Vzdelávanie a stabilizácia zamestnancov
Zákonník práce definuje 4 základné formy vzdelávania. Ide o (i) zaškolenie alebo zaučenie zamestnanca vstupujúceho do pracovného procesu, (ii) zvýšenie kvalifikácie nevyhnutnej na riadny výkon práce, (iii) prehĺbenie kvalifikácie zdokonalením už nadobudnutého stupňa vzdelania bez zmeny potrebného stupňa vzdelania, a (iv) rekvalifikácia zamestnanca pri zmene pracoviska, druhu alebo spôsobu práce najmä v rámci organizačných zmien. Náklady bežného vzdelávania znáša spravidla zamestnávateľ, ktorý je povinný starať sa o vzdelávanie zamestnancov.
Zamestnávateľ si takto môže zamestnanca stabilizovať, pričom takáto dohoda musí obsahovať viaceré zákonné náležitosti a musí byť písomná, inak je neplatná.
Častým dôvodom neplatnosti stabilizačných dohôd je neuvedenie druhov nákladov a ich celkovej sumy, ktorú zamestnávateľ znášal a ktorú bude zamestnanec povinný uhradiť v prípade nezotrvania u zamestnávateľa. Jej absenciu zamestnávatelia odôvodňujú spravidla tým, že v čase uzavretia dohody presnú výšku nákladov nepoznajú. Keďže takáto argumentácia býva súdmi odmietaná, je vždy nutné, aby bola táto náležitosť v dohode výslovne uvedená. Ak v čase podpisu z akéhokoľvek dôvodu nie je objektívne možné stanoviť výšku nákladov číselným vyjadrením, je potrebné posúdiť konkrétne okolnosti a do dohody uviesť náklady tak určito, aby nemohli vzniknúť pochybnosti o tom, na úhrade akých nákladov sa strany dohodli. Určitosť sumy nákladov je kľúčová pre vymožiteľnosť dohody. Pri pochybnostiach preto odporúčame konkrétnu vec konzultovať s advokátom.
JUDr. Simon Manduch,
advokát
JUDr. Viktor Ewerling, PhD.,
advokát
Šoltésovej 2
811 08 Bratislava
Tel.: +421 2 50 10 21 11
Fax: +421 2 50 10 21 21
e-mail: office@ikrenyirehak.sk
________________________________
Článok bol zverejnený v týždenníku TREND v čísle 32/2016.
© EPRAVO.SK – Zbierka zákonov, judikatúra, právo | www.epravo.sk