Problematika ochrany zvierat a jeho práva v Slovenskom právnom poriadku
Mnoho ľudí bojuje proti týraniu zvierat a proti množiarňam. V právnom poriadku Slovenskej republiky sa do 31.8.2018 považovalo zviera za vec. Od novely zákona č. 39/2007 Z .z. o veterinárnej starostlivosti ( ďalej len „ Zákon o veterinárnej starostlivosti“ ), účinnej od 1.9.2018 ( ďalej len „Novela“) je zviera považované za živú a cítiacu bytosť.
Prijatím Novely sa Slovenská republika zaradila medzi krajiny, ktoré nepovažujú zviera za vec. V občianskoprávnym vzťahoch má zviera osobitné postavenie ako živý tvor, ktorý je schopný vnímať vlastnými zmyslami.
Jednou z najaktuálnejších tém v tejto oblasti je týranie zvierat. Čo pod týmto pojmom rozumieme? Za týranie zvierat môžeme aj považovať aj to , keď má nedostatok jedla a pitia, štvanie zvierat proti sebe. Za týranie považujeme aj spôsobovanie bolesti neľudským prístupom. Ochrana práv zvierat sa najmä pred týraním zvýšila tým, že sa posilnila právomoc veterinárskych aspektov. Pri dôvodnom podozrení z týrania majú veterinárni inšpektori právo vstúpiť na pozemok.
Za oficiálne orgány ochrany zvierat sú na Slovensku považované:
- Ministerstvo pôdohospodárstva Slovenskej republiky,
- štátna veterinárna správa
- a okresné veterinárne správy
Na Slovensku práva zvierat upravuje:
- zákon č. 115/1995 Z. z. o ochrane zvierat, ktorý vymedzuje zaobchádzanie so zvieratami, prepravu zvierat, usmrcovanie zvierat, chov a držanie zvierat.
- zákon č. 488/2002 o veterinárnej starostlivosti a o zmene niektorých zákonov, ktorý upravuje veterinárnu starostlivosť o zvieratá
Je potrebné spomenúť aj zákon č. 300/2005 Z. z. trestný zákon („ ďalej len „Trestný zákon“), ktorom, podľa § 305a ods. 1 a ods. 2:
„Kto
- týra zviera, hoci bol za obdobný čin v predchádzajúcich dvanástich mesiacoch postihnutý alebo za taký čin v predchádzajúcich štyroch mesiacoch odsúdený,
- týra zviera zvlášť krutým a surovým spôsobom, alebo
- utýra zviera
potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky
Odňatím slobody na jeden až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
- na viacerých zvieratách,
- verejne alebo na mieste prístupnom verejnosti
- na zvierati osobitne chránenom zákonom , alebo
- závažnejším spôsobom konania.“
Trestný zákon takisto upravuje aj organizovanie zápasov zvierat , a to podľa §305c ods. 1 a ods. 2 Trestného zákona:
„Kto
- organizuje zápas medzi zvieratami,
- na účel podľa písmena a) štve zviera proti zvieraťu, cvičí zviera na inom zvierati, chová, drží, obchoduje alebo inak nakladá so zvieratami alebo také konanie umožní, alebo
- sa zúčastní sa organizovanom zápase zvierat,
potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
- verejne alebo na mieste prístupnom verejnosti,
- na zvierati osobitne chránenom zákonom,
- závažnejším spôsobom konania, alebo
- v prítomnosti skupiny osôb mladších ako osemnásť rokov.“
Ďalšou z tém je zanedbanie starostlivosti o zviera, ktoré je taktiež v Trestnom zákone a to v § 305b ods. 1 a ods. 2:
„Kto z nedbanlivosti spôsobí smrť alebo trvalé následky na zdraví zvieraťa, ktoré vlastní alebo o ktoré je povinný sa starať tým, že zanedbá potrebnú starostlivosť o toto zviera, hoci bol za obdobný čin v predchádzajúcich dvadsiatich štyroch mesiacoch postihnutý, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
- Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 bez ohľadu na to, či bol za obdobný čin v predchádzajúcich dvadsiatich štyroch mesiacoch postihnutý,
- na viacerých zvieratách,
- verejne alebo na mieste prístupnom verejnosti,
- na zvierati osobitne chránenom zákonom, alebo
- závažnejším spôsobom konania.“
Podľa týchto paragrafov z Trestného zákona môžeme vidieť, že sa osoby, ktoré týrajú zvieratá, zanedbajú starostlivosť o zvieratá alebo organizujú psie zápasy potrestajú primeraným trestom.
Ak by sme boli svedkami týrania alebo jedného z vyššie uvedených, je nutné takýto čin ihneď nahlásiť. . Najrýchlejšou voľbou je dnes, pre nahlasovateľa polícia. Avšak možností je viacero . Týranie zvierat je možné nahlásiť aj priamo Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe.
Pri nahlasovaní prípadov týrania je potrebné buď inšpektorovi Slobody zvierat alebo priamo povolaným orgánom presne opísať situáciu a okolnosti, za ktorých k týraniu zvieraťa dochádza. Taktiež je potrebné uviesť meno a adresu páchateľa, miesto a čas týrania zvieraťa, kontakt oznamovateľa.
Viktória Trešňáková
Paralegal – Právny Asistent
Mlynskè nivy 10
821 09 Bratislava
© EPRAVO.SK – Zbierka zákonov, judikatúra, právo | www.epravo.sk