Udalosti uplynulého týždňa

Parlament schválil sprísnenie pravidiel pre neziskové organizácie | Prezident podpísal novelu zákona o poskytovaní právnej pomoci | Úprava zákona o športe posilní status športovcov | Vláda súhlasí s pristúpením Slovenska k dohovoru o policajnej spolupráci | Prezident plánuje vetovať zvýhodnené výsluhové dôchodky prokurátorov | Schválená “Covid amnestia” má zrušiť pokuty za porušenie pandemických opatrení
Ministerstvo spravodlivosti rieši financovanie Najvyššieho súdu SR
Ministerstvo spravodlivosti SR reagovalo na štrajkovú pohotovosť vyhlásenú zamestnancami Kancelárie Najvyššieho súdu SR pre nedostatok financií. Rezort zdôraznil, že Najvyšší súd má vlastnú rozpočtovú kapitolu a financovanie platov by mal riešiť priamo s Ministerstvom financií SR. Ministerstvo spravodlivosti deklarovalo ochotu spolupracovať, avšak pripomenulo, že zodpovednosť za navýšenie rozpočtu súdu leží primárne na vedení Najvyššieho súdu a rezorte financií.
Parlament schválil sprísnenie pravidiel pre neziskové organizácie
Poslanci Národnej rady SR 16. apríla schválili novelu zákona o neziskových organizáciách, ktorá prináša prísnejšie pravidlá pre mimovládny sektor. Novela zavádza povinnosť vypracúvať výkaz o transparentnosti a zverejňovať informácie o hospodárení s verejnými prostriedkami. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok avizoval ďalšie legislatívne zmeny na zvýšenie transparentnosti mimovládnych organizácií a rezort vnútra plánuje do leta predstaviť aj nový zákon o regulácii lobingu.
Návrh umožniť využívanie prenajatých zariadení na elektronický monitoring
Ministerstvo spravodlivosti SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania novelu zákona o kontrole výkonu niektorých rozhodnutí technickými prostriedkami. Cieľom návrhu je zaviesť tzv. hybridný model elektronického monitoringu – popri zariadeniach vo vlastníctve štátu by bolo možné využívať aj prenajaté technické prostriedky (napríklad na základe nájomnej zmluvy). Táto zmena má zefektívniť výkon alternatívnych trestov tým, že odstráni doterajšie obmedzenia vyplývajúce z výlučne štátneho vlastníctva monitorovacích náramkov, a umožní širšie využívanie domáceho väzenia a iných alternatív trestu.
Prezident podpísal novelu zákona o poskytovaní právnej pomoci
Prezident SR schválil novelu zákona o poskytovaní právnej pomoci, ktorá rozširuje prístup občanov k bezplatnej právnej pomoci. Novela okrem iného umožňuje v odôvodnených prípadoch odpustiť poplatok za predbežnú právnu konzultáciu pre osoby v materiálnej núdzi. Tiež sa ňou zavádza maximálna horná hranica spoluúčasti žiadateľa na nákladoch právnej pomoci, čím sa má zabezpečiť, že aj sociálne slabší občania dosiahnu na právne služby financované štátom.
Úprava zákona o športe posilní status športovcov
Hlava štátu podpísala aj novelu zákona o športe, ktorá prináša zmeny v postavení športovcov a športových odborníkov. Úprava má posilniť pracovnoprávny charakter výkonu činnosti profesionálnych športovcov – športovec bude vnímaný viac ako zamestnanec s pracovnými právami a povinnosťami. Novela zároveň zlepšuje postavenie trénerov a ďalších športových odborníkov, napríklad úpravou zmluvných podmienok, s cieľom zvýšiť právnu istotu a sociálne zabezpečenie osôb pôsobiacich v športe.
Disciplinárne konanie voči špeciálnemu prokurátorovi Lipšicovi začne v máji
Najvyšší správny súd SR vytýčil termín disciplinárneho pojednávania so špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom na 28. mája 2025, s pokračovaním 4. júna. Disciplinárny návrh na Lipšica podal generálny prokurátor Maroš Žilinka koncom minulého roka, a to pre údajné zavinené porušenie povinností prokurátora. Disciplinárny senát posúdi, či sa Daniel Lipšic dopustil konania v rozpore so zákonom o prokurátoroch; v prípade uznania viny mu hrozia sankcie od výčitky až po možnosť zániku funkcie.
Šéfka Súdnej rady podala disciplinárny návrh na sudkyňu Pamelu Záleskú
Predsedníčka Súdnej rady SR Marcela Kosová potvrdila, že iniciovala disciplinárne stíhanie voči sudkyni Špecializovaného trestného súdu Pamele Záleskej. Dôvodom disciplinárneho návrhu sú údajné prieťahy v konaní – sudkyňa mala v niektorých prípadoch neskoro vyhotoviť písomné rozhodnutia. Podnet na preskúmanie postupu sudkyne vzišiel pôvodne od advokáta a bývalého sudcu Davida Lindtnera. Disciplinárna vec bude prerokovaná príslušným senátom, ktorý môže sudkyni uložiť napríklad zníženie platu alebo iné disciplinárne opatrenia.
