Udalosti uplynulého týždňa

Vláda schválila bezpečnostný balík „lex atentát“ so sprísnením zhromažďovacieho práva | Poslanci opätovne nezvolili kandidátku na ústavnú sudkyňu | Novela zákona o štátnej službe prešla do druhého čítania | Úprava nárokov prokurátorov na odchodné a výsluhové dôchodky | EÚ zjednotí zákazy šoférovania za vážne dopravné priestupky | Pripravovaná legislatíva na posilnenie práv detí v nemocniciach
Richard Raši zvolený za predsedu NR SR
Národná rada SR má nového predsedu. Poslanci v tajnom hlasovaní zvolili podpredsedu strany Hlas-SD Richarda Rašiho, ktorý získal podporu všetkých 79 prítomných poslancov. Raši tak prekročil potrebnú hranicu 76 hlasov a ujal sa vedenia parlamentu v nadväznosti na uvoľnenie tejto funkcie. Jeho zvolenie upevňuje pozície súčasnej koalície v legislatívnom procese.
Ivan Ševčík na čele výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie
Parlament zvolil nového predsedu Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. V tajnej voľbe uspel poslanec Ivan Ševčík (nezaradený), ktorý na poste nahradí Rudolfa Huliaka. Huliak opustil parlament po svojom vymenovaní za ministra cestovného ruchu, takže vedenie kľúčového výboru prechádza na Ševčíka. Táto zmena má zabezpečiť kontinuitu práce výboru v oblasti poľnohospodárskej a environmentálnej politiky.
Poslanci opätovne nezvolili kandidátku na ústavnú sudkyňu
Národná rada SR nedokázala zvoliť kandidáta na sudcu Ústavného súdu ani v opakovanej voľbe. Jediná nominovaná kandidátka, Lívia Trellová, získala v tajnom hlasovaní len jeden hlas zo 143 prítomných poslancov. Keďže nezískala potrebnú nadpolovičnú väčšinu, bude vyhlásená nová voľba na doplnenie chýbajúceho sudcu ÚS. Pretrvávajúca neobsadenosť postu sudcu ústavného súdu naďalej vyvoláva otázky o funkčnosti tejto najvyššej súdnej inštancie.
Novela zákona o štátnej službe prešla do druhého čítania
Poslanci NR SR posunuli do druhého čítania vládny návrh novely zákona o štátnej službe. Cieľom legislatívnej zmeny je zvýšiť funkčnosť a efektivitu verejnej správy zjednodušením procesov na služobných úradoch a pružnejším nastavením niektorých inštitútov štátnej služby. Novela upresňuje viaceré interné pravidlá – napríklad priebeh skúšobnej doby či mechanizmus obsadzovania štátnozamestnaneckých miest – so zámerom precizovať právnu úpravu a zatraktívniť štátnu službu. Zmeny reagujú aj na potrebu modernizácie personálnych postupov vo verejnej správe.
Zmeny v záchrannej zdravotnej službe: nová linka 116117
Parlament v skrátenom legislatívnom konaní schválil novelu zákona o záchrannej zdravotnej službe. Nová právna úprava zavádza celoslovenskú linku pomoci 116117 pre ľudí s neurgentnými zdravotnými ťažkosťami, čím sa má odbremeniť tiesňová linka 155. Linku bude prevádzkovať Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR a jej cieľom je zefektívniť poskytovanie prednemocničnej zdravotnej starostlivosti. Zmena legislatívy tak reaguje na potrebu lepšej dostupnosti poradenstva pre pacientov a odľahčenia tiesňových liniek.
Úprava nárokov prokurátorov na odchodné a výsluhové dôchodky
Národná rada SR schválila novelu zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry, ktorá mení podmienky nároku prokurátorov na predčasné odchodné a výsluhový dôchodok. Po novom získa generálny prokurátor nárok na výsluhový dôchodok už po štyroch rokoch výkonu funkcie, pokiaľ celkovo pôsobil ako prokurátor najmenej 20 rokov. Novela taktiež precizuje pravidlá pre nároky ostatných prokurátorov pri odchode zo služby. Úprava reflektuje špecifické postavenie prokurátorov v justičnom systéme a má za cieľ zvýšiť stabilitu kádrov v prokuratúre.
