Uznanie cudzieho rozhodnutia v manželských veciach
Rozhodnutia vydané na území iného štátu spravidla nemajú účinky v Slovenskej republike pokiaľ neboli slovenskými orgánmi uznané. V závislosti od krajiny, kde bolo vydané rozhodnutie je potrebné postupovať buď v súlade s zákonom č. 97/1963 Zb. o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom alebo podľa Nariadenia č. 2201/2003 z 27. novembra 2003 o právomoci a uznávaní a výkone rozsudkov v manželských veciach a vo veciach rodičovských práv a povinností ,tzv. Brusel IIa“ - a to v prípade rozhodnutí v manželských veciach vydaných v členských štátoch EÚ okrem Dánska.
Všetky listiny predkladané k návrhu v cudzom jazyku musia byť úradne preložené do slovenského jazyka, a opatrené vyšším overením formou tzv. apostily alebo diplomatickým vyšším overením (superlegalizáciou). Apostile je overenie podpisu a odtlačku pečiatky na verejnej listine za účelom jej použitia v niektorom zo štátov, ktorý je zmluvnou stranou Dohovoru o zrušení požiadavky vyššieho overenia zahraničných verejných listín z 5. októbra 1961 (tzv. Haagský dohovor). Haagský dohovor stanovuje, ktorý orgán v konkrétnom štáte opatrí rozhodnutie „Apostile“.
Cudzie rozhodnutie nemožno uznať, ak
- nie je právoplatné alebo vykonateľné v štáte, v ktorom bolo vydané,
- nie je rozhodnutím vo veci samej,
- účastníkovi konania, voči ktorému sa má rozhodnutie uznať, bola postupom cudzieho orgánu odňatá možnosť konať pred týmto orgánom, najmä ak mu nebolo riadne doručené predvolanie alebo návrh na začatie konania; splnenie tejto podmienky súd neskúma, ak sa tomuto účastníkovi cudzie rozhodnutie riadne doručilo a účastník sa proti nemu neodvolal alebo ak tento účastník vyhlásil, že na skúmaní tejto podmienky netrvá,
- slovenský súd už vo veci právoplatne rozhodol alebo je tu skoršie cudzie rozhodnutie v tej istej veci, ktoré sa uznalo alebo spĺňa podmienky na uznanie,
- uznanie by sa priečilo slovenskému verejnému poriadku.
K návrhu na uznanie cudzieho rozhodnutia v manželských veciach musia byť doložené viaceré prílohy a rôzne vyhlásenia a aj keď ide o konania kde súd pojednávanie zväčša nenariaďuje (väčšinou iba na vyhlásenie rozhodnutia) odporúčame zastúpenie advokátom.