Predzmluvná zodpovednosť - Culpa in contrahendo
V prípade culpa in contrahendo ide o vyvodenie zodpovednosti za škodu, ktorá vznikla tým, že jedna zo strán kontraktačného procesu bola v dôsledku chovania druhej potencionálnej zmluvnej strany v dobrej viere, že dojednávaná zmluva bude uzatvorená.
V článku 12 Nariadenia ES č. 864/2007 o rozhodnom práve pre mimozmluvné záväzky (Rím II) je obsiahnutá kolíznoprávna európska úprava vo vzťahu ku culpa in contrahendo.
Výslovnú úpravu zodpovednosti za ukončenie rokovaní v zlej viere nájdeme tiež čl. 2.1.15 Princípov UNIDROIT a čl. 2:301 Princípov európskeho zmluvného práva – PECL.
Vzhľadom k tomu, že v slovenskej právnej úprave absentuje konkrétne ustanovenie upravujúce „culpa in contrahendo“ preto si postupne slovenské súdy osvojili a prevzali aplikáciu jej posúdenia podľa ustanovení §-u 415 a §-u 420 (všeobecná zodpovednosť za škodu) Občianskeho zákonníka a to na podklade už bohatej českej judikatúry v tomto smere.
Aby bolo možné hovoriť o predzmluvnej zodpovednosti (culpa in contrahendo) a poškodenej strane mohla byť priznaná náhrada určitých nákladov, vyžaduje sa splnenie nasledovných podmienok:
- Vyjednávanie o zmluve sa nachádza v pokročilom štádiu
- Poškodená strana legitímne očakáva uzatvorenie zmluvy
- Vyjednávanie je ukončené bez vážneho dôvodu
- Protiprávny úkon - teda, že zodpovedný subjekt konal v rozpore s objektívnym právom a že porušil právnu povinnosť. Je potrebné preukázať, že zodpovedný subjekt porušil právnu povinnosť, ktorá mu vyplýva zo všeobecne záväzných predpisov a iných noriem, ktoré má zachovávať, zo zmlúv alebo iných právnych úkonov, prípadne i z porušenia ustanovenia §-u415 Občianskeho zákonníka
- Vznik škody - existencia škody, ktorá mala nastať v majetkovej sfére poškodeného a to v podobe skutočnej škody a/alebo vo forme ušlého zisku.
- Príčinná súvislosť medzi správaním zodpovedného subjektu a vznikom škody, ktorú je potrebné v každom prípade preukázať, nestačí ju iba predpokladať.