5.8.2022
ID: 5495upozornenie pre užívateľov

Suvenír môže skončiť v rukách colníkov

Finančná správa eviduje najmä počas dovolenkovej sezóny prípady dovozu suvenírov, ktoré sú vyrobené z ohrozených druhov rastlín i živočíchov. Naši príslušníci sa stretávajú v batožine cestujúcich s koralmi, výrobkami z krokodílej či hadej kože alebo s tradičnou čínskou medicínou.

Vrátiť sa z dovolenky pri mori bez suveníra nie je vo väčšine prípadov bežné. Potrebné je však myslieť na to, že darčeky z prímorských exotických krajín môžu byť vyrobené z chránených druhov. Tie podliehajú Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES) a viac ako 37 tisíc je pod dohľadom príslušných orgánov a obchod s takmer 1100 druhmi je úplne zakázaný.  

Finančná správa preto upozorňuje cestujúcich, aby boli obozretní, čo si balia do batožiny pri návrate domov z dovolenky. Bez platných povolení nie je možné doviezť si napríklad koraly, výrobky z morských korytnačiek, kožené výrobky z chránených druhov zvierat, tradičnú čínsku medicínu (ktorá môže obsahovať časti tiel ohrozených druhov živočíchov a rastlín), šperky a iné predmety zo slonoviny, či výrobky z iných častí tiel slonov, dažďové palice z kaktusov (v množstve viac ako 3 na osobu), náramky z pancierov korytnačiek, kožené doplnky z krokodílej (v množstve viac ako 4 na osobu) alebo hadej kože, či kožušiny z mačkovitých šeliem (tiger, leopard, jaguár...). 

Podľa platnej legislatívy si cestujúci bez povolení môžu z tretích krajín doviezť v osobnej batožine len:

  • kaviár jeseterotvarých rýb (Acipenseriformes spp.) v maximálnom množstve do 125 g na osobu v prepravných obaloch označených individuálne v súlade s legislatívou;
  • dažďové palice vyrobené z kaktusov čeľade opunciovitých (Cactaceae spp.) v maximálnom množstve 3 na osobu;
  • ulity krídlatca veľkého (Strombus gigas) v maximálnom množstve 3 na osobu;
  • morské koníky (Hippocampus spp.) v maximálnom množstve 4 mŕtve exempláre na osobu;
  • lastúry druhov čeľade Tridacnidae spp. v maximálnom množstve 3 exempláre na osobu s celkovou hmotnosťou nepresahujúcou 3 kg, keď exemplárom môže byť jedna neporušená ulita alebo dve spárované polovice;
  • mŕtve spracované exempláre krokodílov (Crocodylia spp.), okrem mäsa a poľovníckych trofejí, v maximálnom množstve 4 na osobu;
  • exempláre dreva „agarwood“ (Aquilaria spp a Gyrinops spp.) v maximálnom množstve 1 kg triesok, 24 ml oleja a dvoch súprav korálikov alebo modlitebných ružencov (alebo dvoch náhrdelníkov alebo náramkov) na osobu. 

Príslušníci finančnej správy každoročne riešia prípady dovozu suvenírov, ktoré napokon skončia v ich rukách. Podľa toho, či prečin vyhodnotia ako colný priestupok alebo colný delikt, určia aj výšku sankcie. Za colný priestupok možno podľa závažnosti porušenia colných predpisov uložiť pokutu do výšky 3 319,39 eura. Za závažné porušenie predpisov hrozí aj trestné stíhanie s možnosťou uloženia trestu odňatia slobody na dobu až 8 rokov. Vďaka osvete sa však darí počet prípadov každý rok znižovať.

Ak si chce dovolenkár priviezť nejaký suvenír, finančná správa odporúča, aby si preveril, či na jeho dovoz nepotrebuje príslušné povolenie. Všetky informácie sú dostupné na portáli www.financnasprava.sk v časti Zákazy a obmedzenia. Takisto sú cestujúcim k dispozícii propagačné materiály, letáky, plagáty. Ochotne na otázky odpovedia aj príslušníci finančnej správy  na hraničných priechodoch, prípadne na call centre 048/ 43 17 222 – voľba číslo 5.

Zdroj: Finančná správa Slovenská republika


© EPRAVO.SK – Zbierka zákonov, judikatúra, právo | www.epravo.sk