S exekútormi sa môžete stretnúť aj priamo v teréne
Občania či podnikatelia sa môžu dostať do situácie, v ktorej nemôžu zaplatiť daň v lehote splatnosti a vznikne im daňový nedoplatok. V takom prípade je dôležité komunikovať s daňovým úradom, pričom daňový subjekt môže písomne požiadať o odklad platenia dane alebo zaplatenie dane, resp. daňového nedoplatku v splátkach aj pred splatnosťou nedoplatku. V krajnom prípade ale musia daňovníci počítať aj s možnosťou daňovej exekúcie. Daňoví exekútori pritom pracujú aj priamo v teréne prostredníctvom neohlásených návštev. Len počas poslednej takejto celoslovenskej akcie zexekvovali takmer 52 000 eur.
Najviac nedoplatkov zexekvoval Daňový úrad Žilina - 10 150 eur. Najvyššiu sumu u jedného dlžníka zexekvoval Daňový úrad Bratislava - 4 447 eur. V porovnaní s predchádzajúcou celoslovenskou akciou odobrali exekútori finančnej správy od daňových dlžníkov o 6 025 eur viac.
Primárne pri takýchto terénnych akciách však finančná správa nesleduje okamžitý fiškálny výnos, ale najmä ich efekt z hľadiska prevencie. Tento spôsob výkonu daňovej exekúcie má preukázateľný vplyv na platobnú morálku daňových dlžníkov, a to najmä z obavy zo samotnej návštevy daňového exekútora. Zo strany finančnej správy ide teda o opatrenie prevenčného charakteru, ktorým chce posilniť uvedomelosť daňových dlžníkov a riadne a včasné plnenie si daňových povinností.
Daňoví exekútori, ktorí pracujú v teréne a vykonávajú exekúcie priamo v prevádzke daňového dlžníka, sa preukazujú preukazom príslušníka finančnej správy. V súlade s daňovým poriadkom zaisťujú peňažné prostriedky nachádzajúce sa najmä v registračnej pokladnici. Financie odoberú za účelom pokrytia vymáhaného nedoplatku. Počas ostatnej celoslovenskej akcie vykonali daňové exekúcie v rôznych prevádzkach, či už v bežných obchodoch s potravinami, pohostinstvách, kaviarňach, ale aj v špecializovaných predajniach, ako napr. očná optika, lekáreň či stavebniny. Daňoví exekútori sú oprávnení navštíviť jednotlivé prevádzky aj opakovane.
Tento zákonný nástroj finančná správa využíva najmä v prípadoch, keď je zrejmé, že daňový dlžník dlhuje na daniach aj napriek tomu, že jeho majetkové pomery a forma podnikania – napr. maloobchodná prevádzka - nasvedčujú tomu, že svoje podlžnosti je schopný bez problémov uhradiť. Vo väčšine prípadov daňoví dlžníci dobrovoľne spolupracujú, nájdu sa však aj výnimky. V takých prípadoch privolajú daňoví exekútori na spoluprácu aj políciu.