Goralská menšina získa zastúpenie v Rade vlády pre menšiny
Vláda SR na svojom rokovaní 23. apríla schválila zmenu štatútu Rady vlády pre národnostné menšiny, vďaka ktorej bude mať v tomto orgáne zastúpenie aj goralská národnostná menšina. Goralovia boli oficiálne uznaní za 15. národnostnú menšinu na Slovensku vládnym uznesením začiatkom roku 2025. Zapracovaním zástupcu goralskej komunity do poradného orgánu vlády sa završuje proces ich uznania – splnomocnenec vlády pre menšiny Ákos Horony avizoval, že čoskoro budú vyhlásené doplňujúce voľby na člena rady za goralskú menšinu. Zmenou štatútu sa zároveň spresňujú pravidlá zastúpenia menšín v rade s cieľom zvýšiť ich efektívnu účasť na riešení menšinových otázok.
Vláda súhlasí s pristúpením Slovenska k dohovoru o policajnej spolupráci
Kabinet odsúhlasil návrh, aby Slovenská republika pristúpila k Medzinárodnému dohovoru o policajnej spolupráci v juhovýchodnej Európe. Tento dohovor vytvára právny rámec pre cezhraničnú spoluprácu policajných zborov a zahŕňa moderné formy koordinácie podľa vzoru praxe EÚ – napríklad spoločnú analýzu hrozieb, výmenu styčných dôstojníkov, cezhraničné sledovanie či zdieľanie dát DNA, odtlačkov prstov a evidencií vozidiel. Pristúpenie k dohovoru by mohlo zlepšiť automatickú výmenu informácií medzi štátmi a posilniť spoločné vyšetrovanie kriminality. Medzinárodnú zmluvu ešte musí schváliť Národná rada SR a následne ju ratifikovať prezident SR.
Dohoda s Kirgizskom predĺži povolený pobyt diplomatov
Na rokovaní vlády 23. apríla bola schválená medzivládna dohoda medzi Slovenskom a Kirgizskom, ktorá upravuje podmienky pobytu diplomatických pracovníkov. Držitelia kirgizských diplomatických pasov budú môcť po novom zotrvať na území SR až 90 dní v rámci akéhokoľvek 180-dňového obdobia (doterajší limit bol kratší). Rovnaká výhoda sa zavedie recipročne aj pre slovenských diplomatov pôsobiacich v Kirgizsku. Cieľom tejto dohody je zjednodušiť diplomatické styky a posilniť spoluprácu medzi oboma krajinami odstránením zbytočných administratívnych obmedzení pri pobytoch diplomatov.
Európska komisia navrhuje sprísnenie pravidiel bezpečnosti cestnej premávky v EÚ
Európska komisia predstavila 24. apríla balík návrhov na komplexnú revíziu predpisov EÚ v oblasti bezpečnosti cestnej premávky a evidencie vozidiel. Navrhované zmeny majú za cieľ zvýšiť bezpečnosť na európskych cestách aj zlepšiť kvalitu ovzdušia. Okrem iného sa počíta so širšou automatickou výmenou informácií o dopravných priestupkoch medzi členskými štátmi, prísnejšími technickými kontrolami vozidiel a aktualizáciou emisných štandardov. Návrhy Komisie budú teraz predmetom rokovaní členských štátov a Európskeho parlamentu; po schválení ich Slovensko bude musieť transponovať do svojho právneho poriadku.
Schválená “Covid amnestia” má zrušiť pokuty za porušenie pandemických opatrení
Parlament v priebehu týždňa prijal zákon o tzv. covidovej amnestii, ktorým sa spätne rušia sankcie uložené za priestupky proti protipandemickým opatreniam. Legislatíva reaguje na programové vyhlásenie vlády, ktorá sľúbila napraviť krivdy z obdobia pandémie COVID-19 – občanom, ktorí boli pokutovaní za porušenie lockdownov a iných nariadení, majú byť odpustené pokuty a už zaplatené sumy sa im vrátia. Návrh zákona vyvolal diskusiu: opoziční poslanci upozornili, že štát tak refunduje peniaze ľuďom, ktorí vedome porušovali pravidlá a ohrozovali verejné zdravie. Zákon ešte čaká na podpis prezidenta SR, ktorý naznačil, že zváži jeho vrátenie parlamentu.
Prezident plánuje vetovať zvýhodnené výsluhové dôchodky prokurátorov
Prezident SR Peter Pellegrini oznámil výhrady k novele zákona upravujúcej nároky prokurátorov na odchodné a výsluhový dôchodok. Novela, ktorú schválila Národná rada, obsahuje aj kontroverzné ustanovenie, podľa ktorého by generálny prokurátor získal nárok na výsluhový dôchodok už po jedinom funkčnom období (t. j. po štyroch rokoch vo funkcii). Hlava štátu považuje takúto úpravu za neopodstatnenú a avizovala, že zákon nepodpíše. Očakáva sa teda vrátenie novely do parlamentu, ktorý bude musieť o nej hlasovať znova, tentoraz na prekonanie veta prezidenta.
Deň advokácie priniesol bezplatné právne poradenstvo verejnosti
Slovenská advokátska komora zorganizovala 23. apríla 2025 celoslovenský Deň advokácie, počas ktorého advokáti poskytovali bezplatné právne poradenstvo občanom. Vo viac než dvadsiatich mestách po celej krajine mohli ľudia konzultovať svoje právne problémy s dobrovoľne zapojenými advokátmi bez nároku na odmenu. Táto tradičná akcia, konaná pri príležitosti 35. výročia obnovenia slobodnej advokácie na Slovensku, je zameraná na zvyšovanie právneho povedomia verejnosti a zlepšenie dostupnosti právnej pomoci pre sociálne zraniteľné skupiny obyvateľov.
Poznámka: Text bol spracovaný z verejných zdrojov.
© EPRAVO.SK – Zbierka zákonov, judikatúra, právo | www.epravo.sk