Pracovný úraz, zodpovednosť zamestnávateľa a nároky zamestnanca
Definíciu pojmu pracovný úraz nájdeme v § 195 Zákonníka práce[1].
Pracovným úrazom je poškodenie zdravia alebo jeho smrť úrazom, ktoré bolo zamestnancovi spôsobené pri plnení...
Definíciu pojmu pracovný úraz nájdeme v § 195 Zákonníka práce[1].
Pracovným úrazom je poškodenie zdravia alebo jeho smrť úrazom, ktoré bolo zamestnancovi spôsobené pri plnení...
Obmedzenie výkonu inej (konkurenčnej) činnosti pre jedného z účastníkov zmluvného vzťahu sa v aplikačnej praxi vyskytuje už pomerne často. Využívanie konkurenčnej doložky však má svoje špecifiká v závislosti od toho, či ide o obchodno - právny alebo pracovno - právny vzťah resp. od toho, v akom zmluvnom type má byť uplatnená. V prípade, že…
Dňa 29. júla 2021 Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky („Ministerstvo“) predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona[1], ktorým sa, okrem iných zákonov, mení a dopĺňa aj zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov („Zákonník práce“)[2].
Rozhodnutie zamestnávateľa o organizačnej zmene (ako hmotnoprávny predpoklad pre výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce) nie je potrebné prijať väčšinou konateľov zamestnávateľa (spoločnosti s ručením obmedzeným)
Zamestnávatelia sa snažia predísť tomu, aby ich kľúčoví zamestnanci prechádzali k inému zamestnávateľovi, obzvlášť, ak je to konkurent. Často ich k tomu vedú reálne obavy o osud firemného know-how a iných komerčne citlivých informácií. Ak sa tak deje jednostranne, takéto kroky spravidla nie sú problematické z pohľadu protimonopolného práva. V…
Môže zamestnávateľ, ktorý má s jedným zamestnancom uzatvorené dva pracovné pomery, rozvrhnúť zamestnancovi pracovný čas v rámci jednej pracovnej zmluvy počas doby nepretržitého denného odpočinku vyplývajúcej z inej pracovnej zmluvy uzatvorenej s týmto zamestnávateľom? Na túto otázku odpovedal Súdny dvor Európskej únie vo svojom rozhodnutí vo veci…
Čas pracovnej pohotovosti vo forme nepretržitej dostupnosti zamestnanca pre zamestnávateľa môže byť v celom rozsahu považovaný za pracovný čas, aj keď sa zamestnanec nezdržiava na pracovisku a ani sa nemusí zdržiavať na konkrétnom mieste. Vyplýva to z Rozsudku SD EÚ C‑580/19 zo dňa 9. marca 2021.
Ste zamestnávateľom? Normujete aj Vy prácu svojich zamestnancov? Napadlo Vám, že aj takáto Vaša činnosť by mohla spadať pod gesciu právnych predpisov v oblasti ochrany osobných údajov? Zaujíma Vás na čo si dávať pozor, aby ste okrem konania v súlade s pracovnoprávnymi predpismi normovali spotrebu práce zamestnanca a uplatňovali normy spotreby…
VL bola zamestnaná v nemocnici v Krakove (Poľsko) od októbra 2011 do septembra 2016. V decembri 2011 jej bolo vydané potvrdenie osvedčujúce zdravotné postihnutie, ktoré v tom istom mesiaci odovzdala svojmu zamestnávateľovi. Riaditeľ tohto zariadenia s cieľom znížiť výšku príspevkov nemocnice do Štátneho fondu pre integráciu osôb so zdravotným…
Nedávno schválená novela Zákonníka práce a ďalších právnych predpisov (zákon č. 76/2021 Z. z.) s účinnosťou od 1. januára 2022 rozšíri možnosti zamestnávateľa ukončiť pracovný pomer so zamestnancom, ktorý dovŕšil 65 rokov veku a vek určený na nárok na starobný dôchodok (obe tieto podmienky musia byť splnené…
Skončenie pracovného pomeru je komplexný proces upravený zákonom č. 311/2001 Zákonník práce (ďalej ako „Zákonník práce″). Vzhľadom na jeho pomerne prísnu a komplikovanú právnu úpravu sa však v praxi môžeme často stretnúť s neplatným skončením pracovného pomeru, s ktorým sú spojené viaceré povinnosti a nároky oboch strán. Aj Súdny dvor Európskej…
Národná rada SR 4. februára 2021 schválila ďalšiu novelu Zákonníka práce a ďalších právnych predpisov (zákon č. 76/2021 Z. z.), ktorá s účinnosťou od 1. marca 2021 okrem iného prináša možnosť zamestnancom vybrať si medzi stravovacími poukážkami a finančným príspevkom na stravovanie.
