných zase pripúšťajú, že prijali za svoju prácu zárobok, ktorý nebol priznaný. Okrem toho, jeden z 30 opýtaných (3 %) bol vyplatený svojím zamestnávateľom čiastočne v hotovosti („na…