Slovákom v krajine mimo EÚ môže pomôcť i veľvyslanectvo iného členského štátu
Ak Slováci v krajine mimo EÚ bez svojho diplomatického zastúpenia stratia osobné veci, doklady, prípadne sa stanú obeťou trestného činu, majú právo požiadať o pomoc veľvyslanectvo alebo konzulát iného členského štátu. Informuje o tom oficiálna stránka Európskej komisie (EK).
"Občan EÚ nachádzajúci sa v krajine mimo EÚ, kde jeho vlastný štát nemá zastúpenie, má právo na ochranu poskytovanú diplomatickými alebo konzulárnymi orgánmi ktorejkoľvek inej krajiny EÚ. Má nárok na ochranu za rovnakých podmienok ako štátni príslušníci danej krajiny EÚ," uvádza sa na stránke.
V prípade potreby, občan EÚ musí predložiť pas alebo preukaz totožnosti na overenie štátnej príslušnosti. Ak doklady stratil alebo mu ich ukradli, veľvyslanectvo môže prijať akýkoľvek iný dôkaz o totožnosti.
Ako ďalej informuje EK, veľvyslanectvo alebo konzulát krajiny EÚ poskytuje pomoc v prípade úmrtia, vážnej nehody alebo vážneho ochorenia, uväznenia alebo zadržania. Poskytuje pomoc obetiam násilných trestných činov či zabezpečuje repatriáciu a podporu občanov únie v núdzi.
Zdroj: TASR
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
© EPRAVO.SK – Zbierka zákonov, judikatúra, právo | www.epravo.sk