Publikovanie podobizní dieťaťa na sociálnych sieťach bez súhlasu druhého rodiča
V dnešnej dobe už nie je výnimkou, že rodičia dieťaťa nežijú v spoločnej domácnosti. Veľakrát sa názory rodičov na výchovu ako i iné záležitosti týkajúce sa dieťaťa môžu a aj odlišujú. Okrem každodenných rozhodnutí ohľadom bežných veci týkajúcich sa dieťaťa, ktoré môže uskutočniť jeden rodič sám, vyvstávajú i situácie pri ktorých sa vyžaduje súhlas druhého rodiča.
Na podanie takejto žaloby však keďže tiež nejde o bežnú vec by sa vyžadoval súhlas druhého rodiča (t.j. toho rodiča, ktorý zverejňuje podobizne) a preto jednoduchším a zrejme aj rýchlejším a účinnejším spôsobom ako dosiahnuť zákaz zverejňovania podobizní dieťaťa je, podľa môjho názoru, prostredníctvom ochrany rodičovských práv.
Nakoľko pri zverejňovaní podobizní dieťaťa ide o podstatnú vec, týkajúcu sa maloletého dieťaťa, vyžaduje sa súhlas oboch rodičov ako zákonných zástupcov, ktorí sú rovnocenní v právach a povinnostiach. Ustanovenie §-u 35 Zákona o rodine demonštratívne vymenováva podstatné veci súvisiace s výkonom rodičovských práv a povinností. Súd na podklade návrhu rodiča, ktorý nesúhlasí so zverejňovaní podobizní dieťaťa môže rozhodnúť o tom, že sa druhému rodičovi zakáže zverejňovať podobizne dieťaťa a/alebo prikáže zmazať už zverejnené podobizne dieťaťa.
Následne prípadné rozhodnutie súdu o podstatnej veci týkajúcej sa výkonu rodičovských práv podľa § 35 Zákona o rodine nie je rozhodnutím obmedzujúcim rodičovské práva.
Hoci ide o značne bežnú problematiku, resp. spor medzi dvoma rodičmi či publikovať alebo nepublikovať fotografie maloletých vyskytujúci sa často, rozhodnutia súdu v tejto oblastí (zatiaľ) sú zriedkavé. Pri rozhodovaní súdu sa samozrejme bude individuálne posudzovať konkrétny prípad, predložené dôkazy ale predovšetkým záujem maloletého dieťaťa.