Vláda schválila bezpečnostný balík „lex atentát“ so sprísnením zhromažďovacieho práva
Vláda SR odsúhlasila návrh zákona o niektorých opatreniach na zlepšenie bezpečnostnej situácie v štáte, označovaný ako „lex atentát“. Balík reaguje na vlaňajší pokus o atentát na premiéra a zahŕňa viaceré kontroverzné opatrenia. Okrem zavedenia doživotného platu a nároku na primerané bývanie pre prezidenta, predsedu NR SR a premiéra po skončení ich funkcií obsahuje predovšetkým sprísnenie zhromažďovacieho práva. Zákaz verejných zhromaždení by sa mal rozšíriť na okruh 50 metrov od sídel prezidenta, vlády a všeobecných súdov (pri Ústavnom súde 100 metrov) a pribudnú nové dôvody na zákaz zhromaždenia – napríklad ak sa má protest konať v blízkosti obydlia dotknutej verejnej osoby. Vláda navrhuje, aby parlament prerokoval tieto zmeny v zrýchlenom konaní vzhľadom na deklarovanú potrebu posilniť ochranu ústavných činiteľov.
Brusel zvažuje zmrazenie eurofondov Slovensku pre právny štát
Európska komisia podniká kroky, ktoré môžu viesť k pozastaveniu čerpania eurofondov pre Slovensko. Dôvodom sú obavy z porušovania princípov právneho štátu, keďže Bruselu prekážajú viaceré kroky novej vlády – napríklad zrušenie špeciálnej prokuratúry, čo vníma ako oslabenie boja proti korupcii. Podľa informácií agentúry Bloomberg pripravuje Komisia formálny návrh na zmrazenie až 12,8 miliardy eur z kohéznych fondov pre SR. Slovensko by sa tak mohlo stať po Maďarsku a Poľsku treťou krajinou EÚ postihnutou pozastavením európskych fondov z dôvodu nedostatkov v oblasti dodržiavania zásad právneho štátu.
EÚ zjednotí zákazy šoférovania za vážne dopravné priestupky
Európsky parlament a Rada EÚ dosiahli predbežnú dohodu o nových pravidlách, ktoré zabezpečia vzájomné uznávanie zákazov vedenia motorového vozidla v celej Únii. Vodičom, ktorí prídu o vodičské oprávnenie v jednom členskom štáte za závažný dopravný priestupok (ako napríklad jazda pod vplyvom alkoholu či účasť na smrteľnej nehode), bude tento zákaz po novom platiť aj v domovskej krajine vodiča. Reforma má zabrániť, aby sa tzv. cestní piráti vyhýbali trestu presunom do iného štátu, a zvýšiť bezpečnosť na európskych cestách. Nové pravidlá nadobudnú platnosť po formálnom schválení a zverejnení príslušnej smernice EÚ.
Vyhlásená mimoriadna situácia pre výskyt slintačky a krívačky
V reakcii na potvrdený výskyt nákazy slintačky a krívačky na juhu Slovenska bol na celom území SR vyhlásený stav mimoriadnej situácie. Ústredný krízový štáb zasadal 25. marca a vyhodnotil, že ohniská nákazy zostávajú obmedzené na štyri farmy, preto nateraz nepristúpil k sprísneniu už zavedených veterinárnych opatrení. Kompetentné orgány pokračujú v monitorovaní situácie, dezinfekcii postihnutých chovov a ďalších krokoch podľa zákona o veterinárnej starostlivosti, aby zabránili šíreniu nákazy. Mimoriadna situácia umožňuje lepšiu koordináciu zložiek štátu pri riešení tejto epizootologickej hrozby.
SaS podala trestné oznámenie v súvislosti so slintačkou
Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala na epidémiu slintačky a krívačky podaním trestného oznámenia pre podozrenie zo spáchania trestného činu šírenia nákazlivej choroby zvierat. Liberáli týmto krokom naznačujú, že mohlo dôjsť k zlyhaniam alebo zanedbaniu povinností zo strany kompetentných orgánov pri predchádzaní šírenia nebezpečnej nákazy. Podanie trestného oznámenia znamená, že orgány činné v trestnom konaní musia preveriť okolnosti vzniku a zvládania nákazy a zistiť, či niekto nesie právnu zodpovednosť za jej rozšírenie. Ide o výnimočný krok v oblasti veterinárnej starostlivosti, ktorý podčiarkuje závažnosť situácie aj z pohľadu verejného záujmu.