Hromadné prepúšťanie je pracovnoprávny inštitút upravený v § 73 Zákonníka práce, pod ktorým rozumieme rozviazanie pracovného pomeru s viacerými zamestnancami spoločnosti. Hromadné prepúšťanie ako spôsob skončenia pracovného pomeru naraz s viacerými zamestnancami sa stáva aktuálnejší vzhľadom na prebiehajúcu korona krízu. Viacerí veľkí…
Turbulentný rok 2020 priniesol aj početné zmeny zákona č. 311/2001 Z. z. v znení neskorších predpisov (Zákonník práce) a ďalšie úpravy v pracovnoprávnych vzťahoch prináša už aj rok 2021. Predmetom tohto príspevku je sumár niektorých týchto úprav s popisom ich základných charakteristík.
Zamestnávateľ čelí riziku pokuty do výšky 20.000 EUR, ak nemá správne vydaný vnútorný predpis pre systém preverovania oznámení jeho zamestnancov o protispoločenskej činnosti.
V roku 2017 s účinnosťou od roku 2019 bola zavedená pre zamestnávateľov nová povinnosť každoročne do 15. januára oznamovať príslušnému úradu verejného zdravotníctva údaje týkajúce sa zamestnancov vykonávajúcich prácu zaradenú do II. kategórie z hľadiska rizikovosti práce a to podľa stavu k 31. decembru predchádzajúceho kalendárneho…
Dňa 04.02.2021 prijala Národná rada Slovenskej republiky novelu zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákonník práce“), na základe ktorej dochádza k zásadným zmenám najmä v oblasti domáckej práce a telepráce a stravovania zamestnancov.
Z dôvodu prevádzkových ťažkostí spôsobených globálnou hospodárskou krízou dochádza čoraz častejšie nielen k prepúšťaniu zamestnancov a k rušeniu pracovných miest, ale aj k omeškaniu zamestnávateľov s úhradou mzdy zamestnancom, dokonca i k jej častejšiemu nevyplateniu.
Pozrime sa bližšie na jednotlivé štáty V4. Vo všetkých všeobecne platí, že nárok na rodičovskú dovolenku je osobným neprenosným právom oboch rodičov, ktoré má umožniť, aby sa o dieťa starala nielen matka, ale aj otec, prípadne aj obaja súčasne. Toto právo Smernica 2010/18/EÚ priznáva aj osobám, ktoré majú deti do troch rokov veku v náhradnej…
Národná rada Slovenskej republiky aktuálne (10.12.2020) rokuje o novele zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce (ďalej ako „Zákonník práce″), ktorá bola pripravená s navrhovanou účinnosťou od 01.03.2021. Novela má ambíciu, aj vzhľadom na udalosti tohto roka, kedy mnoho zamestnancov pracovalo z domu, bližšie a kvalitnejšie upraviť domácku prácu…
Dňa 1. júla 2024 nadobudol účinnosť zákon č. 108/2024 Z. z. o ochrane spotrebiteľa a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej aj ako „Zákon“), ktorým sa zásadne mení právna...
Európsky súd pre ľudské práva (EĽSP) vyniesol rozsudok v prípade L. B. proti Slovenskej republike, podľa ktorého Slovensko porušilo právo otca na rodinný život. Prípad sa týkal dlhého...
Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR vylučuje prepúšťanie tisícov obvinených a odsúdených z výkonu väzby a výkonu trestu v súvislosti s novelou Trestného zákona. V tejto súvislosti...
Európska únia si v roku 2020 stanovila za cieľ stať sa dátovým lídrom. Za týmto účelom vytvorila Európsku dátovú stratégiu (European data strategy), ktorá má postupne umožniť...
Prinášame vám prehľad významných mandátov popredných advokátskych kancelárií.
Nové legislatívne pravidlá vlády SR spresňujú pravidlá používania prechodných ustanovení a obmedzia obsahové zmeny v novelách právnych predpisov. Vyplýva to z nových Legislatívnych...
Vláda SR na stredajšom rokovaní schválila nové znenie zákona o kritickej infraštruktúre. Ako Ministerstvo vnútra (MV) SR, ktoré zákon predložilo, zdôvodňuje, v súčasnom geopolitickom...
Ústavný súd (ÚS) SR posúdi ústavnosť zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR). Podanie skupiny opozičných poslancov, ktorí zákon napadli, súd v stredu prijal na ďalšie konanie...
Už ste sa niekedy pokúšali určiť dĺžku výpovednej doby? Časový úsek, ktorý pri skončení pracovného pomeru výpoveďou musí zamestnanec ešte zotrvať u zamestnávateľa (t. j....
V § 119a ods. 2 Zákonníka práce je zakotvená zásada, podľa ktorej majú ženy a muži právo na rovnakú mzdu za rovnakú prácu alebo za prácu rovnakej hodnoty. Za rovnakú prácu alebo...