Recyklačný fond definitívne končí
Novým zákonom o odpadoch, účinným od 01.01.2016, sa ku dňu 31.12.2016 zrušuje Recyklačný fond, v ktorom sa z príspevkov výrobcov a dovozcov sústreďovali peňažné prostriedky na podporu zberu, zhodnotenia a spracovania niektorých druhov odpadov. Keďže Recyklačný fond zanikne bez právneho nástupcu a očakáva sa, že v ňom nejaké financie zostanú, 80% prostriedkov na účtoch Recyklačného fondu ku dňu 30.06.2016 sa prevedie na Environmentálny fond, na ktorý sa po ukončení likvidácie Recyklačného fondu prevedie aj likvidačný zostatok.
Nový zákon o odpadoch, s účinnosťou od 01.01.2016, preto zavádza rozšírenú zodpovednosť výrobcov elektrozariadení, batérií a akumulátorov, obalov, vozidiel, pneumatík a neobalového výrobku (papier, sklo, plasty, lepenky) za odpad z ich výrobkov.
Výrobca týchto tzv. vyhradených výrobkov je povinný napríklad:
- zaregistrovať sa v Registri výrobcov vyhradeného výrobku
- plniť informačnú povinnosť vo vzťahu k verejnosti
- zabezpečiť zhodnotenie a recykláciu vyhradeného prúdu odpadu najmenej vo výške záväzných cieľov a limitov
- viesť a uchovávať evidenciu a ohlasovať ministerstvu údaje z nej v ustanovenom rozsahu a uchovávať ohlasované údaje
- vypočítať si svoj zberový podiel a trhový podiel
- zabezpečiť odobratie celého množstva oddelene vyzbieranej zložky komunálneho odpadu patriacej do vyhradeného prúdu odpadu z obce, v ktorej zodpovedá za vyhradený prúd odpadu
Od väčšiny povinností sa výrobca vyhradených výrobkov odbremení, ak zabezpečí ich splnenie kolektívne prostredníctvom organizácie zodpovednosti výrobcov, ktorá na základe zmluvy o plnení vyhradených povinností splní tieto povinnosti za zastúpených výrobcov vyhradeného výrobku. Organizácie zodpovednosti výrobcov založia samotní výrobcovia vyhradeného výrobku alebo vzniknú transformáciou z doterajších kolektívnych organizácií či oprávnených organizácií. Prípadný zisk musí organizácia zodpovednosti výrobcov výlučne na plnenie úloh, ktoré jej ustanovuje zákon o odpadoch.
Výrobcovia môžu plniť vyhradené povinnosti aj individuálne, v takom prípade im však pribúda ďalšie množstvo povinností, ktoré by inak plnila organizácia zodpovednosti výrobcov a budú musieť sami získať aj autorizáciu na výkon činnosti individuálneho nakladania s vyhradeným prúdom odpadu od Ministerstva životného prostredia.
Úlohu akéhosi koordinátora povinností výrobcov, organizácií zodpovednosti výrobcov a obcí bude pre konkrétnu skupinu podobného odpadu z vyhradených výrobkov (tzv. vyhradený prúd odpadu) plniť tzv. koordinačné centrá združujúce výrobcov plniacich svoje povinnosti individuálne a organizácie zodpovednosti výrobcov. V prípade, ak s nejakou obcou dobrovoľne neuzatvorí žiadna organizácia zodpovednosti výrobcov zmluvu o zapojení sa do systému združeného nakladania s odpadmi, zorganizuje príslušné koordinačné centrum zlosovanie, ktorým zmluvného partnera pre obec pridelí.
JUDr. Michal Kmec,
advokát
Ružička Csekes in association with members of CMS
Vysoká 2/B
811 06 Bratislava 1
Tel.: +421 2 32 33 34 22
Fax: +421 2 32 33 34 43
e-mail: michal.kmec@rc-cms.sk
© EPRAVO.SK – Zbierka zákonov, judikatúra, právo | www.epravo.sk