Kontrola odhalila porušenie zákona pri obrannom obstarávaní
Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) zistil nedodržanie zákona o verejnom obstarávaní v prípade zákazky Ministerstva obrany SR v hodnote 1,3 milióna eur. Rezort obrany v tomto tendri na dodávku leteckého systému zadal zákazku priamo, bez preukázania splnenia zákonných podmienok na takýto postup. Vyplýva to z kontroly ÚVO, ktorej výsledky ministerstvo akceptovalo. Zistenie poukazuje na pochybenie v procese obstarávania a ministerstvo bude musieť prijať nápravné opatrenia, aby sa podobné porušenia transparentných postupov v budúcnosti neopakovali.
Parlament schválil vyslanie vojakov do zahraničných misií
Národná rada SR odsúhlasila nasadenie príslušníkov Ozbrojených síl SR v zahraničných vojenských operáciách. Ide konkrétne o účasť do 155 slovenských vojakov v mnohonárodnej brigáde NATO v Lotyšsku a vyslanie 150-členného kontingentu do mierovej misie KFOR v Kosove. Súhlas parlamentu s týmito misiami reflektuje spojenecké záväzky Slovenska v rámci Severoatlantickej aliancie a podporu medzinárodného mierového úsilia. Vojaci budú v uvedených operáciách pôsobiť v súlade s mandátmi schválenými medzinárodným právom a dohľadom príslušných velení.
Pripravovaná legislatíva na posilnenie práv detí v nemocniciach
Ministerstvo zdravotníctva avizovalo zámer predložiť do konca roka legislatívne zmeny na zabezpečenie práv detských pacientov počas hospitalizácie. Navrhovaná úprava má garantovať deťom právo na nepretržitú prítomnosť sprevádzajúcej osoby (napr. rodiča) počas pobytu v nemocnici. Cieľom iniciatívy je zlepšiť psychickú pohodu hospitalizovaných detí a zosúladiť prax slovenských zdravotníckych zariadení s medzinárodnými štandardmi ochrany práv dieťaťa. Návrh vzišiel z odborných diskusií o humanizácii pediatrickej zdravotnej starostlivosti a reaguje aj na podnety od verejnosti.
Nový zákon o duševnom zdraví smeruje do druhého čítania
Poslanci NR SR posunuli do druhého čítania návrh nového zákona o psychologickej a psychoterapeutickej činnosti z dielne Ministerstva zdravotníctva. Legislatíva má upraviť fungovanie sektora duševného zdravia, vrátane pravidiel pre činnosť komory psychológov, s cieľom zlepšiť dostupnosť a kvalitu psychologických služieb. Opozičné hnutie Progresívne Slovensko však normu kritizuje ako nedostatočnú – označilo ju za „alibi pre plnenie plánu obnovy, nie skutočnú pomoc deťom“. Podľa predstaviteľov PS návrh nerieši zásadný nedostatok personálu či financovania v detskej psychológii a ignoruje pripomienky odbornej verejnosti, vrátane hromadnej petície s tisíckami podpisov odborníkov a občanov.
Vláda aktualizovala štatút Ústredného krízového štábu
Kabinet na svojom zasadnutí schválil novelizované znenie štatútu Ústredného krízového štábu (ÚKŠ) SR. Ministerstvo vnútra predložilo túto úpravu s cieľom zohľadniť legislatívne zmeny ostatných rokov a posilniť funkčnosť krízového riadenia štátu. Aktualizovaný štatút spresňuje kompetencie a pravidlá činnosti ÚKŠ tak, aby efektívnejšie koordinoval postup orgánov štátu pri riešení mimoriadnych udalostí. Ide o krok, ktorý má prispieť k lepšej pripravenosti Slovenska čeliť krízovým situáciám v súlade s modernými princípmi krízového manažmentu.
Poznámka: Text bol spracovaný z verejných zdrojov.
© EPRAVO.SK – Zbierka zákonov, judikatúra, právo | www.epravo.sk