5.2.2025
ID: 6304upozornenie pre užívateľov

Výzva na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie na podporu ľudských práv

2f649630898053896b798c4d4a333645/shutterstock_135607160_web.jpg
Zdroj: shutterstock.com

Do 19. februára 2025 môžu subjekty predložiť svoje žiadosti o poskytnutie dotácie na rok 2025 na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Pri žiadostiach zasielaných poštou je rozhodujúci údaj na poštovej pečiatke.

Dotáciu možno podľa účelu použitia poskytnúť na posilnenie efektívnosti vymáhateľnosti ľudských práv a slobôd, ale aj podporu aktívnej občianskej spoločnosti, uplatňovania zásady rovnakého zaobchádzania, výchovy a vzdelávania a školenia. Rovnako tak možno poskytnúť dotáciu na zvyšovanie informovanosti verejnosti a vzdelávanie profesijných skupín, poradenskú či monitorovaciu činnosť a bezplatnú právnu pomoc.

Medzi ďalšie oblasti podpory takisto patrí analytická, expertná a edičná činnosť. Dotácie tiež môžu smerovať na podporu spolupráce a partnerstva organizácií a inštitúcií vykonávajúcich činnosť v oblasti ľudských práv a slobôd, zaobstaranie publikácií či učebných materiálov a pomôcok v tejto oblasti ako aj výdavky neziskových organizácií a inštitúcií, ktoré v spomínanej oblasti vykonávajú činnosť.

Podpora je rovnako zameraná na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie, ako aj spoločensko-vedné aktivity v oblasti ľudských práv a zlepšenie kvality života znevýhodnených skupín obyvateľstva.

„Vzhľadom na súčasné dianie v spoločnosti považujeme za dôležité zamerať projekty žiadateľov o dotáciu na uvedené priority s cieľom venovať väčší priestor prevencii a zvyšovaniu povedomia o radikalizácii a extrémizme,“argumentuje štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Katarína Roskoványi. 

Všetky potrebné informácie, vrátane podmienok poskytnutia dotácií a postupu pri predkladaní žiadostí nájdete na nasledovnom linku: https://www.justice.gov.sk/sluzby/dotacie/dotacie-na-podporu-ludskych-prav/

Za extrémizmus sa považujú verbálne, grafické, fyzické alebo iné aktivity spojené spravidla vyhraneným ideologickým alebo iným kontextom, ktoré vyvíjajú jednotlivci alebo skupiny osôb s názormi výrazne vybočujúcimi zo všeobecne uznávaných spoločenských noriem so zreteľnými prvkami intolerancie, najmä rasovej, národnostnej, náboženskej alebo inej obdobnej neznášanlivosti, ktoré útočia proti demokratickým princípom, spoločenskému usporiadaniu, základným ľudským právam, životu, zdraviu, majetku alebo verejnému poriadku

Radikalizácia označuje proces, v ktorom jednotlivci alebo skupiny pod vplyvom radikálnej politickej alebo náboženskej ideológie opustia hodnotový systém danej krajiny a osvoja si nový systém hodnôt, ktoré nie sú v súlade so základnými princípmi demokratickej spoločnosti (uznanie zvrchovanosti ľudu, rozhodovanie na základe väčšiny pri garantovaní práv menšiny, uplatňovanie základných práv a slobôd, dodržiavanie princípu zákonnosti). S takýmto osvojením radikálnej ideológie a oddelením jednotlivca od systému morálnych a právnych noriem existujúcich v demokratickej spoločnosti sa zvyšuje odhodlanie realizovať radikálnu ideológiu v praxi násilnými spôsobmi. Toto môže niekedy viesť až k použitiu prostriedkov terorizmu.

 

Zdroj: Ministerstvo spravodlivosti SR


© EPRAVO.SK – Zbierka zákonov, judikatúra, právo | www.epravo.sk